reklama

Georadarom hľadali zvyšky ohrady cintorína

Špeciálny prístroj georadar preskúmal v Zlatých Moravciach námestie, svätyňu, súsošie, pod ktorými sa pred desaťročím našli pozostatky pravekého aj novovekých sídliskových objektov, 17 hrobov so zaujímavými nálezmi kovaní z čižiem a čepčeka zdobeného sklenými korálikmi, ktorý malo na hlave pochované dievčatko. Okrem hrobov sa zachovali aj zvyšky ohrady pohrebiska. K jedinečnému nálezu chýbala dokumentácia, preto tu vykonali vo februári t.r. georadarový prieskum.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Georadar mapuje všetko, čo malo kedysi ucelenú štruktúru a zostalo pod zemou.
Georadar mapuje všetko, čo malo kedysi ucelenú štruktúru a zostalo pod zemou. (zdroj: Anna Mondočková)

V roku 2003 robili pracovníci archeologického ústavu SAV v Nitre pod vedením M. Bielicha záchranný archeologický výskum pri rekonštrukcii námestia a ulice Janka Kráľa. Počas výskumných prác objavili jeden praveký a dva novoveké sídliskové objekty, aj zvyšky cintorína z konca 17. storočia.

Plochu s náleziskami preskúmali odborníci s georadarom

S georadarom sa dajú zmapovať základy zaniknutých stavieb - zasypané pivnice, krypty, zvyšky murív, proste všetko, čo kedysi malo ucelenú štruktúru a zostalo pod zemou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na námestí v Zlatých Moravciach sa 28. 2. t.r. uskutočnil georadarový prieskum bývalého cintorína a kostola, ktorý 10. 8. 1889 vykopala archeologická spoločnosť Tekovskej župy. Avšak neskôr na žiadosť župného predstavenstva boli uvedené objekty asanované z dôvodu, že sa nejedná o historickú pamiatku, čo nie je pravda, lebo je potvrdené, že v objekte uvedeného cintorína v druhej polovici 13. storočia tu stál kostol, o ktorom vieme aj jeho rozmery: dĺžka stavby 8 m a šírka 5,7 m, vo svätyni sa našla pod oltárom zachovalá kostra muža," uviedol Marián Tomajko, riaditeľ Záhradníckych služieb a správca cintorínov v Zlatých Moravciach na margo náleziska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Pri stavbe fontány na Námestí Andreja Hlinku bolo objavených viacero hrobov a časť ohradového múru cintorína. Ministerstvo kultúry a kultu Rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1889 súhlasilo s asanáciou uvedených stavieb za podmienky, že sa presne zdokumentuje a zabezpečí detailný nákres. Avšak od roku 2004 sme z archívov získali iba zápisy, povolenie a žiadosť, ale nákres sa nikde nenachádzal. Preto je toto jedinečná príležitosť, keď sa nám podarilo zabezpečiť georadarový prieskum, aby sa takto zdokumentovala aj táto časť histórie nášho mesta," dodáva Marián Tomajko.

O vzácnych nálezoch sa dozviete v múzeu

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie informácie k vzácnym nálezom mi poskytli v pobočke Ponitrianskeho múzea v Zlatých Moravciach.

Pri rekonštrukcii námestia a ulice Janka Kráľa sa našli doklady osídlenia v praveku, zanechali ich po sebe nositelia lengyelskej kultúry v podobe čiastočne čiernej hlinenej nádoby so zvyškami červenej maľby. Sídliskovú jamu aj s uvedenou keramikou možno časovo zaradiť do 5. tisícročia pred Kristom. Novoveké osídlenie z konca 17. až 18. storočia potvrdil obsah vápennej jamy, veľké množstvo úlomkov na kruhu točenej tenkostennej keramiky sivej, bielej i tehlovej farby, niektoré so zelenou glazúrou - hrnce, misy, poháre i džbány. Z cintorína z konca 17. storočia sa zachránilo 17 hrobov so zaujímavými nálezmi kovaní z čižiem a čepčeka zdobeného sklenými korálikmi, ktorý malo na hlave pochované dievčatko. Okrem hrobov sa zachovali aj zvyšky kamenného múru, vysokého 80 - 100 cm, ohrady, ktorá pravdepodobne obklopovala novoveké pohrebisko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som novinárka. Spravodajstvo pre mňa nie je len o informáciách, ale aj o emóciách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu