SME opúšťajú novinári, obavy majú z neslobody novín

Autor: Anna Mondočková | 15.10.2014 o 14:57 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1403x

Neboja sa moci ani peňazí a otvorene hovoria svoj názor. To, čoho sa boja, je nesloboda novín, preto Matúš Kostolný a štyria jeho kolegovia na protest odstúpili. Ich odchod zo SME má ideový základ, čo je sympatické.

Šéfredaktor SME Matúš Kostolný potvrdil odchod z denníka. Spolu s ním odchádzajú aj štyria zástupcovia Tomáš Bella, Lukáš Fila, Konštantín Čikovský a Juraj Javorský. Reagovali tak na vstup agentúry Sita, za ktorou je finančná skupina Penta, do vydavateľstva Petit Press. Vstup finančnej skupiny Penta považujú za ohrozenie nezávislej a slobodnej novinárčiny. Ako píše Sme.sk k odchodu vedenia denníka SME v prípade vstupu Penty do vydavateľstva Petit Press sa už skôr prihlásilo viac ako šesťdesiat členov redakcie.

Okrem sympatií k odchádzajúcim, ktorí sa tak rozhodli z presvedčenia, že to robia pre dobrú vec, pociťujem i určitú empatiu. Na druhej strane, nevnímam to ako nejaký koniec nezávislej novinárčiny, veď predsa žijeme v demokracii, a šancu hovoriť svoj názor má dnes každý. Slovenskí novinári sa vzbúrili, tak ako sa, a nie je to dávno, niektorí českí novinári vzbúrili proti kúpe ich médií Andrejom Babišom. Dôvody boli rovnaké. Pod Babišom by nemohli písať slobodne.

Písať slobodne a pravdu. Pravda totiž nie vždy býva príjemná.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?