V Zlatých Moravciach poslanci odsúhlasili zvýšenie platu primátorky. O 40 percent

Autor: Anna Mondočková | 23.1.2015 o 9:13 | Karma článku: 3,92 | Prečítané:  961x

Primátorke odsúhlasili mesačný plat včera. Na účet jej každý mesiac pribudne v hrubom 2 919 eur.

Navýšenie základného platu o 40 % schválilo včera 22. januára na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve primátorke mesta Zlaté Moravce Serafíne Ostrihoňovej (nezávislá) tamojšie Mestské zastupiteľstvo (MsZ) bez jedinej pripomienky. Poberať bude v hrubom 2 919 eur.

Podľa vyjadrenia niektorých ľudí na zastupiteľstve, ide o primerané peniaze, ktoré si za svoju náročnú funkciu zaslúži, v práci je každý deň o dlhé hodiny viac než bežný občan.

Návrh na zvýšenie primátorkinej mzdy predložila na včerajšom rokovaní MsZ poslankyňa Denisa Uhrínová. O plate prvej dámy samosprávy má mestské zastupiteľstvo v zmysle zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest rokovať každoročne.

Primátor dostáva základ, ktorý sa odvíja od veľkosti mesta a od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Mestské zastupiteľstvo mu môže tento základ navýšiť až o 70 %.

Podľa veľkosti mesta sa zlatomoravská primátorka radí do 6. platovej skupiny, na základe ktorej jej patrí 2,53-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca hospodárstva SR za predošlý rok (2013). To v prípade primátorky Ostrihoňovej vychádza po zaokrúhlení na celé euro smerom nahor na 2 085 € s účinnosťou odo dňa zloženia sľubu, t.j. od 2. 1.2015, plus odmena - zvýšený plat o 40 % mesačne.

Bývalému primátorovi Petrovi Lednárovi poslanci na začiatku volebného obdobia (r. 2011) odobrili plat vo výške až 3 242 eur mesačne. Plat mal takmer dvojnásobne vyšší ako jeho predchodkyňa. Neskôr primátorovi odklepli navýšenie fixného platu o 66,5 %. Celkovo tak Lednár dostával 3 240 eur mesačne, menej len o 2 eurá. Neskôr ho znížili na najnižšiu možnú sumu. Lednár tak ku koncu volebného obdobia mesačne zarábal iba zákonom stanovený základ, čiže 2 085 eur v hrubom. Poslanci mu odmietli dať akékoľvek odmeny pre nespokojnosť s jeho prácou.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák o kauze Bašternák: Nič som neustál, situácia sa môže ešte zomlieť

Minister vnútra Robert Kaliňák sa po konci konferencie Smeru ponáhľal.

ŠPORT

Hral proti slávnej Barcelone, dnes je rád, keď sa môže osprchovať

Niektorým mladým sa nechce trénovať, hovorí Ľuboš Perniš.

KULTÚRA

Filmové novinky, ktoré sa tento týždeň oplatí vidieť v kinách

Pozrite si prehľad filmov, ktoré majú premiéru v kinách


Už ste čítali?