Nestačilo iba zatvoriť okno. Hluk ako z frontovej línie

Autor: Anna Mondočková | 7.8.2013 o 8:00 | Karma článku: 6,70 | Prečítané:  922x

Noc bez poriadneho spánku. Aj  takto by uplynulý víkend mohli charakterizovať ľudia v Zlatých Moravciach a blízkom okolí. Diskotéka ako technopárty na mestskom štadióne sa intenzitou hluku nedala prepočuť nielen v najbližšom okolí, ale ani v obci vzdialenej niekoľko kilometrov.

Nočný pokoj narúšala diskotéka z mestského štadióna.Nočný pokoj narúšala diskotéka z mestského štadióna.Anna Mondočková

Stovky priaznivcov diskoték sa od piatku zabávali v Zlatých Moravciach. Hudba pripomínajúca technopárty neprestávala hrať do štvrtej hodiny rannej. Výkonné aparatúry chrlili techno do obytnej zóny mesta. Ľudia sa nevyspali ani pri zatvorených oknách.

„Hučala hudba a hlas moderátora do našich okien. Začalo to po 21. a vôbec to neprestávalo. Prirovnal by som to k frontovej línii," rozčúlene hovorí pán Marián. „Boli tam desiatky mladých ľudí. Niektorí boli aj pod vplyvom alkoholu," pritakáva susedka. „Sama som videla niekoľko dievčat pod obraz boží. Popri tom hluku ma vôbec nepočuli."

Podľa domácich zo Zlatých Moraviec sa z okolia musela cez víkend stratiť všetka zver. „Museli ujsť, určite tu neostala ani myš," povzdychla si ešte pani Oľga. „Bola to súkromná akcia s podporou a účasťou mesta a mesto to poriadne prepísklo. Bojím sa, že podobných otrasných akcií má mesto ešte v talóne viac."

Súkromie

Mesto, ktoré participovalo na hudobnom podujatí v rámci osláv 900. výročia 1. písomnej zmienky o Zlatých Moravciach, verejnosť o chystanej akcii informovalo. Všetko bolo na jeho mestskom pozemku. A čo súkromie domácich? A čo príroda? A čo financie? Prvý muž mesta to riadne prestrelil. Mal to byť festival hudby pre mladých. Jeho iniciatíva sa však stretla s odporom rodín s malými deťmi i u starších. Vyznieva to z komentárov na diskusných fórach. Nečudo, veď nočná diskotéka v obytnej zóne, to bol poriadny šok.

„Ide o niečo, čo nie je dobré spájať. Nočná diskotéka bola súkromná akcia," upozorňuje Ľudovít Chládek, koordinátor pracovnej skupiny blížiacich sa osláv. Podľa jeho slov sa zo sumy 10-tisíc eur vyčlenených na zabezpečenie celého chodu osláv neminul na víkendovú akciu ani cent.

Primátor ľutuje, že bol narušený nočný pokoj. V talóne má ale ďalšiu nočnú akciu

Peter Lednár na tretí deň po akcii sa ospravedlnil Zlatomoravčanom a obyvateľom regiónu za nočný hluk prostredníctvom hlásenia v mestskom rozhlase. Vzápätí ale upozornil, že ďalšia nočná diskotéka bude najbližšiu sobotu. Tentoraz v mestskom parku.

S jedinou otázkou, koľko mali od občanov sťažností na hlučnosť, som sa obrátila na náčelníka mestskej polície Mariána Takáča, keďže polícia akciu monitorovala. Telefonicky odpovedať odmietol s tým, že otázku žiada poslať písomne a len písomne na ňu bude reagovať. Ani s odstupom niekoľkých dní odpoveď neprišla.

Čo dodať na záver? Snáď si nalistovať Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta. Ak niekto poruší nočný pokoj, dopúšťa sa priestupku proti verejnému poriadku. Za takýto priestupok možno uložiť podľa zákona o priestupkoch pokutu do výšky 33 eur. V tomto prípade sa mesto na akcii podieľalo.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?