Túžba po moci deformuje charakter

Autor: Anna Mondočková | 15.8.2013 o 8:00 | (upravené 15.8.2013 o 18:21) Karma článku: 6,76 | Prečítané:  594x

Mnohým z nás je nepríjemné vidieť človeka v manažérskej funkcii, ktorý tvrdí, že je sociálny ale pritom len jemu blízkym firmám. Alebo, že je rodinne orientovaný, pritom má nemanželský vzťah. Taktiež sa mnohým bridí, ak napríklad prvý muž mesta vyhlasuje, že mu záleží na Zlatých Moravciach a Zlatomoravčanoch, pritom jasne koná proti viac ako tridsiatim z nich.

Odvolávanie skončilo fiaskom, zastupiteľstvo šéfa mestského podniku podržalo.Odvolávanie skončilo fiaskom, zastupiteľstvo šéfa mestského podniku podržalo.Anna Mondočková

Na svetlo prišla informácia, že Záhradníckym službám, ktoré sú mestskou príspevkovou organizáciou, primátor Peter Lednár zastavil, aj napriek riadne schválenému rozpočtu, financie. Týmto počinom primátora tridsať zamestnancov podniku zostalo bez výplat. Podľa vyjadrenia mestského poslanca Milana Galabu pre MY Nitrianske noviny z 12. 8., ide o jasnú snahu ovládnuť aj posledný mestský podnik, ktorý ešte neovládajú primátorovi ľudia.

Keďže v malom mestečku, akým sú Zlaté Moravce, sa rôzne fámy a úvahy šíria mimoriadnou rýchlosťou, snažila som sa nájsť dôvody, prečo sa primátor takto „zbavuje" dlhoročného riaditeľa podniku Mariána Tomajka. Predsa len, existujú okolnosti, keď je nutné napriek kritickej situácii v podniku, hľadať formy pomoci a brať ohľad na zamestnancov. Dlhodobo narážam však na neprívetivé mlčanie radnice a neochotu mi čokoľvek vysvetliť.

Odsúdeniahodné

Počin primátora odsudzujú takmer všetci poslanci. „Podľa mňa nedať „spravodlivú mzdu" (dávam do úvodzoviek, lebo tí ľudia robia za almužnu) je donebavolajúce a môže to len človek, ktorý je bezohľadný a chýba mu charakter, najmä pokiaľ tie peniaze sú," hovorí Pavol Petrovič, nezávislý. Ďalej dodal, že poslanci nemajú právomoc primátorovi niečo prikázať, môžu len odporučiť, aby plnil uznesenie. „Poslanci na finančnej komisii sa k tomu postavili tak, že žiadajú aby bol príspevok poukazovaný v plnej výške podľa schváleného uznesenia z februára. Komisia vraj môže dať primátorovi len toto odporúčajúce stanovisko a nie je v našej kompetencii prinútiť ho, aby ho aj rešpektoval."

Status ho neochráni

Marián Tomajko, jediný riadne zvolený šéf mestským zastupiteľstvom, sa dostal v posledných komunálnych voľbách za poslanca. Mandátu sa ale vzdal pre nezlučiteľnosť funkcií a na základe dohody s primátorom, že naďalej bude riadiť mestský podnik Záhradnícke služby.

Primátor, podľa slov Tomajka, sa snažil už o jeho zdiskreditovanie. Naposledy do zastupiteľstva predložil návrh na jeho odvolanie. Neuspel. Z 19-členného zboru bol za jeho odvolanie jediný poslanec - viceprimátor Jozef Škvarenina. Novela zákona o obecnom zriadení, to už v októbri môže zmeniť. Podľa návrhu zákonodarcov za Smer - SD by mali riaditeľov mestských podnikov menovať a odvolávať primátori. V súčasnosti táto kompetencia prislúcha mestskému zastupiteľstvu. Po schválení novely môže Lednár odvolať Tomajka pokojne sám. Status šéfa ho neochráni.

Narušené vzťahy

O primátorovi Petrovi Lednárovi je všeobecne známe, že vzťahy má narušené aj s poslaneckým zborom po minuloročnom augustovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Poslanci chceli, aby im primátor vysvetlil niektoré kroky pri riadení mesta. Nevysvetlil.

Zlatomoravský primátor Peter Lednár si okrem klubu strany Smer, ktorá v komunálnych voľbách odporučila svojim voličom hlasovať za Lednára a má nadpolovičnú väčšinu, znepriatelil v mestskom zastupiteľstve aj zástupcov KDH, HZDS, SDKÚ, SNS, ZSNS a nezávislých. Primátorovi vyčítajú, že s nimi nechce komunikovať. Narušené vzťahy sa naplno prejavili najmä po rôznych trestných oznámeniach a vyhadzovaní ľudí z práce.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?