Kniha návštev

Autor: Anna Mondočková | 16.8.2013 o 8:00 | (upravené 16.8.2013 o 9:31) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  293x

Život nie je len o vyčkávaní a vyplakávaní sa v kúte, keď nám vrchnosť nesplní, to čo požadujeme. Žiaden z nich nepríde za nami, aby nám spravil radosť a zapísal nás do knihy návštev. Nie sú to anjeli, aby nám spravili raj na Zemi a starali sa o nás. Každý sám musí osloviť poslanca alebo primátora, keď sa mu niečo nebude ľúbiť.

O tom, že Zlaté Moravce budú v roku 2014, kedy primátorovi Petrovi Lednárovi bude končiť primátorský mandát, celkom iné než v dobe, kedy do úradu nastupoval, pochybuje málokto. Bohužiaľ, aj časť jeho voličov prišla o ilúzie. „Pán primátor na riešenie našich problémov nemá čas," myslia si.

Pozitívne vnímaný primátor? Dočasu

Zhruba pred rokom cestujúc mestskou hromadnou dopravou za každodennými pracovnými povinnosťami, som „nechtiac" vypočula rozhovor skupinky dôchodcov o láskavej starostlivosti pána primátora Zlatých Moraviec o mladých aj starých obyvateľov formou stretnutí. Nedalo sa to prepočuť - ódy na primátora boli dosť hlučné. Vysvitlo, že ide o obrady pripravované zborom pre občianske záležitosti. Starý pán presviedčal toho druhého, že kytice aj finančný dar ide z primátorovho vrecka. „Povedal to predseda a hovorila to vnučka, tá čo robí na výbore."

Zamyslela som sa nad rečou starých pánov a pomyslela si: pán primátor ľuďom nepovedal, že to nejde z jeho platu ani reprezentačného fondu. Ani to, že obdarovanie jubilantov tu bolo dávno pred tým, ako terajší prvý muž mesta zasadol na primátorskú stoličku.

Mestské noviny priestor v novinách zapĺňajú informáciou o takýchto akciách štvrťročne. No v skutočnosti je informácia podaná tak, že málokto si uvedomuje, že tieto obrady (privítanie novorodeniatok do života a aj jubilantov) sú tu od čias bývalých primátorov a financie schvaľuje mestské zastupiteľstvo.

Nie iba dôchodcovia potom môžu nadobudnúť dojem, že primátor sa o nich stará nad mieru a svoj zvyšok času mimopracovného dňa venuje im.

Už k žiadnym voľbám nepôjdem

Starí páni oslávili jubileum. Stretli sme sa po dlhšom čase. Myslím si, že s pribúdajúcim vekom získali istý nadhľad nad všetkým, čo sa okolo deje. Ódy na primátora sa vytratili. „Veril som, že je to čestný človek. O to väčšie je moje sklamanie, keď som zistil aké praktiky na národnom výbore nastolil. Je to hniezdo intríg a mocenských bojov. Aj k vám sa to donieslo? Takže vyhodil? A bol si zapísaný v knihe návštev? Nie tak celkom. Oni ma tam odmietli prijať. Okrem mňa, odmietli najmenej dvoch ďalších ľudí, ktorí prišli orodovať. Už k žiadnym voľbám nikdy nepôjdem. Veril som v lepšie časy, ale prešlo ma to veľmi rýchlo.

Vyšlo na povrch, že vnučka starého pána bola vo svojom obore odborníčka, no o miesto na úrade prišla. Starý pán s orodovaním za ňu nie že neuspel, nebol vrchnosťou prijatý. Nie je to košer ani v jednom prípade a už vôbec to nie je v poriadku, ak ho zabudli nahlásiť do knihy návštev.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?