Nové zlatomoravské jednosmerky

Autor: Anna Mondočková | 20.8.2013 o 12:00 | (upravené 20.8.2013 o 13:58) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  451x

V dolnej časti Zlatých Moraviec pribudli v júli nové jednosmerky, osadených bolo celkom 49 zvislých dopravných značiek. Všetko to vyšlo na 13-tisíc eur. Bola som sa pozrieť, ako to tam vyzerá s parkovaním a ako si vodiči zvykli na dopravné obmedzenia.

Jednosmerky ľudí aj na Kalinčiakovej nahnevali.Jednosmerky ľudí aj na Kalinčiakovej nahnevali.Anna Mondočková

Zlatomoravská radnica sa rozhodla k radikálnemu kroku. Na uliciach Mojmírova, Školská, Brezová a Kalinčiakova vyznačili jednosmerné ulice, aby sa zvýšili možnosti legálneho parkovania áut v tejto lokalite. Zaznamenala som aj protichodné názory.

Šípky nariaďujúce smer jazdy skomplikovali život ľuďom z ulíc Mojmírova, Školská, Brezová, Kalinčiakova a Obrancov mieru. V ich uliciach je prikázaný smer dohora. Ich cesta sa z niekoľko metrov natiahla aj na kilometer. Nešťastné sú aj mamičky z Hviezdoslavovej, ktoré vozia deti do Materskej školy na Kalinčiakovej. Pani Kamila upozorňuje, že zmenu dopravy neprerokovali úradníci s obyvateľmi. „Mamičky čaká zbytočná kilometrová exkurzia."

Zmenami kompetentní poriadne nahnevali aj ľudí zo Školskej. „Narobili nám chaos." Ľudovít Chládek, šéfa dopravnej komisie, ktorá pôsobí pri mestskom zastupiteľstve hovorí, že k téme sa vyjadrovali odborníci. „Podľa dopravného inšpektorátu, toto riešenie bolo najsprávnejšie."

Z hlavnej cesty na Hviezdoslavovej, ktorou vedie hlavná dopravná tepna na Nitru odbočujeme vľavo na Mojmírovu (ešte pred dolným kostolom), pokračujeme v jednosmerke na koniec ulice ku križovatke, zabočíme vpravo po ulici 1. mája, potom zabočíme opäť vpravo po ulici Kalinčiakovej. Tá je teda jednosmerná v opačnom smere ako Mojmírova a vyúsťuje na hlavnú dopravnú tepnu - Hviezdoslavovu ulicu. Z Kalinčiakovej odbočujeme aj buď vľavo na Obrancov mieru, kde je parkovisko Daňového úradu, alebo vpravo na Brezovú a vyjdeme na jednosmerke na Mojmírovej, ktorou sa dostaneme opäť na jej koniec a na križovatku s ulicou 1. mája. Takže už nie z hlavnej dopravnej tepny ale okľukou a navyše najazdenými kilometrami sa dostanete k Materskej škole a Daňovému úradu.

Obojsmerky nespĺňali šírkové parametre na parkovanie

Emil Hudák zo zlatomoravskej radnice hovorí, že sa kopili sťažnosti od obyvateľov aj záchranných zložiek či mestskej a štátnej polície z titulu nesprávneho parkovania áut. „Vodiči zaparkovaných vozidiel sústavne porušovali § 23 ods. 1 zákona č. 8/2009 o cestnej premávke, preto mesto pristúpilo z hľadiska bezpečnosti a plynulosti premávky k zjednosmerneniu spomenutých ulíc."

Jednosmerkami zlegalizovali státie

„Z dôvodu zachovania parkovania motorových vozidiel pri obytných domoch na uvedených komunikáciách došlo k zmene organizácie tak, že tieto komunikácie boli zjednosmernené, nakoľko šírkové parametre komunikácií v zmysle platných STN a zákonov nedovoľujú státie motorových vozidiel a obojsmernú premávku. Úpravou organizácie dopravy sa zvýšila najmä bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v danej lokalite, ďalej sa „zlegalizovalo" nezákonné státie zhruba 110 motorových vozidiel a pribudlo 86 nových parkovacích miest," vysvetľuje Hudák. Celkovo bolo osadených 49 zvislých dopravných značiek. Zmena dopravy stála mesto 13 050 eur.

Na týchto jednosmerných uličkách sú vyznačené boxy na parkovanie na úkor úzkeho chodníka z jednej strany. Zrušili z jednej strany miniatúrny chodník a pustili chodcov (mamičky s kočíkmi) medzi vozidlá. Problém majú aj cyklisti.

Úsmev vzbudili esíčka na spomínaných jednosmerkách. Na zábere dobre vidieť autá parkujúce úplne na chodníku. Martin V. zo Školskej ulice na diskusnom fóre hovorí o nezmyselných jednosmerkách, ktoré nič neriešia. Miloš Bančík z Brezovej to vidí pozitívne. „Viaceré zmeny osožili plynulosti premávky v uličkách dolného mesta, pribudlo zopár miest na parkovanie, hoci niektoré zásahy by bolo treba ešte možno prehodnotiť."

Zdá sa, že až samotná prax ukáže, čo sa osvedčí a čo bude súce na zmenu.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?