Primátor Lednár vo vzťahu k oceneným rodákom

Autor: Anna Mondočková | 28.8.2013 o 8:00 | (upravené 28.8.2013 o 8:50) Karma článku: 5,98 | Prečítané:  405x

Oceniť významných rodákov zo Zlatých Moraviec si ako súčasť programu 900. výročia osláv prvej písomnej zmienky mesta zaumienila zorganizovať zlatomoravská samospráva. Ešte že ide o inštitúciu. Lebo ak by išlo o vzťah Lednár a rodáci, ocenenia by s troškou zveličenia a humoru smerovali do Topoľčianok, kde neoficiálne žije aj s manželkou v rodinnom domčeku.

Okrúhle 900. výročie prvej písomnej zmienky v Zoborskej listine uhorského kráľa Kolomana I. z roku 1113 si tento rok pripomína mesto Zlaté Moravce. Radnica naplánovala bohatý kultúrny program, oficiálne sa oslavy začnú vo štvrtok 26. septembra, slávnostným zasadnutím mestského zastupiteľstva v Mestskom stredisku kultúry a športu, na ktorom budú udeľovať čestné občianstvo, cena mesta a pamätné plakety viacerým významným osobnostiam. Vo výstavnej sieni sprístupnia kroniku Zlatých Moraviec a dejín samosprávy.

Kým ceremónia udelenia doterajších ocenení sa v meste koná iba raz za rok, pamätná plaketa je určená na reakciu v aktuálnom čase. Svojou pamätnou plaketou môže aktuálny primátor oceňovať Zlatomoravčanov i kolektívy pri ich jubileách, významných výročiach alebo mimoriadnych udalostiach.

V súčasnosti sa samospráva zaoberá návrhmi na udelenie čestných občianstiev a cien mesta Zlaté Moravce. Zoznam držiteľov sa rozšíri o zhruba 20 mien. „Medzi nimi budú mnohé známe osobnosti z oblasti kultúry, športu, vedy, spoločenského života, ktoré svoj život zviazali so Zlatými Moravcami alebo sa v tomto meste narodili a hlásia sa k nemu," hovorí mestský poslanec Ľudovít Chládek, ktorý má na starosti oficiálnu časť osláv.

Môžeme očakávať, že príde predseda ZMOSu Jozef Dvonč, župan Milan Belica a aj profesor Jozef Laikert, odborník v oblasti žurnalistiky, kulturológie a literárnej vedy.

A bude vôbec na oslavu chuť?

Som presvedčená, že bude dosť tých, ktorí si do Zlatých Moraviec nájdu cestu, či len zo zvedavosti alebo s cieľom na kultúrnych podujatiach pookriať.

Medzi ocenenými osobnosťami Zlatých Moraviec by určite nemal chýbať Marián Tomajko, najväčší znalec dejín zlatomoravského regiónu. Pamätá si staré časy, vie kto sa kam vysťahoval a naopak kto a kedy do nášho mesta z významných ľudí prišiel. Bude zaujímavé sledovať pri podávaní ruky Petra Lednára, ktorý v kresle primátora od samého začiatku podkopáva Tomajkovi, pri riadení mestského podniku Záhradnícke služby, nohy.

Tiež sa hovorí, že jedno z ocenení by mohlo patriť Petrovi Kerešovi, bývalému poverenému riaditeľovi kultúrneho strediska. Jeho odvolanie dodnes vyvoláva viacero otáznikov. Kereš bol s kultúrnym životom v Zlatých Moravciach spájaný dlhých dvadsať rokov.

Natíska sa otázka, budú mať títo dvaja pre mesto významní ľudia na oslavu vôbec chuť? Radnica by mala o nomináciách korektne a včas informovať. Bol by to signál od primátora, že mu na Zlatých Moravciach a Zlatomoravčanoch záleží aspoň tak ako na Topoľčiankach, ku ktorým má blízko, veď tam žije. Trvalý pobyt si umelo prehlásil na adresu prevádzky svojho syna na Bernolákovu 3 v Zlatých Moravciach. To bola taktika Petra Lednára, súčasného primátora, ako sa stať v zákonnej povinnej lehote obyvateľom Zlatých Moraviec. Primátorské voľby vyhral. Túto skutočnosť priznal zlatomoravský smerácky šéf Marián Kéry po tom, čo ich názorové cesty sa rozišli.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?