Nemožnosť zamestnať sa za slušnú mzdu

Autor: Anna Mondočková | 31.8.2013 o 8:00 | (upravené 31.8.2013 o 10:47) Karma článku: 8,23 | Prečítané:  1361x

Tento rok som mala aj ja jedno veľké očakávanie od nášho mesta, prílev zahraničných investorov. No žiaľ, nestalo sa tak. Čoskoro po tom, ako spľasla bublina o prílive pracovných miest do regiónu Zlatých Moraviec, mnohí ľudia sa vydali za prácou do Bratislavy alebo aj mimo vlasť. S nádejou, že tam ľahšie nájdu prácu a aj lepšie platenú. Výsledkom je odliv vysoko vzdelaných ľudí. Presne tých ľudí, ktorých mesto potrebuje, ak chce napredovať.

Vybudovanie kvetinárstva vyšlo na 60-tisíc. Na tento špás sa poskladali daňoví poplatníci Zlatých Moraviec. Poslanci o investícii nevedeli, označili ju za zbytočnú, lebo ďalší mestský podnik Záhradnícke služby, majú podobnú činnosť podnikania.Vybudovanie kvetinárstva vyšlo na 60-tisíc. Na tento špás sa poskladali daňoví poplatníci Zlatých Moraviec. Poslanci o investícii nevedeli, označili ju za zbytočnú, lebo ďalší mestský podnik Záhradnícke služby, majú podobnú činnosť podnikania.Anna Mondočková

 

Ľudia väčšinou odchádzajú za prácou do hlavného mesta, keďže platové rozdiely medzi krajmi môžu dosahovať v priemere až 200 eur za mesiac. Ľudia vo veku od 18 do 24 rokov zarábajú v Bratislave mesačne v priemere 686 eur. Avšak, priemerné platy ich rovesníkov v ostatných krajoch Slovenska nedosahujú v priemere ani 600 eur. Očakávania, že v zlatomoravskom regióne sa niečo zmení k lepšiemu, sa túto jeseň nedočkám.

Zakliaty región

Región Zlatých Moraviec je asi zakliaty, tisícky ľudí tu živoria, trápia sa. Namiesto už niekoľko volebných období skloňovaný ako hladová dolina, ľudia by dali zelenú prílivu pracovných miest. Nezamestnanosť v okrese za júl je 12,54 percent (2 807 osôb). Vlani to bolo 11 percent (2 521 osôb).

Volebný program Petra Lednára, súčasného primátora Zlatých Moraviec, bol postavený na štyroch pilieroch - občan, práca, zdravie a bezpečnosť. „Nejde o bublinu...," sľuboval v kampani. Išlo o informáciu, ktorá má pre voličov význam pri posudzovaní, či ako primátor je schopný a vie vystupovať vo verejnom záujme. O Lednárovi je totiž známe, že v minulosti podnikal. Pri takejto kampani na post primátora totiž musí byť zrejmé, že má za sebou nejaké rozhovory a prísľuby. Po dva a pol roku, nenaplnené programové plány, musím povedať, že ma sklamali.

Primátor Peter Lednár pred vyše rokom sľuboval nového investora. Česko-taliansky investor mal priniesť do okresného mesta 400 nových pracovných miest, zväčša pre ženy. „Investor prinesie do Zlatých Moraviec návrat obuvníckeho priemyslu," povedal vtedy Peter Lednár.

Do regiónu mala priniesť stovky pracovných miest aj ďalšia firma s orientáciou na výrobu chladničiek. Taliansky investor Zanette Prefabbricatti chcel závod postaviť na zelenej ploche v blízkosti bývalého Calexu. Podľa Petra Lednára malo by ísť o tri podniky vedľa seba. Firma sa chcela okrem výroby orientovať aj na výskum a vývoj, v tejto oblasti by zamestnala 80 ľudí. Správu preberali aj mnohé seriózne celoslovenské médiá. Bublina spľasla. Na zelenej lúke má byť supermarket.

Pracovné miesto pre konkrétnu osobu

Niekoľko pracovných miest, aby som primátorovi predsa len nekrivdila, vytvoril mestský podnik Technické služby v novom kvetinárstve v župnom dome. V meste však stále prevláda názor, že primátor zriadil kvetinárstvo pre konkrétnu osobu a od začiatku ju a dve ďalšie predavačky aj zamestnáva. V súkromných spoločnostiach aj vedúci na nižšej pozícii často prechádza niekoľkostupňovým výberom, na vedúcu strediska č. 5 - teda kvetinárstva výberové konanie nebolo. Neštandardné zamestnávanie zo stany mesta nie je novinkou.

Rozmenené na drobné

V rozhovore s mladými bolo celkom zaujímavé nadobudnuté zistenie ako hrdí sú na mesto a na Slovensko, či tu chcú ostať, alebo premýšľajú o odchode vzhľadom na región odkiaľ pochádzajú.

Najčastejšie dôvody rozmenené na drobné: nemožnosť zamestnať sa za slušnú mzdu alebo sa vôbec zamestnať, korupcia, rodinkárstvo, slabá sociálna starostlivosť o mladé rodiny a starých ľudí, vysoké dane a neprehľadné šafáranie s nimi, neschopnosť toto dianie ovplyvniť.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?