Z nemocnice sa stala zábavka šéfov

Autor: Anna Mondočková | 12.9.2013 o 8:00 | (upravené 12.9.2013 o 13:06) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  1004x

Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach roky nie je o snahe vybrať najlepší riadiaci talent. Kým v iných nemocniciach je menovanie riaditeľa výsledkom výberového konania, v zlatomoravskej je výsledkom ignorácie. Až takou, že pri nej dochádza ku klientelizmu a nedodržaniu zákona o obecnom zriadení. Dnes už bývalý šéf nemocnice bol špecialitkou zlatomoravského primátora, pri ktorej sa pred očami poslaneckého zboru nedodržiaval zákon. Rovnako aj v ďalších organizáciách.

Michal Grujbár bol poverený riadením mestskej nemocnice dva roky. Vo funkcii skončil včera, primátor mu už nedôveruje.Michal Grujbár bol poverený riadením mestskej nemocnice dva roky. Vo funkcii skončil včera, primátor mu už nedôveruje.Anna Mondočková

Noví riaditelia mestských príspevkových organizácií vzídu z výberového konania, tvrdil zlatomoravský primátor. Po novom jeho riaditelia mali niesť za všetko v nimi riadených podnikoch aj patričnú zodpovednosť. Po dva a trištvrte roku sa nič nedeje. Riaditelia šéfujúci nemocnici, Službytu, kultúrnemu stredisku a Technickým službám majú len poverenie.

Výber mal zaručiť odborníkov

Dnes z tejto myšlienky nezostalo nič. Dosadzovanie svojich nominantov na riadiace posty už nie je ani len karikatúrou pôvodnej myšlienky. Vlastné dosadzovanie riaditeľov ani náhodou nie je výberom najlepšieho, čo by v mestských podnikoch mohli mať.

Príkladom je mestská nemocnica, keď za dva a trištvrte roka sa na poste riaditeľa organizácie vystriedali ľudia dosadení bez výberového konania. Tam, kde nie sú výberové konania sa vyberá rôzne. Na magistráte v Zlatých Moravciach je výber na vedení mesta. Pripomína to nevydarené púťové divadlo. Na počudovanie dosadzovanie ľudí na riadiace posty bez výberového konania stále prežíva a navyše, stáva sa v rukách primátora hračkou.

Čo hovorí zákon SNR č. 369/1990 Z.z. o obecnom zriadení

Voľné miesto vedúceho zamestnanca možno obsadiť bez výberového konania len do vymenovania po úspešnom vykonaní výberového konania podľa cit. zákona a to najdlhšie na šesť mesiacov. Zákon ďalej stanovuje povinnosti a obmedzenia zamestnanca mestskej firmy pri výkone práce vo verejnom záujme.

Primátor nepočúva výzvy a žiadosti mestských poslancov. Napriek kritike využíva svoje postavenie na prezentáciu vlastných ľudí.

Šokujúce odhalenia

Septembrové zasadnutie zastupiteľstva prinieslo opäť jedno zo svojich šokujúcich odhalení. Dlhy mestskej nemocnice v Zlatých Moravciach sa vyšplhali na viac ako 900-tisíc eur, z toho k 31. 8. takmer 400-tisíc tvorí dlh voči Sociálnej poisťovni. Obyvatelia okresného mesta sú prípadom zhrození. Pravda je taká, že  v nemocnici je audit, riaditeľ však odmietol predložiť potrebné doklady. K 11. septembru skončil. Kto je novým šéfom nemocnice, už je známe. Stal sa ním právny poradca nemocnice. No a to znamená, že bol pri súčasnom hospodárení nemocnice.

Podľa informácií z 5. septembra, nemocnica dlží niekoľko 100-tisíc eur. Túto informáciu audítor účastný rokovania zatiaľ nepotvrdil ani nevyvrátil. Chýba mu totiž posledný doklad - bankový výpis. Ak sa podozrenie potvrdí obráti sa na orgány činné v trestnom konaní. Príspevok odvysielala v hlavných správach STV 8. augusta.

Informácia vyvolala búrlivé reakcie. „Ešte vo štvrtok na zastupiteľstve primátor sľúbil, že hneď pondelok to dá do poriadku. Potrebnú zmluvu podpíše on. Z informácií zo sekretariátu sa dozvedám, že primátor zmluvu, aby do nemocnice mohol vstúpiť audítor, ešte nepodpísal. Mesto zatĺka, aký je v nemocnici problém. Čo už máme viac urobiť my - poslanci," kladie si otázku Viliam Rumanko.Nemocnica si platí právnika, ten ale jej dobrou radou nepomohol, ani na porušenie zákona neupozornil," dodáva. Tým právnikom myslí od dnešného dňa (12. 9. 2013) nového šéfa nemocnice. Ten sa chystá prednostne riešiť záväzky voči Sociálnej poisťovni, ako aj riadne dokončiť auditu mestskej nemocnice.

Kto je novým šéfom nemocnice

Martin Cimrák je novým šéfom nemocnice a doteraz pôsobil ako jej právny poradca. No a to znamená, že bol pri súčasnom hospodárení nemocnice, veď radil Grujbárovi. Teda ekonomické záležitosti bude riešiť právnik. Dúfajme, že lepšie ako doteraz.

Pôsobí vo firmách: 1. EXIM Corp s.r.o Reality Cimrák s.r.o Nitra, 2. Advokátska kancelária JUDr. Cimrák s.r. o. Nitra. Nie je to konflikt záujmov?

V podobnej situácii totiž bol aj Grujbár. Vykonával viac ako rok funkciu v rozpore so zákonom o výkone práce vo verejnom záujme. Nevzdal sa totiž pôsobenia v súkromnej spoločnosti.

Nečakaný koniec Grujbára vo funkcii šéfa nemocnice okomentoval poslanec v parlamente. „Je to podľa mňa dobré rozhodnutie. To hospodárenie v nemocnici musí byť veľmi zlé, keď ho obetovali," myslí si Marián Kéry, poslanec NR SR. Dôvodom sú podľa neho Grujbárove hospodárske výsledky. Ďalšie zdroje hovoria o nezhodách aj v niečom inom.

Priamy prenos z rokovania zastupiteľstva chýbal. Napriek tomu si myslím, že ľudia sa pravdu dozvedeli a s tým čo sa deje v mestskej nemocnici nesúhlasia.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?