Kritika na hlavu mesta

Autor: Anna Mondočková | 14.9.2013 o 8:00 | (upravené 14.9.2013 o 17:55) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  464x

Ostrej kritike čelil primátor Zlatých Moraviec aj za nadštandardný účet za rockový koncert v čase, keď mestská kasa takmer zíva prázdnotou. Na výčitky pre diskotéku v podobe technopárty v obývanej časti mesta asi tiež nebude spomínať rád.

Vedenie mesta čelí kritike za nadštandardný účet za zábavu.Vedenie mesta čelí kritike za nadštandardný účet za zábavu.Anna Mondočková

Najnovšie na zlatomoravskú radnicu sa vzniesla vlna kritiky, že peniaze daňových poplatníkov vráža do zábavy. Poslanecký zbor o tom, kde a koľko peňazí sa použije nevedel.

Ešte na februárovom zasadnutí zastupiteľstva v Zlatých Moravciach bolo odsúhlasených 10-tisíc eur na oslavy mesta pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky. Oficiálne oslavy budú 26. septembra a budú trvať tri dni. Niekto celkom nedávno prišiel s návrhom  usporiadať rockový koncert pre mladých. Mnohí obyvatelia s tým nesúhlasia. Z 10-tisíc mesto ukrojilo až 4 200 eur, z toho 2 350 eur na hudbu.

„Nemyslím si, že v čase, keď pokladnice miest a obcí zívajú prázdnotou, je seriózne vynakladať na rockový koncert takéto finančné prostriedky. Použitie takejto vysokej sumy považujem za hazard a okrádanie daňových poplatníkov," tvrdí mestský aktivita Jozef K. a dodáva. „Zvláštne je, že takéto výdavky si na zábavu skupiny mladých ľudí primátor dovolí vynaložiť v čase krízy, keď mesto krváca a ledva má peniaze na prevádzkové a mzdové náklady. O chýbajúcich peniazoch na opravy škôl, chodníkov a ciest ani nehovoriac."

Táto situácia sa nevidí ani mestskému poslancovi Pavlovi Petrovičovi (nezávislý). Použitie takejto vysokej sumy považuje za hazard a okrádanie daňových poplatníkov. Financie mohlo mesto využiť na veci pre všetkých obyvateľov.

Mládež sa zabávala

Napriek kritike poslanca, ktorý mal podnety od viacerých Zlatomoravčanov, prednosta mestského úradu obhajoval koncert. Poslancom hovoril o vynikajúcej atmosfére na koncerte a mladí ľudia sú vraj radi, že sa konečne aj v Zlatých Moravciach niečo pre nich konalo. Prvé ohlasy podľa jeho slov sú pozitívne a oceňujú, že areál začal ožívať. Do amfiteátra prišli najmä mladí ľudia za relaxom a zábavou.

Kultúrny prínos spochybnil

Väčšine poslancov sa nepáčilo ani to, že Mesto ich korektne a včas neinformovalo. Hudobná akcia mesta neuškodila imidžu pred štartom oficiálnych osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o meste tak, ako vysvetlenie šéfa radnice, že chceli aby sa mládež zabávala a preto vymysleli hudobný koncert.

„Vyjadrujem svoje hlboké znepokojenie a nesúhlas  s použitím niečo viac ako 4-tisíc eur na rockový festival, ktorého kultúrny prínos bol pochybný," povedal na zastupiteľstve Petrovič.

„Moje pobúrenie je o to väčšie, že Mesto podľa vyjadrenia kompetentných nemá dostatok financií ani na svoju základnú činnosť. To bol dôvod prečo bolo zo strany vedenia mesta odmietnuté dať akýkoľvek finančný príspevok pre športové kluby a kultúrne organizácie vyvíjajúce dlhodobú, systematickú a naviac nedocenenú prácu s našimi deťmi a mládežou," hovorí na margo rockového koncertu Petrovič.

Nočná diskotéka v obytnej zóne, to bol poriadny šok

Kritika sa vzniesla aj na diskotéku v podobe technopárty na mestskom štadióne, ktorá  sa intenzitou hluku nedala prepočuť nielen v najbližšom okolí, ale ani v obci vzdialenej niekoľko desiatok kilometrov. Akciu monitorovala mestská polícia, zaregistrovala 19 sťažností.

Neférovosť voči ostatným organizáciám

Za nekorektné považuje Petrovič aj to, že nikto z vedenia mesta nepýtal od príslušnej komisie podporné stanovisko.

„Chcem ubezpečiť verejnosť a občanov mesta Zlaté Moravce pobúrených rušením nočného pokoja, že od Komisie mládeže, školstva, kultúry a športu si nikto z vedenia Mesta nepýtal podporné stanovisko k uvedeným akciám a nikto ani poslancov neinformoval, na čo budú finančné prostriedky, schválené na oslavy 900-tého výročia, použité." Petrovič hovorí aj o etickom pochybení.

Nielen ja, ale aj viacerí členovia komisie a poslanci považujú takýto spôsob použitia verejných zdrojov za nesystémový, nevhodný a  neférový voči tým organizáciám, ktoré naše deti a mládež vedú ku skutočným hodnotám."

Poslanec si za svojimi vyjadreniami stojí, adresoval ich vedeniu mesta na septembrovom rokovaní zastupiteľstva. Podal návrh, ktorý by mal zaručovať zmietnutie akýchkoľvek finančných požiadaviek zo stola do určitej doby.

„Zablokovať čerpanie ďalších financií určených na oslavy aspoň do času, kým sa nebude riadne posielať príspevok pre Záhradnícke služby, aby ľudia mali svoje mzdy a hlavný kontrolór aby preveril oprávnenosť použitia spomenutých finančných prostriedkov."

Z peňazí na oslavy sa financovalo technické zabezpečenie hudobnej produkcie, ozvučenie a osvetlenie. To ale nie je všetko, 1 862 eur išlo na opravu a údržbu amfiteátra - opravu platne pred pódiom, výmenu lavičiek, vyčistenie areálu.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?