V Zlatých Moravciach otvorili jedinečnú výstavu o histórii športov

Autor: Anna Mondočková | 16.9.2013 o 8:00 | (upravené 29.9.2013 o 21:41) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  535x

Na výstave sú nainštalované exkluzívne exponáty (fotografie, ocenenia, plagáty, historická športová výstroj a výzbroj, kroniky, dokumenty a pod.), profily športovcov, kolektívov a športových organizácií, ktoré svoju športovú kariéru spojili so Zlatými Moravcami. Ich úctyhodné výsledky si pripomíname teraz jedinečnou výstavou v pobočke Ponitrianskeho múzea v Zlatých Moravciach, ktorá zahrňuje zoznam skutočných zlatomoravských športových velikánov. Ak by ste chceli spoznať korene tohto fenoménu, toto je presne výstava, ktorú musíte vidieť.

Výstavu o histórii športu si môžu záujemcovia pozrieť do konca októbra v múzeu v Zlatých Moravciach.Výstavu o histórii športu si môžu záujemcovia pozrieť do konca októbra v múzeu v Zlatých Moravciach.Anna Mondočková

Len niekoľko málo vyvoleným šampiónom sa pritom podarilo vstúpiť do ríše legendárnych športovcov v rôznych športových disciplínach. Medzi čestné postavy histórie však patria i tí, ktorí sa do finále buď ani nedostali, alebo v ňom nemali šťastie. A predsa sa o nich dá povedať, že pre Zlaté Moravce sa stali nezabudnuteľní. V pobočke Ponitrianskeho múzea v Zlatých Moravciach im je venovaná výstava, pripravená s istou mierou nostalgie a s láskou.

Dokumentárne skvosty

S istou dávkou zovšeobecnenia možno konštatovať, že vývoj športu je doložený vynikajúco a má nespočetné množstvo archívnych materiálov. Mestský poslanec Ľudovít Chládek, ktorý celú výstavu pripravil sa sústredil aj na to, ako vznikali prvé športy. Ale i na to, že návštevníkovi umožní vidieť ukážky športov v stále nových, meniacich sa podmienkach, ktoré jednoducho nikdy vidieť nemohli a poznajú ich možno len z učebníc či encyklopédii.

„Keď sa mi naskytla možnosť využiť okrúhle jubileum mesta i na prezentáciu bohatej histórie vyše tridsať športových odvetví a množstva úspechov našich športovcom, chytil som sa tejto príležitosti s veľkým elánom. Postupne som oslovil desiatky bývalých športovcov, trénerov a funkcionárov, aby sme spoločným úsilím sústredili čo možno najviac svedectiev o športoch, ktoré boli v minulosti v našom meste aktívne," prezrádza Chládek.

„Veľmi ma teší, že si na nás spomenuli organizátori výstavy a umožnili nám predstaviť svoje úspechy a takto aj spropagovať náš šport armwrestling medzi mládežou a ukázať im, že aj oni môžu niečo v športe dokázať," prijíma túto pozornosť za všetkých majster Slovenska v pretláčaní rukou Tomáš Kozolka.

Vernisáž výstavy venovanú úspechom športovcov otvorili v piatok 6. septembra v pobočke Ponitrianskeho múzea v Zlatých Moravciach, potrvá dva mesiace. Zámer vytvoriť výstavu História športov a úspechy športovcov bol prezentovaný osobnostiam zlatomoravského športu pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o meste.

História siaha do 19. storočia

„Zdokumentovať históriu telesnej kultúry športu v našom meste znamená tak trochu sa nadýchať vône bájneho Olympu," týmto prirovnaním otvoril výstavu Ľudovít Chládek. O šachovom turnaji je prvá zmienka u nás z roku 1860 a vraj úzko súvisí s pobytom Janka Kráľa v meste. V roku 1896 svoju činnosť vyvíjal Korčuliarsky spolok, Strelecký klub o niečo neskôr, a to v roku 1913," vysvetľuje Chládek.

Po vzniku prvej ČSR vlajkovými loďami na poli športu sa stávajú JTO Sokol, Zlatomoravecký futbalový klub (ZFC), neskôr sa pridružujú aj ďalšie organizácie ako Orol, Robotnícka telovýchovná jednota (RTJ), Klub československých turistov (KČsT).

Sonda do histórie športu po vojne

Po skončení druhej svetovej vojny vznikajú nové a staré športové kluby zanikajú. Päťdesiate roky sú momentom stability športového života. V roku 1951 vznikla TJ Spartak Zlaté Moravce, organizačne a materiálne zázemie poskytoval závod Továreň na chladničky. V ďalšom období až doteraz jednotlivé športy a odvetvia zaznamenali v našom meste vzostup, ale i pád. Napriek rôznym prekážkam sa prejavuje aj v dnešnej dobe entuziazmus a vysoká zanietenosť aktívnych športovcov a dobrovoľných organizátorov tak, že na športovom nebi v Zlatých Moravciach zostávajú stálicami.

„Výstava sa snaží cez fotografie a texty predstaviť ľudí a udalosti z konkrétneho športu. Sú to hokej, volejbal, basketbal, ľahká atletika, hádzaná, šachy, kolky, gymnastika, turistika, zápasenie, stolný tenis, tenis, kulturistika, silové športy, džudo, karate, ZRTV, streľba, trampolína, motorizmus, dostihový šport, box, horolezectvo, orientačný beh, armwrestling, plážový volejbal, softbal, hokejbal, cyklistika, pozemný hokej, člnkovanie, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, spartakiády, kickbox," vymenováva Ľudovít Chládek.

Fanúšikovia futbalu na Zlatomoravsku možno poznajú históriu klubu TJ - Calex Zlaté Moravce alebo prvoligistu FC ViOn, ale aké sú vôbec začiatky futbalu v tomto meste vie už iba málokto. Pozrime sa a priblížme si v drobnej sonde historické okolnosti vzniku futbalu v Zlatých Moravciach práve na spomenutej výstave. Podľa dostupnej informácie bol zlatomoravský futbalový klub založený v roku 1920. O tom, že futbalový klub v Zlatých Moravciach existoval už v roku 1920 svedčí aj hlásenie adresované tekovskému županskému úradu, podľa ktorého po vzniku Československej republiky (ČSR) v Zlatých Moravciach existovali len dva spolky, ktoré nemali promaďarský charakter a to spomínaný futbalový klub a Jednota Sokol.

„Reťaz úspechov sa nám netrhá, stále máme koho chváliť a ani v nových zmenených podmienkach sa športovci Zlatých Moraviec nestratili. Vďaka futbalistom FC ViOn, ale aj ďalším športom je v súčasnosti reprezentácia zlatomoravského športu na vysokej úrovni," reagoval Ľudovít Chládek na úspechy zlatomoravského športu.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vyhne sa Jankovská pre psychické problémy trestu?

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V koalícii si zasa vyjadrujú nedôveru (komentár)

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


Už ste čítali?