Nezodpovednosť a vysoké odmeny nevedno za čo

Autor: Anna Mondočková | 18.9.2013 o 8:00 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  798x

Sledujem občas internetové diskusie na tému hospodárenie v slovenských samosprávach. Dospela som k názoru, že dosť veľká časť národa hovorí o nezodpovednosti, premrštených odmenách a rozkrádaní tými, ktorí mestá a obce majú chrániť. Čoraz viacej sa totiž ozývajú kritické hlasy hodnotiace úroveň hospodárenia našich samospráv.

Správu o hospodárení nemocnice nový riaditeľ predloží 19. septembra zastupiteľstvu.Správu o hospodárení nemocnice nový riaditeľ predloží 19. septembra zastupiteľstvu.Anna Mondočková

Možno si pamätáte § 131, rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve, keď ľudia aj za nepatrné schodky pri inventúre boli väznení. Na Slovensku žijú tisíce tých, ktorým vydieranie a väznenie zničilo zdravie, rodinu a život natrvalo. Kto sa o túto problematiku zaujíma tak zistí, že po novembri 89 neboli oveľa väčšie delikty potrestané napriek tomu, že ľudia pred zákonom sú si rovní. Viacerí čo z riadiacich funkcií odišli, zanechali po sebe nevyriešené kauzy a občanom zostali dlhy.

V súvislosti so zlým hospodárením v mestských podnikoch Zlatých Moraviec som sa opäť dozvedela, že primátor Peter Lednár používa stále tú istú taktiku ak ide o poverených riaditeľov v príspevkových organizáciách. Poverení riaditelia za nič neberú finančnú ani morálnu zodpovednosť. To a niekoľkotisícové odmeny vedúcich pracovníkov vyvolávajú u občanov nedôveru v mesto. Lednár im nedávno dal vyplatiť 18-tisíc eur, jednému vedúcemu oddelenia vo výške 6 800, podobné odmeny mali aj riaditeľ Technických služieb a už odvolaný riaditeľ mestskej nemocnice. Nevedno za čo.

Ako dnes vnímajú stotisícové straty či dlhy predstavitelia zlatomoravskej samosprávy v mestskej nemocnici?

Výmenou človeka na poste riaditeľa. Ten čo už odišiel môže spávať bez obavy. Za dlh, ktorý nemocnica nesplatila Sociálnej poisťovni, ale ešte aj navýšila nebude stíhaný. Kto bude stíhaný, za čo a kto nie, rozhoduje vždy prokurátor. Taká je demokracia. To by ale primátor musel podať na odvolaného riaditeľa trestné oznámenie. A nie je v silách poslaneckého zboru vnútiť úroveň demokracie zlatomoravskému primátorovi.

Záhradnícke služby

So záujmom sledujem patovú situáciu v Záhradníckych službách (ZS) mesta Zlaté Moravce. Tri desiatky zamestnancov sú tri mesiace bez výplat, lebo mzdové prostriedky pre organizáciu stopol pre zlé hospodárenie primátor Peter Lednár. Hospodárenie navyše zhoršilo výrazné okresanie príspevku od mesta, za Lednárového primátorovania dostáva podnik o 80-tisíc eur menej.

Na poslednom rokovaní zastupiteľstva (5. septembra) primátor navrhol k 31. decembru zánik organizácie. Za tento návrh však nik z 19 poslancov nehlasoval. Ani po tom, čo prednosta MsÚ Roman Šíra upozornil, že dlhy podniku nevznikli len za socializmu, ale aj v nedávnej minulosti. Poukázal na dlhy voči trom firmám v sume približne 90-tisíc eur za 720 truhiel, s tým, že podnik ZS do dnešného dňa im neuhradil ani cent.

Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko obvinenie rázne odmietol, nie truhly ale drevo podnik kúpil a sú z neho lavičky v meste. Pokiaľ ide o platenie, podnikateľom nejaké čiastky platili až do chvíle, čo samospráva ZS výrazne siahla na príspevok.

Rozhodla som sa necitovať vyjadrenie Šíru a Tomajka z dôvodu uverejnenia článku v Nitrianskych novinách z 9. septembra. Obvinenie prednostom je ale pre mňa signálom, že dotyčný o podniku nie všetko vie.

Vzhľadom na súčasnú realitu mám dosť dôvodov pýtať sa, prečo asi ide primátor po Tomajkovi?

Fikcia: Ako to funguje

Najprv sa vytipovaný mestský podnik s nehnuteľnosťami, o ktoré už má vopred po dohode s primátorom niekto záujem, nechá chátrať a mesto na nich neprevádza žiadnu údržbu. Potom sa vyhlási, že budovy sú v havarijnom stave, ohrozujú bezpečnosť,  špatia vo výzore mesta, náklady na ich prevádzku sú vysoké, opravy by stáli státisíce eur  a pod., no a nakoniec, v poslednej fáze sa poslancom predloží návrh na ich odpredaj aj s pozemkami. A najvhodnejšie je návrh predložiť tesne pred zasadaním Mestského zastupiteľstva tak, aby si ho poslanci, ktorých nemá primátor vo svojom košiari medzi poslušnými ovečkami nestihli ani preštudovať.

Možno je to fikcia a možno to takto funguje. Snáď by bolo na čase zobudiť sa, aby sme sa raz nemuseli hanbiť, že sme pasívne prijímali, čo nám iní nadelia.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?