Zmizli peniaze z účtu nemocnice, pravda či blaf

Autor: Anna Mondočková | 25.9.2013 o 8:00 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  678x

Samospráva Zlatých Moraviec sa do hlavných správ celoslovenských médií dostane väčšinou vtedy, keď sa deje niečo negatívne. Stáva sa to pomerne často. Naposledy to bola mestská nemocnica. Jej bývalý riaditeľ mal vybrať z účtu 200-tisíc eur a nie je jasné kam peniaze zmizli. Podnetom na prešetrenie nehospodárneho nakladania s majetkom mesta sa má zaoberať prokuratúra, zaznelo v hlavných správach na STV. Odvysielaná reportáž si našla veľa vďačných, ale aj nespokojných divákov. Niektorým vadí to, že nevedia ako to naozaj dopadlo.

Nový riaditeľ mestskej nemocnice Martin Cimrák.Nový riaditeľ mestskej nemocnice Martin Cimrák.Anna Mondočková

Samospráva  úspešne vykročila k tomu, aby sa stala pikantériou večerných správ STV. Môžu za to asi dve veci. Prehnaná dôvera primátora mesta dnes už v bývalého riaditeľa a konateľa nemocnice Michala Grujbára a jeho odborným schopnostiam. Tá vyústila k vysokému dlhu nemocnice až 900-tisíc eur. Časť tvoria neuhradené odvody do Sociálnej poisťovne, zvyšok nemocnica dlhuje dodávateľom. K 11. septembru tento riaditeľ skončil. Druhá vec, nedostatočná kontrola.

Konanie bývalého riaditeľa zlatomoravskej nemocnice sa nepozdáva mestským poslancom. Podľa informácií, ktoré poslanci mali na poslednom rokovaní zastupiteľstva (19. septembra) bývalý riaditeľ nemocnice Michal Grujbár sa správal nezodpovedne. Vraj vybral z účtu 200-tisíc eur, ich použitie nijako nedoložil. Hovorí o tom previerka dokladov ku konsolidovanej účtovnej závierke za rok 2012. Audítorská spoločnosť je viazaná mlčanlivosťou, túto informáciu však potvrdili viacerí poslanci.

Nový riaditeľ pochybenie odmietol

Bývalý riaditeľ nemocnice sa v minulosti k podozreniam vyjadrovať nechcel, údajne pre svoj zhoršený zdravotný stav. Nový riaditeľ Martin Cimrák v rozhovore pre STV jeho pochybenie odmietol. Audítori vraj nevytkli použitie 200-tisíc eur na účty, ktoré neboli zdokladované.

Mesto podpísalo s audítorskou firmou zmluvu o overení konsolidovanej účtovnej závierky za rok 2012, ktorej súčasťou sú všetky mestské podniky, aj nemocnica. Výpis jedného z troch bankových účtov nemocnice slúžiaci ako doklad potrebný pre vykonanie auditu však audítorom neposkytol ani bývalý ani súčasný riaditeľ.

O podozreniach v tejto chvíli nemá zmysel hovoriť. Audítorská firma Lex - audit, s.r.o., bude postupovať v súlade s platnými právnymi predpismi, vrátane zákonom uloženej povinnosti informovať príslušné orgány.

Podnet pre prokurátora na prešetrenie nehospodárneho nakladania s majetkom mesta mali včera 24. septembra, odovzdať mestskí poslanci na prokuratúre. Či sa tak naozaj stalo, nepotvrdil ani nevyvrátil nik z opýtaných poslancov aj vzhľadom na odvysielanú reportáž na STV. Dostala som odporúčanie na ľudí, „ktorí spôsobili všetko to, čo sa deje v Zlatých Moravciach". Čo bolo účelom pustiť do éteru takéto vyhlásenie - o podnete na prokuratúru, nie je zatiaľ jasné.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?