Oslavy výročia mesta, bez poslancov

Autor: Anna Mondočková | 30.9.2013 o 8:00 | (upravené 30.9.2013 o 9:48) Karma článku: 4,30 | Prečítané:  502x

Je jasné, že v mestskom ringu sa objavil silný hráč. Ambiciózny predstaviteľ samosprávy asi sníva o spravovaní mesta bez poslancov. Uplynulý piatok sa v Zlatých Moravciach konal tradičný jarmok, spojený bol s oslavami výročia mesta. Podujatie sprevádzala vysoká účasť návštevníkov, či slovný útok na primátora mesta. Poslanci pozvánky nedostali.

Zlaté Moravce oslavovali okrúhle výročie.Zlaté Moravce oslavovali okrúhle výročie.Anna Mondočková

Tisícky Zlatomoravčanov si v piatok, 27. septembra, našli cestu na zlatomoravský jarmok. Podľa mojich odhadov bolo účastníkov omnoho viac ako pominulé roky. Svoje spravilo aj pekné počasie.

Bolo pár minút po 15.hodine. Námestie bolo ľuďmi riadne naplnené. Niektorí sedeli na stoličkách, iní postávali obďaleč. Zdá sa, že radnica pre hladký priebeh akcie urobila maximum.

Slovne napadol primátora

Slávnostné vystúpenie na námestí mal primátor Peter Lednár. Ten sa v príhovore zameral hlavne na históriu mesta, keďže si Zlaté Moravce pripomínajú 900. výročie prvej písomnej zmienky.

Priebeh samotnej slávnosti narušil starší muž František Petrík, ktorý slovne napadol predstaviteľa mesta. Vyhliadol si miesto blízko tribúny a primátora Petra Lednára a začal na neho kričať. „Už bolo dosť primátora...." S výzvou zostal osamotený. Fakt, že sa nenašli ďalší ľudia, ktorí by boli ochotní zapojiť sa do tohto protestu je vcelku pochopiteľný. Polícia by totiž mohla skúmať, či bola naplnená skutková podstata trestného činu výtržníctva.

Mestská polícia ho po chvíli odviedla bokom od tribúny, skončilo sa to ústnym dohovorom.

František Petrík bol ešte donedávna pre väčšinu ľudí neznámy. Od chvíle, keď vystúpil na rokovaní zastupiteľstva a bez okolkov opisoval ako ho vraj pozval primátor do svojej kancelárie na mestskom úrade a ako mu sľúbil byt za očiernenie Tomajka, sa začali o neho zaujímať médiá. Údajnú ponuku vraj odmietol.

Ľudí zaujal program

Na zlatomoravskom jarmoku sa tradične objavujú aj obchodníci so stánkami. Ľudia však podľa predávajúcich veľa  toho nenakúpili. Zaujali ich skôr ukážky ľudovej tvorivosti a program.

Ukážky dobových rób boli zaujímavé. Dobrý scenár, dobre zorganizované prepojenie jednotlivých vstupov, kde neostávali dlhé prestávky a nečakalo sa na účinkujúcich, ani moderátor nemusel improvizovať.

Organizátor sľuboval, že bude tohtoročný jarmok výnimočný a iný ako doterajšie jarmoky. To sa mu aj splnilo. Bol jednoznačne iný. Bez poslaneckého zboru už dlho žiadna oslava mesta nebola.

Oficiality bez poslancov

Na oficiálne oslavy boli pozvaní aj poprední predstavitelia SR. No až na nitrianskeho župana neprišiel z najvyšších predstaviteľov nik. Poslanecký zbor, na rozdiel napríklad od zástupcov partnerských miest, pozvánku nedostal.

Je teda jasné, že tí ktorí hľadali medzi predstaviteľmi mesta aj svojich poslancov, ich hľadali márne. Oficiálnu pozvánku na oslavy výročia mesta, až na organizátora Ľudovíta Chládeka, mestskí poslanci nedostali. Aj samotná recepcia bola len výlučne pre pozvaných hostí. Skutočnosť, že na tak významnú udalosť neboli pozvaní poslanci, je veľmi neobvyklé, až kuriozitou.

„Je to neúcta voči tým, ktorých si zvolili občania, a nekompetentnosť vedenia mesta," myslí si jeden z poslancov.

Župan Milan Belica na nich nezabudol. Vo svojom príhovore poďakoval všetkým doterajším starostom, primátorom a aj zastupiteľstvám za všetko čo počas histórie mesta dokázali. Terajšiemu primátorovo odovzdal „Zoborskú listinu", v ktorej sa v roku 1113 po prvýkrát spomína názov mesta Moravce. Mesto dostalo od Západoslovenskej energetiky a fondu Živá energia symbolický šek vo výške 5 765 eur na vybudovanie solárnych lámp v materskej škole.

Jarmočné dni boli spájané so zlatomoravskými hodami, ktoré vždy bývajú na Michala.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?