Rodí sa ďalšia kauza, zaplatia ju všetci Zlatomoravčania

Autor: Anna Mondočková | 4.10.2013 o 8:00 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  680x

Tvrdé zmeny v Záhradníckych službách. Mesto nabralo nečakaný kurz, keď dalo výpoveď z nájmu svojej príspevkovej organizácii. Vysťahovať sa má do troch mesiacov. Poslanecký zbor zvolal v stredu tlačovku, kritizuje počin primátora a pripravuje v kauze zablokovania peňazí na chod podniku právne kroky.

V Zlatých Moravciach mestský poslanecký klub zvolal tlačovku.V Zlatých Moravciach mestský poslanecký klub zvolal tlačovku.Anna Mondočková

Záhradnícke služby (ZS) mesta, ktorým šéfuje Marián Tomajko, dostali výpoveď z nájmu. Poslanci zvolali tlačovku k tomuto podľa nich nelegitímnemu kroku. Kritizujú postup primátora ako ďalšiu nekalú praktiku.

Pre dokreslenie pracovných metód tohto primátora, uvádzam situáciu zo začiatku volebného obdobia. Mnohí Zlatomoravčania vedia, aký bol „boj" o poslanca Tomajka, aby sa vzdal poslaneckého kresla a spolu s ním aj Klaudia Ivanovičová, obaja nezávislí. Urobili tak preto, aby sa vyhli konfliktu záujmov. Nakoniec Ivanovičová prišla o post vedúcej na jednom z oddelení mestského úradu a pár mesiacov na to, sa začala tŕnistá cesta šéfa Záhradníckych služieb rôznymi trestnými oznámeniami mesta na tento podnik. Vyšetrovanie však žiadne pochybenia nenašlo.

Nasledovali totalitné praktiky, keď ľudí napojených na Smer odvolávali zo zamestnaneckých postov. A čo stálo za nečakanou kontrolou mestskej polície v obchodných prevádzkach jedného z poslancov za Smer? Vtedy bola jedným z dôvodov narušených vzťahov primátora  Petra Lednára (v čase zvolenia s podporou koalície Smer- SD, KDH a HZDS) a poslancov transformácia mestskej nemocnice na eseročku alebo akciovku, na koniec k zmene neprišlo.

V čom spočíva snaha či skôr záujem primátora mesta Petra Lednára, aby sa nezvyšoval dlh podniku? Mesto Zlaté Moravce podalo koncom marca trestné oznámenie. „Je vo verejnom záujme, aby sa prešetrilo hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta," informoval Lednár.

Ak by bolo všetko v najlepšom poriadku, sotva by sa našiel niekto kto by s tým nesúhlasil. Problém je však úplne niekde inde a výsledkom bude, že z tejto „kauzy" bude strata, ktorú budú musieť zaplatiť všetci Zlatomoravčania. Čo bude so zamestnancami podniku? Podľa slov Milana Galabu, šéfa poslaneckého klubu Smeru a KDH v mestskom zastupiteľstve, mesto už prerieďuje počet zamestnancov, dvoch z tridsiatich preložilo inam.

Kompetencie

„Nie je v kompetencii primátora odvolať riaditeľa podniku, ktorého menovalo mestské zastupiteľstvo. Túto právomoc má iba poslanecký zbor," povedal poslanec Viliam Rumanko (SNS). Nie je tajomstvom, že Lednár viackrát Tomajkovi dal na zváženie jeho odchod. Neuspel. Primátor sa asi preto rozhodol mestskému podniku vypovedať nájom. Ešte predtým mu zastavil vyplácanie peňazí napriek riadne schválenému rozpočtu, ktorý mu jasne určil výšku príspevku na tento rok.

Poslanci na septembrovom rokovaní rozhodli o zvýšení prostriedkov pre Záhradnícke služby na tento rok o 20-tisíc eur. Primátor práve naopak, prišiel s návrhom na postupný zánik podniku, a to k 31. decembru 2013. Priameho nástupcu by Záhradnícke služby nemali a ich činnosti by prešli na ďalšie mestské podniky. Toto neprešlo.

Dvojaký meter na organizácie aj riaditeľov

Po tom, čo si mesto vzalo úver vo výške 1,33 milióna eur, aby splatilo dlhy za mestskú nemocnicu, zariadenie pod riadením MUDr. Niny Horniakovej prestalo vytvárať stratu. Jej ďalší riaditeľ Michal Grujbár, dosadený primátorom Lednárom, nemocnicu vtedy prevzal dokonca s miernym ziskom. Naproti tomu ďalšiu svoju organizáciu - Záhradnícke služby, mesto nepodrží.

„Ten dlh ZS sa kopí už zhruba 12 rokov. Pritom v nemocnici bývalý riaditeľ dokázal za štyri mesiace vyprodukovať dlh vo výške 359-tisíc eur. Keď si porovnáme, tieto dve organizácie, tak aká je tu spravodlivosť? Pre nemocnicu sme si zobrali úver, oddlžili sme ju a na záchranu Záhradníckych služieb a nemáme peniaze? Potom platí, čo hovorím už roky, že nemáme rovnaký meter na organizácie a ani na riaditeľov," myslí si Marián Kéry, poslanec NR SR a NSK.

Snáď treba pripomenúť, že predchodcom Záhradníckych služieb mesta boli Komunálne služby. V januári 1993 ZS ako nástupná organizácia prevzala úver za bývalé Komunálne služby vo výške 1,88 milióna korún (čo je dnes 62 404 eur) a ďalšie dva milióny korún (66 387 eur) tvorili záväzky, ktoré musela splácať. „Mesto nám prisľúbilo oddlženie, ale nestalo sa tak," povedal riaditeľ.

Neštandardný postup

„Ide o mimoriadne neštandardný postup, aby zriaďovateľ dával výpoveď svojmu podniku. Výpoveď z nájmu by mala byť záležitosťou na prerokovanie mestským zastupiteľstvom," povedal Kéry na tlačovke. Zmluva medzi mestom a Záhradníckymi službami bola uvedená do platnosti 25. januára 2010 a jej trojmesačná výpovedná lehota plynie od stredy 2. októbra. Či sa však niečo stane do troch mesiacov, ostáva otázne.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?