Trapasy mesta: hovorí o nich celé Slovensko

Autor: Anna Mondočková | 10.10.2013 o 7:00 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1619x

Za zlyhaním inštitúcie, teda mesta sú konkrétni zamestnanci, ktorí nekonali tak ako mali. Dejú sa veci, ktoré sú úplne normálne len v Zlatých Moravciach. Ocenenie in memoriam bolo udelené žijúcemu.

Zástupcovia ocenených organizácií a olympijská medailistka z r. 1980.Zástupcovia ocenených organizácií a olympijská medailistka z r. 1980.Anna Mondočková

Tak ako vznikol špeciálny tím, ktorý mal dozerať na priebeh osláv výročia mesta, mal by tak vzniknúť aj druhý tím, ktorý vyšetrí, prečo sa niečo také absurdné stalo. Plaketu mesta in memoriam mal dostať nebohý Koloman Paluška. Ten v Zlatých Moravciach založil autoškolu, ktorá funguje dodnes. Primátor však ocenil in memoriam žijúceho Zlatomoravčana Miroslava Palušku. Na trapas upozornila skupina poslancov na tlačovke.

Ľudské pochybenie

Išlo údajne o chaos pri výrobe plakiet, keďže pôvodný návrh bol oceniť aj žijúceho Miroslava Palušku. Diplomy navyše externá firma podľa primátora dodala v deň konania akadémie. Chybu niekto spravil pri poslednej kontrole mien. „Pokladám to iba za chybu, ale nemalo by sa to stávať," myslí si o pochybení," poslanec Dušan Husár (SDKÚ).

Všeobecná odpoveď, že došlo k chybe z časovej tiesne, nie je prijateľná. Za zlyhaním inštitúcie sú totiž konkrétni zamestnanci mesta, ktorí nekonali tak ako mali.

„Čo sa týka pána Palušku, neviem, že by bolo takéto meno v komisii kultúry, ani in memoriam sme nenavrhli nikoho. Žiadny tím sa nezaoberal takýmto návrhom," povedal predseda komisie Ľudovít Chládek. „Na základe všeobecne záväzného nariadenia mesta (VZNm) primátor má právo navrhnúť na vyznamenanie občanov mesta. Schválili sme ho ešte za bývalej primátorky," dodáva.

Zo zápisnice z 26. rokovania zastupiteľstva (uznesenie č. 654/2013) z 19. septembra vyplýva, že poslanecký zbor vzal na vedomie udelenie plakiet in memoriam Petrovi Orbanovi, Štefanovi Rakovskému, Františkovi Malému, Františkovi Hermanovi, Júliusovi Podhornému, Miloslavovi Kóňovi.

„Ak je pravda, že primátor zažil takýto trapas na oslavách 900. výročia prvej písomnej zmienky spojených s oceňovaním významných osobností, tak by mesto malo vyvodiť voči týmto zamestnancom postih, keď nezabezpečili, aby všetko hladko na oceňovaní prebehlo." Myslí si odborník na samosprávu. Zvlášť prednostovi úradu by malo záležať na vyšetrení celej kauzy, ktorá opäť poškodila imidž mesta. Kto konkrétne mal pod palcom oceňovanie som sa nedozvedela.

Aj toto zaznelo na tlačovke: Nonsens

„Keď Záhradnícke služby podávali podklady pre rozpočet na budúci rok, mesto povedalo, že ani nemusia, pretože sa s nimi nepočíta. Takže mi to pripadá tak, že pán primátor sa rozhodol zrušiť mestský podnik bez súhlasu a vôle zastupiteľstva, čo je nonsens," reagoval na počin mesta mestský poslanec Pavol Petrovič, nezávislý. Primátor svoj postoj obhajuje katastrofálnym stavom v hospodárení Záhradníckych služieb. Za zlé manažérske vedenie obviňuje šéfa podniku Mariána Tomajka.

SMS-kou a na poslednú chvíľu

„Oslavy mesta mali byť venované širokej verejnosti a nie elitárom. Vo štvrtok konaná slávnostná akadémia, mrzí ma to, že nebola pred zrakmi širokej verejnosti, ale opäť pre úzku skupinu primátora," hovorí poslanec Milan Galaba (Smer). Na hlavu mesta sa vzniesla vlna kritika aj za spôsob, akým boli poslanci pozvaní na bohoslužbu slúženú pri príležitosti osláv mesta a posviacky chrámu, navyše na poslednú chvíľu. „O 9.00 sa konala slávnostná omša, v predvečer sviatku sme dostali od sekretárky pani Švajčíkovej SMS, že sme pozvaní poslanci na túto omšu," poukazuje na neštandardnosť pozvánky Galaba.

Smutné na tom všetkom je, že ak mesto nebolo na smiech doteraz, tak dnes už je. O Zlatých Moravciach vie celé Slovensko.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?