Na pohľadniciach cítiť čaro a históriu

Autor: Anna Mondočková | 11.10.2013 o 7:00 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  591x

Unikátne: Pätica Zlatomoravčanov dala dokopy peniaze a vydala štyri nové pohľadnice mesta. Chcete vedieť o aké ide?Jednou z nich je kolážová pohľadnica,ktorá vyobrazuje Zoborskú listinu sv. Hypolita z roku 1113, kaštieľ rodiny Migazzi, Župný dom a expozície múzea od fotografa Imricha Fintu. Kedysi sa robili na zákazku aj pohľadnice pre obce, dnes už väčšinou nemajú peniaze.

Nová fotografia bude pre zberateľov unikátom.Nová fotografia bude pre zberateľov unikátom.Imrich Finta

Keď sa povie Zlaté Moravce, mnohí si spomenú na predstaviteľov rodu Forgáčovcov, Paluškovcov a Migazziovcov. Lenže Zlaté Moravce to sú aj ďalšie kultúrne pamiatky: kostol sv. Michala archanjela, súsošie Golgoty, ľudová banka spolu so župným domom, múzeum známe vzácnymi exponátmi ale aj archeologickými nálezmi, mauzóleum aj smútočná aleja previsnutých smrekov. So Zlatými Moravcami je spájaný štúrovský básnik Janko Kráľ.

Zlaté Moravce oslavujú v tomto roku 900 rokov prvej písomne doloženej zmienky o meste a je obdivuhodné, že historické pamiatky sa zachovali dodnes.

Chcete vedieť aj o ďalších zaujímavostiach? A o ktoré pamiatky ide? Aká je história mesta?

V TIKU: Každá pohľadnica rozpráva vlastný príbeh

Navštívila som i Turisticko-informačnú kanceláriu (TIK), ktorá predáva pohľadnice a aj rôzne propagačné materiály mesta a celého Požitavia. Medzi nimi aj štyri nové pohľadnice, z toho jedna je venovaná 900. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Tri ďalšie zachytávajú najznámejšie historické dominanty mesta.

„Pohľadnica pôsobí aj ako historický prameň, ktorý poskytuje informácie o danej lokalite. Zlaté Moravce boli mestom, ktoré svojou atmosférou lákalo mnohé známe osobnosti. Niektorých oslovili natoľko, že sa stali ich domovom, prípadne sa sem opakovane a radi vracajú. To čo im chýbalo, sú nové pohľadnice Zlatých Moraviec," hovorí poslanec Ľudovít Chládek.

„Od začiatku vydávania pohľadníc v 19. storočí do sedemdesiatych rokov 20. storočia bolo vydaných až 240 pohľadníc s motívom Zlatých Moraviec. Za ďalších viac ako 40 rokov k nim pribudlo len niečo vyše 50 pohľadníc. V minulosti bol teda záujem o vydávanie pohľadníc väčší, dopyt je pritom stále primeraný, veď ide o najjednoduchšiu propagáciu mesta," myslí si Chládek.

Poslednú pohľadnicu majú Zlaté Moravce spred siedmich rokov. Teraz sa to zmenilo vďaka Zlatomoravčanom a poslancom MsZ Dušanovi Husárovi, Ľudovítovi Chládekovi, Viliamovi Rumankovi, Miroslavovi Záchenskému a podnikateľovi Richardovi Havettovi.

„Rozhodli sme sa, že sa zložíme a pomôžeme s vydaním dlhodobo nedostatkových pohľadníc mesta. Veď už dlhých sedem rokov naše mesto žiadnu pohľadnicu nevydalo. Okrem poslancov som oslovil nášho úspešného umeleckého fotografa Imricha Fintu a jedno zlatomoravské vydavateľstvo, ktoré nám zhotovilo návrhy štyroch pohľadníc Zlatých Moraviec. Jedna z nich je zameraná na 900. výročie prvej písomnej zmienky o Moravciach a keďže nikdy v minulosti sa podobný motív na pohľadniciach neobjavuje, táto bude pre zberateľov unikátom. Ohlasy občanov a návštevníkov mesta sú veľmi pozitívne," dodáva Chládek.

Umeleckého fotografa Imricha Fintu pri jeho aktivitách pohľadnice a propagačný materiál o meste už dlhšiu dobu nadchýnali. V dnešnej dobe elektronických zázrakov s množstvom grafikov a vydavateľstiev je skutočne na zamyslenie, prečo na trhu kedysi tak obľúbený formát chýba. „Pohľadnice sú nízkoziskové a okrem toho, vďaka digitálnej technike si už ľudia sami zhotovia snímky a pošlú blízkym," domnieva sa Chládek.

Výlet do minulosti

Je vôbec možné dať raz dokopy všetky historické pohľadnice Zlatých Moraviec, aké kedy vyšli? Zberateľom zo Zlatých Moraviec sa to podarilo. Potešenie z unikátnej zbierky si nenechali iba pre seba. Ide o súčasné zlatomoravské osobnosti, ktorých zberateľská vášeň presiahla hranice mesta a regiónu. Sprostredkovať malý výlet do minulosti sa rozhodli aj formou kalendára na historických pohľadniciach.

Snímky a pohľadnice z rôznych období vydal v knižke Zlaté Moravce na starých pohľadniciach a fotografiách historik a znalec dejín zlatomoravského regiónu Marián Tomajko koncom októbra 2012. Ďalšia kniha o Zlatých Moravciach na starých pohľadniciach vznikla vďaka dlhoročnému zberateľovi pohľadníc Pavlovi Pečadnému, vyšla koncom novembra v rámci edície vydavateľstva Dajama. Spoluautorom knihy je Richard Pročka, ktorý ju obohatil pútavým textom o histórii Zlatých Moraviec, jednotlivých budov a ich obyvateľov.

Zábery Imricha Fintu na pohľadniciach nájdeme v Turisticko-informačnej kancelárii (TIK) na Námestí hrdinov, v Ponitrianskom múzeu - pobočka Zlaté Moravce a na recepciách hotelov.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?