Cigáni prerastajú mestu cez hlavu

Autor: Anna Mondočková | 18.10.2013 o 7:00 | Karma článku: 14,93 | Prečítané:  5090x

Pred zákonom sme si síce rovní, lenže viete. Existujú vždy tí rovnejší. Má to platiť aj o problematických obyvateľoch Chyzeroviec z nižších sociálnych vrstiev. Ide najmä o Rómov, aj keď k rómskej národnosti sa hlási minimum ľudí.

Jednoduchý príbytok Rómov v Chyzerovciach.Jednoduchý príbytok Rómov v Chyzerovciach.Anna Mondočková

V Chyzerovciach, v jednej z mestských častí Zlatých Moraviec, je ich viac ako tretina všetkých obyvateľov, zo 731 je viac ako 300 Rómov, alebo ak chcete Cigáňov lebo tak sa oslovujú navzájom. V jednom dome sa tlačia aj štyri rodiny. A miera ich integrácie sa v tejto lokalite zvyšuje. Susedom viacerí strpčujú život. Pod oknami zapáchajú ľudské výkaly. Kto by chcel takto žiť?

Tým, že sa miestny aktivista Jozef Paluška pýtal, ako a kedy chce primátor riešiť Rómov, chcel len upozorniť na roky neriešenú vec. Jediné, čo sa od primátora Zlatých Moraviec dozvedel je, že pribudnú kamery.

Prvomájovka a Chyzerovce sú dva odlišné svety

V Zlatých Moravciach býva trinásťtisíc obyvateľov, z toho Rómov v meste je oficiálne šesťstodeväťdesiat, neoficiálne sa ich počet odhaduje na tisícšesťsto. Informácia je síce alarmujúca, ale odborníci tvrdia, že je reálnym obrazom mesta.

Na Ulici 1. mája si postavili obyvatelia pri svojej bytovke plot. Cigáni zo susednej bytovky im totiž strpčovali život neporiadkom a výtržnosťami. Aj keď netreba hádzať všetkých do jedného vreca. Nájdu sa aj poctiví. Odkedy tu stojí plot, nažívanie sa zlepšilo.

Skúste sa ale večer prejsť pešo po Chyzerovciach. Ak vás nenapadnú rómske psy, tak skončite v priekope po údere palicou do hlavy od Cigáňov. Reagujú Chyzerovčania.

Chcú mať čisto

Žiadosti obyvateľov mestskej časti Chyzerovce majú rovnaké zdôvodnenie: ochranu pred špinou, odpadkami, hlukom, oplzlosťami a konfliktmi. Pohľad na jednoduché príbytky chudobných ľudí je desivý. Teda ak sa to dá nazvať domami, skôr asi chatrčami.

Jednu rodinu som navštívila. V chatrči ich je jedenásť. Na piecke sa škvarí mäso. Cítiť tu smradľavý dym, nepália vždy len drevo. Na dávkach dostáva rodina 500 eur. Muž nepracuje, žena poberá materskú. V izbe je malý televízor, pod ním je DVD prehrávač. Zo stropu visí žiarovka, ktorá izbu trochu osvetlí. Tvrdia, že nevedia nič o úžere ani o čiernom obchode. Pritom mnohí ľudia nezávisle na sebe potvrdili, že úžerníci sú aj v Zlatých Moravciach. To je z mojej návštevy spred štyroch rokov.

Rovnako to vyzerá aj dnes

Okolo domov je neporiadok. Mentalita u väčšiny týchto ľudí je taká, že smeti radšej vysypú do priekopy, akoby ho mali odniesť do kontajnera dvesto metrov. Ako udržať tristo ľudí, ktorí nemajú prácu, aby len tak sedeli doma? Ani poslanci ani policajti nemôžu dennodenne tu stáť a snoriť, kto sype smeti do priekopy, kto kradne alebo inak robí neplechu.

Úspech aj vlna kritiky

Primátor Zlatých Moraviec prišiel s nápadom, ktorý poteší davy, ale podľa miestnych nič nerieši. V mestskej časti Chyzerovce chce umiestniť kamery, lebo Cigáni prerastajú mestu cez hlavu. Niektoré fakty z ich života vás možno šokujú, ale určite tu nejde o vysmievanie sa Cigáňom ani o predsudky.

Obyvatelia dlhodobo poukazujú na skutočnú diskrimináciu bielych väčšou časťou cigánskeho etnika. „Napätie môže prerásť do otvorených konfliktov vrátane fyzického násilia," obávajú sa miestni.

Situácia v Chyzerovciach vôbec nie je ružová

Podľa miestnych tam bývajú asociáli, ktorí znepríjemňujú život obyvateľom domov na hlavnej ulici. Riešenie Cigáňov sľuboval primátor ešte na začiatku volebného obdobia. Upozornil na to poslanec za mestskú časť Jozef Tonkovič, a viackrát aj miestny Jozef Paluška. Na rokovaní zastupiteľstva otvoril otázku osídľovania tejto mestskej časti Cigáňmi, ktorých nárast je alarmujúci. Poukázal na neporiadok, ktorý robia, rušenie nočného pokoja, a v poslednej dobe aj na celodenné zábavy, ktoré ostaným občanom bránia v spokojnom živote.

Ako reagovala policajná hliadka

Pred zákonom sme si síce rovní, lenže: „Pred týždňom na okraji Chyzeroviec robili títo občania nejakú zábavu a okrem hluku, ktorým rušili spoluobčanov, stálo v neprehľadnej zákrute asi osem áut, okrem toho, že chodníky boli tiež plne obsadené autami. Osobne som videl, ako tadiaľ niekoľkokrát prešla polícia, ktorá vôbec nezakročila. Vlastne zakročila, až potom, čo som zavolal 158," popísal situáciu spred mesiaca zastupiteľstvu Jozef Paluška. A to chce riadnu odvahu. Ľudia s ním názor zdieľali.

Primátor vraj uvedenú akciu postrehol a aj osobne sa zúčastnil pri riešení tohto problému. Bohužiaľ ale nemá momentálne v rukách účinné riešenie, ktoré by bolo v rámci zákona. Osobne vraj ale tlačí na to, aby „v tejto časti bol namontovaný kamerový systém".

Vyčkávanie na kamery

Mesto cez podaný projekt sa uchádzalo o finančné prostriedky a získalo zo ŠR dotáciu vo výške 5-tisíc eur na rozšírenie kamerového systému a na zabezpečenie úloh prevencie kriminality. Peniaze na účte mesta sú vraj od 31. júla. Nateraz treba len vydržať na osadenie kamery. Či novinky technického charakteru pomôžu, je ale otázne.

Zaujímalo by ma, ako sa potom radnica vyrovná s tým, keď záznam z bezpečnostnej kamery nespratníkov odhalí. Nezaplatené pokuty idú automaticky exekútorovi, zaplatíme ich všetci.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?