Župné voľby? Veď župy sú minulosťou

Autor: Anna Mondočková | 23.10.2013 o 7:00 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  536x

Na Slovensku máme 9. novembra voľby, ktoré sú kľúčové pre samosprávne kraje. Ak máme kraje, na ich čele stoja predsedovia. V médiách aj medzi politikmi sa hovorí o županoch, hoci oficiálne neexistujú župy. Reálne existovali v minulom storočí, bolo ich až dvadsať.

Župy na Slovensku oficiálne neexistujú, na bilbordoch župani hlásajú že áno.Župy na Slovensku oficiálne neexistujú, na bilbordoch župani hlásajú že áno.Anna Mondočková

Už o sedemnásť dní budú voľby do župných zastupiteľstiev, voliť budeme aj nových županov. Hoci župy u nás oficiálne neexistujú, lebo v súčasnosti máme osem krajov, popri cestách napríklad v Nitrianskom kraji vidieť aj bilbordy politika s nápismi: „Kandidát na župana". O župách a županoch by sme mohli hovoriť pri minulom storočí, lebo vtedy reálne existovali.

Koľko existovalo kedysi žúp?

„Najskôr dvadsať, potom šestnásť. Ku koncu roku 1925 sa formovalo šesť žúp, v roku 1928 bola ďalšia reforma, keď bolo Slovensko jeden celok a vnútri malo okresy, potom znova šesť žúp, v roku 1949 šesť krajov, v roku 1960 tri kraje, o osem rokov sa z nich vyčlenila Bratislava." Sociológ Ľubomír Falťan v rozhovore pre Život hovorí o poriadnemu zmätku.

V roku 1990 kraje zrušili a bolo iba 38 okresov. O šesť rokov bolo osem krajov a 79 okresov, v r. 2002 sa vytvorili samosprávne kraje.

Čo je župa a čo kraj

V podstate ide o slovné hračky. Župy u nás oficiálne neexistujú. Je pravdou, že, keď sa v deväťdesiatych rokoch robili modely členenia Slovenska, hovorilo sa aj o župách, ale nebol prijatý tento názov, schválené boli kraje.

Z histórie sa dozvedáme, že najskôr tu boli komitáty, neskôr boli stolice a v 19. a 20. storočí župy. Hospodársku základňu komitátov tvorila hradná časť kráľovských majetkov.

Pius Biely sa ako milovník histórie roky zaoberá regiónmi. „Za najstaršie komitáty na území Slovenska patria Bratislavský, Nitriansky, Komárňanský, Tekovský, Hontiansky, Novohradský, Abovský, Zemplínsky, Užský, Gemerský, Zvolenský, Ostrihomský. Neskôr pribudli Liptovská, Šarišská, Spišská, Oravská, Trenčianska a Turčianska stolica."

„Kráľovské majetky sa postupne zmenšovali v prospech svetských a cirkevných feudálov, najmä za kráľa Ondreja II. (1205 - 35). Nerozvážna donačná politika podryla základy hradného zriadenia a aj komitátov. Rozpad kráľovského domínia (a to už pred vpádom Tatárov) viedlo nielen k rozkladu hradného zriadenia, ale aj k premene komitátov na zemianske stolice a po roku 1848 na župné zriadenia," hovorí Pius Biely, autor monografie Milénium Tekova.

Župy išli zvyčajne severojužne, čiže zhora dolu. Historicky sa tak formovali. Pri každom formovaní, samozrejme, zohrávajú hlavnú úlohu politika, tlaky, záujmy.

Historické stolice - župy boli zrušené k 1. januáru 1923, keď na Slovensku nadobudla platnosť nová zákonná úprava, ktorá ich nahradila veľžupami a prvoinštančnými okresnými úradmi," ozrejmuje históriu Pius Biely.

Termín župa po prvý raz v publikovanej podobe použil a do slovenčiny zaviedol kňaz a zakladateľ slovenskej historiografie Franko Sasinek až v roku 1869.

Prečo sa teda v médiách aj medzi politikmi hovorí o župe? Župa to je slovenský folklór - naša kultúra.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?