Ľuďom v Lovciach bez výplat štát zatiaľ nepomohol

Autor: Anna Mondočková | 31.10.2013 o 7:00 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  575x

Zdanlivo nesúvisiace ľudské osudy ovplyvňuje jedna udalosť - zamestnanci obce Lovce a mestského podniku Záhradnícke služby sú mesiace bez výplat. Pokým zlatomoravská samospráva je ochotná obetovať pre naplnenie svojich cieľov mestský podnik, v obci Lovce po odvolaní starostky čakajú riešenie patovej situácie od štátu. Exstarostka tvrdí, že to, že ľudia nemajú výplaty, nie je jej vina, ale toho, kto nezákonne riadi obec.

Snímka zachytáva Lovčanov pri jednom z podujatí obce.Snímka zachytáva Lovčanov pri jednom z podujatí obce.Anna Mondočková

Zamestnanci obce Lovce v Zlatomoravskom okrese sú tri mesiace bez výplat. Výška nevyplatených miezd za júl, august a september sa vyšplhala na 20-tisíc eur. Patová situácia nastala po tom, ako z obecného úradu odišla odvolaná starostka Oľga Gáliková a vedenia obce sa ujal poslanec František Richter (synovec ministra práce, sociálnych vecí a rodiny).

Františka Richtera poverilo zastupiteľstvo výkonom funkcie 4. júla tohto roku po odvolaní starostky Oľgy Gálikovej v referende ešte koncom júna. Od júla sú všetci zamestnanci obce bez výplat, pretože banka zastupujúcemu starostovi odmietla dať dispozičné právo k účtom.

S účtami obce však môžu narábať dve pracovníčky úradu ale len spoločne. Problém je v tom, že jedna z nich je práceneschopná. Stanovisko k vážnej situácii v Lovciach som sa pokúšala získať aj priamo u zastupujúceho starostu Richtera, zatiaľ bez úspechu.

Nevyplatenie troch platov potvrdili priamo zamestnanci

„Už to bude štvrtý mesiac čo živoríme a obraciame v ruke každý cent. Obecný úrad stále čaká na vyjadrenie súdu. Teraz bola úcta k starším a navštívil nás aj pán minister Richter a prisľúbil, že sa pozrie na to, ako právnik," hovorí zamestnanec, ktorý svoju totožnosť nechce zverejniť zo strachu straty zamestnania. Prípadom sa už zaoberá inšpektorát práce, lebo nevyplatenie miezd je nezákonné. Obci tak hrozí sankcia až do 100-tisíc eur.

Genéza štyroch mesiacov

Oľga Gáliková si myslí, že ide o osobnú pomstu neúspešného smeráka a referendum považuje za nezákonné. „Iniciátorom môjho odvolania je neúspešný protikandidát v posledných komunálnych voľbách, beriem to ako jeho osobnú pomstu," povedala Gáliková. „Celé referendum bola fraška a vzhľadom na to, že referendum sa neuskutočnilo v súlade so zákonom, nemôže byť ani platné," dodáva.

Referendum sa konalo 29. júna, a to na základe petície občanov. Dôvodom bola skutočnosť, že voči práci miestnej starostky bolo viacero výhrad. Údajne zle hospodárila s obecnými peniazmi a ignorovala uznesenia zastupiteľstva.

Gáliková tvrdí, že dôvody sú vymyslené. Poukázala na hlasovacie lístky, na ktorých „bol odtlačok napodobeniny okrúhlej úradnej pečiatky s erbom Obce Lovce, ktorú dal Richter vyrobiť. Samotným obsahom petície a petičných hárkov sa zaoberá okresný prokurátor a polícia, keďže je tam dôvodné podozrenie z falšovania tejto listiny."

František Richter operuje mandátom, ktorý dostal od zastupiteľstva zvolaného zástupkyňou Gálikovej Dagmar Florekovou. Poslanci hovoria, že s ním súhlasila 1. júla. Stalo sa však niečo nečakané, pred jeho konaním sa objavil dokument podpísaný Florekovou, podľa ktorého nemala na zvolanie zastupiteľstva oprávnenie. Floreková sa ale 2. júla vzdala mandátu.

Do toho prišla ďalšia informácia, že Oľga Gáliková deň pred referendom zrušila zastupovanie Florekovej a od júla poverila svojím zastupovaním ďalšieho poslanca Milana Kováča. Kováč vraj o poverení ešte v pondelok 8. júla ráno nič nevedel. Dozvedel sa o ňom až po tom, čo vošiel do úradu, kde mu mal dekrét o poverení odovzdať Gálikovej manžel.

Floreková zase ešte 1. júla poslancom tvrdila, že zástupkyňou Gálikovej je stále ona - na základe toho podpísala zvolanie zastupiteľstva na 4. júla, od ktorého sa ale neskôr dištancovala.

No a po tomto zmätku banka zablokovala účet a 10 zamestnancov obecného úradu zostalo bez výplat. Z poplatkov za miestne dane, ktoré boli uhradené v hotovosti obec uhrádza elektrinu a plyn. „Príčinou súčasného stavu je František Richter, ktorý arogantne odmieta opustiť úrad," povedala v telefonickom rozhovore extarostka Gáliková.

Platné uznesenie obecní poslanci doručili Všeobecnej úverovej banke, v ktorej má obec otvorený účet. Jej zástupcovi banka nepovolila prístup k obecnému účtu.

Od tohto momentu nie sú uhrádzané platy zamestnancom obecného úradu, školy a materskej školy. Zastupujúci starosta vo vyjadreniach pre médiá, viní z toho, že obec nemá na platy svojich zamestnancov bývalú starostku, ktorá už po odvolaní a bez mandátu ustanovila svojho zástupcu Jozefa Kováča. Ten ale v inkriminovanej dobe o svojom menovaní nevedel.

Podľa zákona obec ale môže mať iba jedného zástupcu starostu. Menovanie ďalšieho tak bolo nezákonné a neplatné.

Exstarostka hoci mandát už nemala oslovila banku. „To bolo mojou povinnosťou, informovať banku o tom, že úradu v obci sa zmocnil František Richter, ktorý mi zamedzil odovzdať agendu aj správu zástupcovi Milanovi Kováčovi. Jeho poverenie je zapísané v registratúrnom denníku z 28. júna," hovorí exstarostka.

V neprehľadnej situácii, keď jeden zástupca spochybňoval druhého a nebolo jasné kto mal oprávnenie konať v mene obce sa čaká ako sa situácia vyjasní. Obyvatelia obce i banky teraz čakajú na vydanie predbežného opatrenia, o ktoré už požiadalo zastupiteľstvo okresný súd v Nitre.

Odvolaná starostka obce Lovce podala žalobu proti spôsobu priebehu a vyhlásenia referenda. Tvrdí, že referendum schválili poslanci nezákonne. Exstarostka dnes hovorí aj o tom, že zo starostovskej funkcie musela odísť, lebo si to želali Richter a spol.

Dokedy bude trvať patový stav v Lovciach, ktoré sú bez prístupu k obecným účtom doslova paralyzované, ťažko predpovedať. Nové voľby na starostu obce majú byť 25. januára 2014.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?