Farba pokožky problém nepredstavuje. O čie peniaze ide, áno

Autor: Anna Mondočková | 18.11.2013 o 7:00 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  759x

Chyzerovčania chcú, aby Cigáni boli slušní. Vyčítajú im, že robia neporiadok, sú hluční a kradnú. To, čo je inde, napríklad na Luníku IX bežná realita, tamojších ľudí veľmi znepokojuje. Tvrdia, že problémom nie je farba pleti. Skôr nešvár ako Cigáni žijú, ale tiež - čie peniaze a na čo sa použijú aj vo vzťahu k verejnej mienke.

Schôdza bola aj o výrokoch primátora: separovanie na prvomájovke.Schôdza bola aj o výrokoch primátora: separovanie na prvomájovke.Anna Mondočková

Mesto Zlaté Moravce dokonca chce zriadiť občiansku hliadku. Na novembrovej schôdzi poslaneckého zboru na kancelárske papierovačky žiadalo schváliť 50 eur mesačne. Poslanec namietal, že to je veľa. Za pár minút zbor čiastku odklepol. Čo ale vychrlil zo seba primátor pri jej schvaľovaní, mnohých zaskočilo. O čie peniaze ide?

Rómsky problém dlhodobo pociťuje aj okresné mesto Zlaté Moravce, ktoré je známe aj tým, že do jeho mestskej časti Chyzerovce prúdia noví rómski prisťahovalci. Tí sú tŕňom v oku miestnych obyvateľov. Ak si trúfneme do väčšej hĺbky, zistíme, že problémom nie je farba pleti, ale skôr zlé spolunažívanie.

Miestny aktivista Jozef Paluška dlhodobo poukazuje na problém bezpečnosti v odľahlých častiach mesta. „Konkrétne v Chyzerovciach neúmerne premnožená cigánska populácia sa stala doslova nevhodným miestom pre život normálnych slušných ľudí."

Mesto ráta s občianskou hliadkou a v rámci ďalšieho projektu Komunitná sociálna práca zamestná dve pracovníčky. Podobný projekt si mesto už pamätá z rokov 2008 - 2010.

„Projektom komunitnej sociálnej práce sa vytvorí pracovné miesto terénnej sociálnej pracovníčky a asistentky terénnej sociálnej pracovníčky, ktoré budú poskytovať sociálne poradenstvo pre sociálne odkázaných obyvateľov mesta a budú im pomáhať riešiť závažné životné problémy, ako je strata bývania, dlhodobá nezamestnanosť a chudoba, záškoláctvo školopovinných detí atď.," uvádza sa v návrhu.

Využívanie peňazí z EÚ

Pravda je, že nie som dvakrát nadšená z výrokov pána primátora ako verejného činiteľa, s ktorými sa, na novembrovom rokovaní zastupiteľstva, dostal do povedomia aj RTVS. Na druhej strane ma napadajú iné dôvody, možno chcel odľahčiť vážnosť situácie.

Mesto žiadalo schválenie čiastky 50 eur na administratívne práce. Po tom, čo mestský poslanec Pavol Petrovič (nezávislý) namietal že, „50 eur mesačne na kancelársky materiál pre jedno takéto malé pracovisko je dosť veľa," a na čo vedúci oddelenia projektov podotkol, že projekty financované z EÚ si vyžadujú neskutočnú administratívu a finančné prostriedky sú oprávnené v tomto prípade, situáciu zachraňoval samotný primátor. To, čo následne z úst vychrlil, mnohých zaskočilo.

„Ja by som dodal k tomu toľko. Však z našich peňazí mestských tam ide minimum. To platí Európska únia. A to by ma ako veľmi netrápilo." To bola reakcia primátora Zlatých Moraviec na využívanie peňazí z EÚ. Čudne vyznelo aj to, keď Cigáňov na prvomájovke nazval separovanou skupinou namiesto segregovanou. Napokon, je mnoho svedkov z rokovacej miestnosti.

Projekt občianskej hliadky počíta so štyrmi ľuďmi, organizačne budú spadať pod mestskú políciu. Je plánovaný na obdobie 19 mesiacov, oprávnené výdavky sú na úrovni 69 110,70 eura. Spolufinancovanie mesta je na úrovni 5-percent, čo je 3 455,53 eura.

Ďalší projekt Komunitná sociálna práca v Zlatých Moravciach v prípade úspešnosti ráta s dvomi pracovnými miestami na obdobie 21 mesiacov, od marca budúceho roku. Z 95 percent bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu a 5-timi percentami sa bude spolupodieľať mesto, čo je zhruba 1 954 eur. Oprávnené výdavky sú na úrovni 39 080,20 eura.

Výroky súčasného primátora Zlatých Moraviec sú súčasťou článkov najčítanejšieho spravodajského webu sme.sk a krajských Nitrianskych novín.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?