Zbor vyzval na oprášenie starej dokumentácie. Mesto o nej nevedelo

Autor: Anna Mondočková | 25.11.2013 o 7:00 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  441x

Mesto Zlaté Moravce sa borí s problémom, kam vyvážať komunálny odpad. Kritický bude budúci rok. Stará kazeta končí posledným decembrovým dňom 2013. Zatiaľ nie je žiadna iná náhrada. Je iba žiadosť na predĺženie povolenia o rok. Tým sa však kolotoč rokovaní a zásadných rozhodnutí iba začína. Na novembrovej schôdzi zastupiteľstva to vrelo a úradníci majú čo riešiť.

Čo bude so skládkou odpadu po Novom roku, je zatiaľ otázne.Čo bude so skládkou odpadu po Novom roku, je zatiaľ otázne.Anna Mondočková

Od poslancov sa očakávali nejaké nové riešenia. V hre môže byť výstavba novej kazety. Alebo dohoda so spoločnosťami, ktoré prevádzkujú skládky v blízkom okolí, inak sa bude musieť voziť odpad do väčšej vzdialenosti, čo bude finančne náročné. Črtá sa aj iné riešenie.

Mesto nemá v prípade problémov s odpadom pripravenú poistku

Kapacita skládky v Zlatých Moravciach končí. Nie je žiadna iná náhrada. Žiadosť na predĺženie povolenia skládky je podaná, čaká sa na rozhodnutie. „V prípade, že nám schvália predĺženie povolenia získa mesto pravdepodobne ešte rok, kedy bude vedieť zabezpečiť vývoz odpadu," zaznievajú slová na novembrovej schôdzi mestského zastupiteľstva (MsZ) z úst Branislava Vargu, riaditeľa mestských Technických služieb a správcu skládky.

„Nech vyberú z archívu a oprášia dokumentáciu výstavby prvej kazety, je tu reálna možnosť, niečo z nej použiť," odporúča poslanec. Mesto netuší, či ju v archíve má. V situácii, ako je táto, poradil Peter Lisý (ZSNS), na koho sa primátor môže v prípade straty obrátiť.

Viacerí mestskí poslanci zostali šokovaní. Vinia mesto z toho, že „v rámci organizačnej štruktúry nie je na úrade jeden človek - odborník na životné prostredie a jeden by mal byť aj v Technických službách, ktorý sa v tom vyzná. Títo dvaja mali koncept pripraviť a nie koncept pripravili primátor, prednosta a právnička. Z toho sa malo vychádzať," kritizoval Viliam Rumanko (SNS).

Tri alternatívy: nová kazeta, odvoz na inú skládku, koncesionár

Riešením by podľa predloženej správy z komisie zostavenej primátorom Zlatých Moraviec Petrom Lednárom, mohla byť výstavba novej kazety, čo však môže trvať viac ako rok. Druhým riešením je dohoda so spoločnosťami, ktoré prevádzkujú skládky v blízkom okolí. Do tretice - príchod koncesionára.

Chýba kalkulácia ceny

Poslanci vidia problém inde. V predkladanej správe nie sú uvedené žiadne kalkulácie cien pre tú-ktorú alternatívu. Je rozdiel voziť na blízku skládku alebo do vzdialenosti 100 kilometrov. „To bude náročné po finančnej stránke, ale aj organizačnej. Je totiž rozdiel, či ide auto 35 kilometrov a späť, alebo sto kilometrov a späť," hovorí Pavol Petrovič (nezávislý). Mohol by byť problém aj s autami," myslí si ďalší poslanec.

Petrovič záver komisie vidí ako účelovo pripravený v prospech nejakého koncesionára. „Správa je amatérsky spracovaná, nakoľko neudáva presné údaje o spotrebe pohonných hmôt a presných kilometroch ale iba cca. Viacerým poslancom z 19-členného zboru chýbali konkrétne kalkulácie jednotlivých nákladov ku všetkým možným riešeniam.

Skládka tuhého komunálneho odpadu (TKO) v Zlatých Moravciach bola daná do užívanie v júli 2003. Predpokladaná projektová životnosť skládky respektíve skladovacej kazety je desať rokov, čo znamená, že koncom roka 2013 končí.

Vychádzajúc z technických parametrov úložisková kazeta zaberá plochu 18 000 metrov štvorcových s objemovou kapacitou 138 000 metrov kubických. Životnosť skládky sa rýchlym tempom (už v r. 2008) začala skracovať. Dôvodom bola nízka sedavosť, minimálny koeficient stlačiteľnosti uložených materiálov a minimálne odseparovanie druhotne využiteľných zložiek.

Výstavba skládky si vyžiadala náklady vo výške 1 460 532,43 eura (44 miliónov korún). Použité boli dotácie z Ministerstva životného prostredia vo výške 199 163,51 eura (6 mil. Sk) a z fondu Phare na úrovni 398 327 eur (12 mil. Sk).

Správcu nepočúvali

Prednosta MsÚ Roman Šíra oponoval kritike, že sa mesto vecou prv nezaoberalo a viní poslancov, že môžu za to ako to dopadlo. Správa vraj je informatívna a keby poslanci reagovali na žiadosť riaditeľa Technických služieb skôr, táto problematika mohla byť lepšie zvládnutá z odborného i časového hľadiska.

Musia zvážiť, čo bude výhodnejšie

Výstavba skládky si v roku 2003 vyžiadala takmer 1,5 milióna eur. Po desiatich rokoch bude iná cena. Mesto by mohlo čerpať z predošlej dokumentácie. Či v archíve existuje kompletná dokumentácia výstavby prvej kazety úradníci netušili. „Už dávno mala byť preverená možnosť, čo sa dá z tej dokumentácie použiť," vytkol vedeniu poslanec Peter Hollý (HZDS) a mal aj výhrady voči tomu, „aby sa rokovania a príprava materiálov, čo je v kompetencii MsÚ prenášali na poslancov MsZ"

Črtá sa návod na tretie riešenie

Viliam Rumanko hovoril o novej legislatíve EÚ platnej od roku 2014. „Ide o celoeurópsky projekt a skládky TKO dostanú červenú a v rámci životného prostredia zelenú dostanú špeciálne spaľovne. Podľa novej smernice sa má využívať špeciálne spaľovacie zariadenie na TKO, čím sa vynulujú všetky aj staré skládky. Zahraničná firma na radnici už bola, a príde opäť hovoriť o spolufinancovaní projektu. Záleží na tom, ako sa zachová mesto voči investorovi. Ak by bol seriózny prístup zo strany mesta, tak môžeme očakávať, že sídlo si firma vyberie práve v Zlatých Moravciach, aj s pracovnými miestami," prognózuje poslanec.

Primátor údajne so zahraničnou spoločnosťou rokoval pred rokom, ale mal aj viacero ďalších stretnutí, no nikomu nič nesľúbil.

Vstup strategického investora z finančného hľadiska vychádza pre mesto najvýhodnejšie. „Nakoľko investor by financoval náklady odpadového hospodárstva aj keď vieme, že za účelom zisku. Ak ale nastavíme taký model, ktorý bude prijateľný pre mesto, bude to v konečnom dôsledku v záujme obyvateľov mesta," povedala právnička z mestského úradu Mária Vozárová na novembrovej schôdzi zastupiteľstva.

Zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie. Čo dodať na záver? Kde je vôľa, tam je aj cesta.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?