reklama

História Zlatých Moraviec očami našich fotografov

Ľudovít Benkö, Pavol Pečadný, Jozef Mokoš, Ivan Farkaš, Jozef Vaňo, Emil Záhorec - šestica už nežijúcich fotografov, ktorých epochálne fotografie zachytávajú zlomové okamihy dejísk a stali sa súčasťou histórie Zlatých Moraviec. Vystavené sú v zlatomoravskej pobočke Ponitrianskeho múzea. Nájdete tu osobnú legitimáciu z r. 1944, aj vzácne dokumenty v podobe negatívov na sklených tabuliach a staré fotoaparáty, niektoré sú pre zberateľov veľmi cenné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Bernolákova ulica, voľakedy Halenárska, potom Súkenícka, za ČSR Masarykova – foto r. 1892.
Bernolákova ulica, voľakedy Halenárska, potom Súkenícka, za ČSR Masarykova – foto r. 1892. (zdroj: Dr. Ľ. Benkö, archív Ľ. Chládek)

Mnohými výstavami dokážem prechádzať rýchlo, ako keď čítam knihu. No keď zazriem niečo zaujímavé, spozorniem a prídem aj druhýkrát, tak ako v prípade výstavy „História Zlatých Moraviec očami našich fotografov".

V prvom rade, tematické ťažisko vystavenej prezentácie spočíva práve v pripomenutí si fotografov. Po druhé, tá výstava je poučná - hovorí aj o architektúre mesta, jej vývoji a premenách. Každá snímka je vzácna, lebo nám hovorí veľa o histórii. Na čiernobielych fotografiách sú zvečnené osobnosti doby. Vystavená je tu osobná legitimácia Pavla Pečadného - opečiatkovaná Notárskym úradom a pod evidenčným číslom 241. Nie je to však iba o histórii, ale aj o neuveriteľnej láske k fotografii. No a takúto kvalitu nemôžete získať digitálom. Je to skrátka rozdiel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobové exponáty pochádzajú zo súkromných zbierok

Expozíciu v zlatomoravskej pobočke Ponitrianskeho múzea pripravil kurátor výstavy Ľudovít Chládek, ktorý oslovil zberateľov a zlatomoravských fotografov. „Takýmto spôsobom chcem verejnosti priblížiť, ako pred vyše 100 rokmi vyzeralo naše mesto a ľudia tu žijúci. Mnoho záberov uvidia milovníci historickej fotografie po prvýkrát, pretože doteraz neboli nikde zverejňované." V Zlatých Moravciach pripravil viaceré výstavy, ako súčasť tohtoročných osláv 900. výročia prvej písomne doloženej zmienky o meste. Nedá mi ale nespomenúť aj ďalšiu vec, ktorá neunikla nielen mojej pozornosti pri piatkovej vernisáži (22. 11.) a to, že do výstavy investoval vlastné peniaze. Otvorenie výstavy mesto tento krát neodignorovalo, za primátora, ktorý čerpal dovolenku pozvanie prijal prednosta MsÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kurátor výstavy Ľudovít Chládek

„Medzi vystavenými vyše tristo fotografiami sú historicky najhodnotnejšie od fotografa MUDr. Ľudovíta Benköa (1836 - 1919), ktorý bol v rokoch 1863 - 1917 župným lekárom. Benkö zanechal pre naše mesto úžasnú zbierku asi štyristo dobových fotografických záberov, ktoré zachytávajú život v našom meste na konci 19. storočia. Ojedinelé sú najmä tie fotografie, na ktorých môžeme vidieť jednoduchých sedliakov a ich deti."

„Ďalej na výstave sú cenné zábery od autora Pavla Pečadného (1901 - 1982), vďaka jeho synovi taktiež Pavlovi, tu môžeme vystavovať aj veľmi zaujímavú starú fotografickú techniku a pomôcky, ktoré fotografi používali na začiatku minulého storočia. Staré fotoaparáty sú medzi zberateľmi veľmi cenené, najmä ten drevený z roku 1920. Všetky sú vystavené po prvýkrát," hovorí Chládek. „Tieto fotografie, dokumenty, fotoaparáty a rôzna technika sú od otca, ktorý bol aktívny fotograf so záľubou fotenia prírody. Po otcovi sme našli zhruba 30 fotoaparátov, tu je asi jedna štvrtina," spomína Pavol Pečadný ml., dlhoročný zberateľ starých fotografií, pohľadníc a starožitností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Podľa veku nasleduje Jozef Mokoš (1911 - 2003), ktorý bol veľmi aktívny činovník v Klube slovenských turistov a lyžiarov. Osobne od neho som získal vyše sto fotografií z obdobia 30. -40. rokov minulého storočia, na ktorých sú zachytené okrem nášho mesta aj obce a turistické zaujímavosti blízkeho regiónu. Ďalším autorom medzi našimi fotografmi je zubný lekár MUDr. Jozef Vaňo (1928 - 1996), od ktorého vystavujeme zaujímavú sériu fotografií Zlatých Moraviec z obdobia 70-tych rokov, teda v čase pred asanáciou domov na Hviezdoslavovej ulici, dnes je tam sídlisko. K významným predstaviteľom už nežijúcich fotografov v našom meste patrí Emil Záhorec (1933 - 2002), ktorý pred 50-tymi rokmi, teda v roku 1963 založil Fotografický krúžok „Inovec", pri Klube odborov. Na výstave predstavujeme tvorbu aj jedného jeho člena. Pán Emil Záhorec bol vášnivým milovníkom krás prírody a taktiež organizátor niekoľkých zahraničných expedícií turistov do vysokých hôr. Návštevníkov výstavy osloví najmä jeho umelecká fotografická tvorba. Ďalším z autorov je Ing. Ivan Farkaš (1938 - 2009), ktorý ako dlhoročný vedúci odboru výstavby a vedúci kina bol tiež mimoriadne aktívny medzi turistami a športovcami. Preto je prirodzené, že fotografoval hlavne prírodu a s ňou spojené turistické podujatia v 50. - 70. rokoch, ale aj meniacu sa tvár Zlatých Moraviec. Ešte pred úmrtím mi venoval množstvo fotodokumentácie a albumy z činnosti turistov a športov v našom meste," predstavuje autorov fotografií Ľudovít Chládek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najvzácnejšie: Negatívy na sklených tabuliach

Čiernobiele fotografie majú svoje čaro. Hra svetla a tieňa, kompozícia línií a nostalgická atmosféra. Na tejto výstave sú aj skeny starých čiernobielych pozitívov a staré fotoaparáty. „Na výstave máme najvzácnejšie originály negatívov na tabuľkách zo skla, ktoré zhotovil Ľudovít Benkö a boli náhodou nájdené na povale evanjelickej fary v roku 1979. Zapožičal nám ich Mgr. Anton Števko, riaditeľ Ponitrianskeho múzea," dodáva Chládek.

Do skupiny žijúcich a vystavujúcich zlatomoravských majstrov fotografov patrí Imrich Finta, ktorý sa venuje fotografovaniu prírody, historických objektov a hlavne sa venuje umeleckej fotografickej tvorbe. Má za sebou viacero samostatných výstav na Slovensku i v zahraničí. Autor je členom fotoklubu pri Krajskom osvetovom stredisku Nitra. Z mnohých ocenení, ktoré získal, je najvzácnejšie prvé miesto v AMFO a DIAFOTO za roky 1978, 1998, 1999, 2005 a prvé miesto na súťažnej výstave v Nitre.

K majstrom zlatomoravských fotografov nesporne patrí aj pani Anna Brunclíková. Pre Annu bola práca zároveň aj koníčkom. „Po skončení školy v Nitre som začala pracovať vo Fotosvete, kde som fotografovala 42 a pol roka. Tu sa mi moja práca stala celoživotným koníčkom. Rada fotografujem deti a krajinky, fotím obyčajnou starou Praktikou. To je starý nemecký fotoaparát - má roky rokúce. Beriem ho všade so sebou."

O histórii Zlatých Moraviec ani zďaleka nebolo povedané všetko. Ľudovít Chládek pripravuje sériu článkov k jednotlivým zlatomoravským fotografom, ale tiež ďalšiu výstavu, ktorá bude pripomínať život a osudy bývalých židovských obyvateľov a ich významný podiel na rozvoji nášho mesta.

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som novinárka. Spravodajstvo pre mňa nie je len o informáciách, ale aj o emóciách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu