Strašiak menom AIDS

Autor: Anna Mondočková | 1.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  505x

Práve dnešný deň - 1. december je Svetovým dňom boja proti AIDS. Podľa môjho názoru má väčšina ľudí pocit, že sa ich infekcia HIV netýka. Nemyslím si, že je to preto, že by boli nadmieru nezodpovední. Skôr preto, že u nás málokto pozná takto chorých ľudí. Nakazení ľudia sa nemedializujú, pretože sa boja vystúpiť z anonymity. Ak z nej vyjdú, častokrát prichádzajú o priateľov, dokonca strácajú zamestnanie. Máriu to dohnalo na psychiatriu.

Mladí pred pochodom Zlatými Moravcami proti AIDS.Mladí pred pochodom Zlatými Moravcami proti AIDS.Anna Mondočková

Takmer nikto si neuvedomuje, že okolo nás žijú ľudia, ktorí sú HIV pozitívni. Väčšina ľudí sa nakazí HIV počas nechráneného pohlavného styku s infikovanou osobou. Ďalšie spôsoby nákazy sú napríklad dostať sa do kontaktu s infikovanými ihlami, transfúziou kontaminovanej krvi, ale aj z ženy na dieťa počas tehotenstva alebo počas pôrodu.

Pani Mária prežívala pomerne šťastné obdobie života až do 40-ky. Potom jej lekár podal informáciu, že môže ísť o počiatočné štádium AIDS. Infikovaný človek môže byť v dobrom klinickom stave aj 15-20 rokov, kým sa u neho rozvinie AIDS, na ktorý už umiera. Píšu o tom v rôznych múdrych knihách.

Často upadala do hlbokých depresií, nebavilo ju nič, nenapĺňala ju ani práca. Hlboká beznádej smerovala k túžbe zomrieť a dokonca premýšľala ako to spraviť. Nepoužívam jej pravé krstné meno zámerne. Rozhovory, ktoré viedla s lekármi ju netešili. „Lekár mi vysvetlil čo ma asi čaká, infekcia vraj prebieha niekoľkými štádiami kým sa rozvinie - celková únava, hnačky, bolesti kĺbov, atď." Nemala to ľahké. Informácia prenikla na verejnosť. Manželstvo sa jej rozpadlo, kvôli susedom zmenila bydlisko. Emocionálne napätie ktoré prežívala ju dohnalo na psychiatriu.

Kamarátkam vysvetlila, že je nemožné, aby sa človek nakazil od HIV pozitívnej osoby počas bežného denného kontaktu ako je podanie ruky, pitie z rovnakých nádob, používanie rovnakých telefónov či záchodových dosiek. No nič už nie je také ako predtým. Stále má v pamäticíti odmietavý postoj.

Na Slovensku sa od začatia monitorovania v roku 1985 potvrdilo 610 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Najmladší Slovák, ktorý sa nakazil HIV mal 24, najstarší 85 rokov. Vyplýva to zo správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS.

Pri príležitosti svetového dňa proti AIDS Mládež Slovenského Červeného kríža už po sedemnástykrát realizuje Kampaň Sviečkový pochod. Všetko sa deje prostredníctvom zapálenia sviečok na verejnom priestranstve. K 20 mestám a obciam na Slovensku sa pridali aj Zlaté Moravce. Hlavne mladých Zlatomoravčanov problematika AIDS oslovila, na piatkovom pochode (29. 11.) sa ich zúčastnilo zhruba päťdesiat. Na námestí vytvorili z červených kahancov a sviečok pomyselnú stužku, ktorá je symbolom boja proti zákernej chorobe. V závere akcie bol pre nich pripravený krátky kultúrny program.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?