Požitavská futbalová akadémia prišla o štadión

Autor: Anna Mondočková | 7.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 6,22 | Prečítané:  570x

Dookola hovoríme športom proti drogám a kriminalite mládeže a do toho v Zlatých Moravciach opäť riadny buchnát. Požitavská futbalová akadémia, ktorá vychováva mladé športové talenty, dostala k 30. novembru t.r. výpoveď z mestského štadióna, pre dlhy. Napriek tomu, že jej nič iné neostávalo len s mestom o všetkom do nemoty diskutovať, iniciovala petíciu, aby akadémia mohla pokračovať ďalej. Podpísalo ju 1064 ľudí.

Ilustračné foto: Kde skončia futbalové talenty?Ilustračné foto: Kde skončia futbalové talenty?Anna Mondočková

PFA zvolala tlačovku, na ktorej riaditeľ akadémie Dušan Husár informoval, že mesto jednostranne vypovedalo nájomnú zmluvu pre dlhy PFA voči Mestskému stredisku kultúry a športu. Teraz je otázne čo s nimi bude. Dookola točíme o dôvere v najvyššiu autoritu mesta, ale dá sa postaviť pred nich s takýmto rozhodnutím? PFA tvrdí, že vedenie mesta sa ich už dlhšie snaží dostať na lopatky.

Prišli o priestory na tréningy a na zápasy

„Výpovedi predchádzali tie skutočnosti, že mesto Zlaté Moravce tento kalendárny rok pre PFA neposkytlo žiadne finančné prostriedky. Zmluvu, ktorú má PFA uzavretú s mestom sme chceli doplniť, alebo vypustiť článok, podľa ktorého PFA za prenájom týchto priestorov platila 400 eur aj v tých mesiacoch, keď v podstate tam nie sme. To sú zimné mesiace - december, január, február a marec. Až 1. apríla sme odohrali prvý zápas na mestskom štadióne. Takže 30. 7. t.r. som zaniesol poverenej riaditeľke MSKŠ dodatok k zmluve, odpovedala mi, že to môže len štatutár, teda primátor. Od 1. augusta nastúpil nový riaditeľ a už 9. augusta prišla výpoveď z nájmu, dlh k dnešnému dňu činí 3600 eur. Tie prvé mesiace sme si ale plnili záväzky a zaplatili sme nájomné, myslím za dva alebo tri mesiace," informoval riaditeľ akadémie Dušan Husár. Dlh voči mestu podľa riaditeľa vznikol po tom, ako radnica prestala v roku 2013 finančne podporovať nielen akadémiu, ale rovnako aj ďalšie športové a kultúrne združenia.

Miloš Foltán, koordinátor PFA potvrdil, že bez príspevku z mesta sa dostala PFA do ekonomických problémov. „Bola ohrozená jesenná časť súťaže, ktorú sme nakoniec odohrali len vďaka pomoci od podnikateľov, sponzorov a ďalších ľudí, ktorým na futbale záleží." Zároveň podotkol, že akadémia pomáha rozvíjať talent 300 športovo nadaných detí.

„Vznikol tu ucelený systém vzdelávania mládeže na základných a stredných školách. Do spolupráce sa zapojili dve mestá - Zlaté Moravce a Vráble. Naozaj sa tu urobil kus práce. Aj preto sme iniciovali petíciu, aby mohla akadémia normálne pokračovať ďalej," dodal Husár.

Starí rodičia by sa v hrobe obracali

Riaditeľ akadémie neskrýval sklamanie zo zmeny postoja primátora, ktorý pred voľbami malých futbalistov verejne podporoval. „Podpisy sme zbierali aj po okolitých obciach, aj tam sú ľudia pohoršení. Mestský štadión za 40 rokov bol pre ľudí pracujúcich v Calexe. Mesačne prispievali 5 korún, preto sa to týka aj ľudí tohto regiónu. Mesto calexácky štadión dostalo v rámci delimitácie. Starí a prastarí rodičia sa teraz v hrobe obracajú," vrátil sa k niektorým momentom spomínaných udalostí. „Je to choré, že mesto nechce podporovať klub, kde nie sú čisto len deti zo Zlatých Moraviec," súhlasne dodal Milan Galaba.

Štandardný a zákonný postup

Právnička z Mestského úradu v Zlatých Moravciach Mária Vozárová ale v súvislosti s výpoveďou pre PFA pripomenula, že akadémia odignorovala obe upomienky (z 13. 5. a 12. 6.) a počas plynutia výpovednej lehoty nepožiadala mesto o splátkový kalendár, ani neprišla s návrhom možného riešenia.

„Z tohto nezáujmu je zrejmé, že snahou zástupcov PFA nebolo vyriešenie tohto problému, ale naopak jeho eskalácia," skonštatovala v zaslanom stanovisku. Zároveň upozornila na nepriamu dotáciu mesta pre futbalovú akadémiu. „A to sumou približne 27 000 eur ročne. Podľa prepočtov energetika mesta, celkové náklady na služby a energie za priestory dané do užívania PFA sú ročne vo výške približne 31 400 eur. Keďže na základe podnájomnej zmluvy mala PFA platiť iba 4800 eur ročne, zvyšnú sumu muselo zo svojho rozpočtu hradiť mesto," dodala Vozárová.

Petičné hárky odovzdali na Mikuláša

Mestský poslanec Milan Galaba priznal, že tu chýbal dialóg, napriek tomu radnica by mala byť voči PFA ústretovejšia. „Som veľmi sklamaný z prístupu mesta a jeho zamestnancov, ktorí hľadajú príčiny, len ako zničiť - zrušiť... To čo robí absolútne pozitívnu reklamu, je futbal. Či je to seniorský futbal, alebo mládežnícky futbal cez Požitavskú futbalovú akadémiu. To je jedno z najväčších pozitív tohto mesta a zo strany hlavne jeho vedenia a ľudí blízkych primátorovi sa takýmto spôsobom potiera. Považujem za hanbu, že to, čo máme podporovať, vlastne takýmto spôsobom potláčame."

„Treba si uvedomiť, že mesto je v zlej finančnej situácii, nemá adekvátne dofinancované školy a škôlky, sociálne služby, mestské podniky, údržbu majetku, rekonštrukciu ciest... Aj v takejto situácii podporuje PFA sumou minimálne 27 000 eur ročne cez úhradu energií a symbolické nájomné. Ale pre niektorých poslancov blízkych PFA je to asi málo," reagovala Vozárová.

V Zlatých Moravciach a blízkych obciach podpisovali petíciu proti zrušeniu vypovedania nájomnej zmluvy, potvrdil to predseda petičného výboru Miloš Foltán. Petičné hárky s podpismi nespokojných ľudí odovzdal riaditeľ akadémie Dušan Husár do podateľne mestského úradu v piatok 6. decembra. „Petícia bola prijatá, odovzdal som ju ráno o 8.hodne, aby sa k nej mohol aj v prípade otázok novinárov, pán primátor vyjadriť." K téme sa bude vyjadrovať mestské zastupiteľstvo.

Kam nastúpia na jarné tréningy je zatiaľ otázne

„Rokujeme s okolitými mestami a obcami o prenájme ich štadiónov. Akadémiu chceme jednoznačne zachovať," povedali zástupcovia z PFA. Možno treba spomenúť, že akadémia nie je súkromný klub, pracujú v nej ľudia bez nároku na honoráre a vo svojom voľnom čase. PFA vznikla zásluhou dvoch klubov - FC ViOn Zlaté Moravce a Spartaku Vráble a so súhlasom oboch miest skvalitniť prípravu mladých futbalistov.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?