Odkryje radnica pravdu o zmluve?

Autor: Anna Mondočková | 15.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  551x

Záhradnícke služby (ZS) mesta Zlaté Moravce čelia najväčšej skúške po novembri 89. Kauza uhynutých psov v útulku, nevyplatených miezd, vysťahovania a odvolania Tomajka z postu šéfa podniku doslova obrala Zlatomoravčanov o pokoj a vieru v spravodlivosť. Objavil sa totiž dodatok nájomnej zmluvy, podľa ktorého prenájom ZS končí až v roku 2020, a na dôvažok, vo výpovedi figuruje údajne neexistujúca zmluva. Ako potom nestratiť dôveru v rozhodnutia najvyšších predstaviteľov mesta? Nebudú mať problém podeliť sa o podrobnostiach zmluvy?

Konflikt radnice a mestských Záhradníckych služieb sa stále vyostruje. Inak tomu nebolo ani na štvrtkovom zastupiteľstve. Šéf samosprávy ani trochu nepoľavil a Záhradnícke služby opäť čelia problémom. Primátor mesta podal štyri nové trestné oznámenie. Mesto má na podanie trestného oznámenia plné právo, ktoré aj využilo. Primátor opäť žiadal hlavu Tomajka.

„Výsledky hospodárenia svedčia o katastrofálnom hospodárení tohto podniku. Z tohto dôvodu opätovne podávam návrh na odvolanie Tomajka z funkcie riaditeľa Záhradníckych služieb," povedal primátor. Poslanec Peter Lisý (ZSNS) oponoval: „Audítor povedal, že Záhradnícke služby sa dajú riešiť splátkovým kalendárom." Napriek tomu sa hlasovalo aj o zániku tohto podniku. Poslanci opätovne Tomajka podržali.

Ďalším krokom radnice je výpoveď z nájmu, ktorú dalo mesto Záhradníckym službám 4. 10. 2013. Vysťahovať sa majú do konca tohto roka.

Na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva sa nečakane objavuje dodatok nájomnej zmluvy o trvaní nájmu medzi Záhradníckymi službami a ich zriaďovateľom Mestom Zlaté Moravce. Podpísaný dodatok je z éry primátorovania Serafíny Ostrihoňovej, ďalší je od terajšieho primátora Petra Lednára.

Neexistujúca zmluva

„Po podrobnom prečítaní tejto výpovede sme zistili, že Záhradnícke služby, m. p., nemajú uzatvorenú žiadnu nájomnú zmluvu s Mestom Zlaté Moravce zo dňa 25. 1. 2010."

„Platná nájomná zmluva, ktorá je uzatvorená medzi našim podnikom a zriaďovateľom je zo dňa 25. 1. 2007 a Dodatok č. 1 k tejto nájomnej zmluve je zo dňa 20. 12. 2010. Predmetná nájomná zmluva je uzatvorená na dobu určitú, t.j. do 31. 12. 2020 a podľa § 676 ods. 1 Občianskeho zákonníka nájomná zmluva uzatvorená na dobu určitú sa končí uplynutím tejto doby," uviedol šéf mestských Záhradníckych služieb Marián Tomajko v liste adresovanom zriaďovateľovi - Mestu Zlaté Moravce 13. 12. 2013, deň po zastupiteľstve.

Dôkazy o nájomnej zmluve existujú, podpísali ju vtedajšia primátorka Serafína Ostrihoňová a Marián Tomajko, materiál pripravili právnička Mária Vozárová a vtedajší prednosta úradu Šlosár. Dodatok č. 1 bol vyhotovený 20. 12. 2010. Existuje aj Dodatok č. 3 k nájomnej zmluve, v ktorom sa píše, že prenajímateľ Mesto Zlaté Moravce zastúpené Petrom Lednárom a nájomcom Záhradnícke služby, zastúpené Mariánom Tomajkom, riaditeľom, sa dohodli na niektorých zmenách ustanovenia zmluvy, ale ostatné ustanovenia zostávajú nezmenené. Dodatok bol vyhotovený 17. 12. 2012.

Podrobnosti z dodatku

V predmete Dodatku č. 1 nájomnej zmluvy č. 020107 sa dopĺňa veta: „Doba nájmu sa predlžuje na dobu určitú do 31. 12. 2020. Ostatné ustanovenia nájomnej zmluvy č. 020107 v znení jej dodatkov zostávajú v platnosti tak, ako boli dohodnuté.

Z mestských poslancov Pavel Šepták (nezávislý) zmluvu zatiaľ nevidel. „Museli by sme vidieť, či jedna aj druhá strana môže vypovedať zmluvu aj počas platnosti," povedal v telefonickom rozhovore.

Právnik, ktorého som oslovila tvrdí, že vypovedanie zmluvy Mestom je neúčinné, keďže neexistujúcu zmluvu nie je možné vypovedať. „Najskôr by súd musel na základe žaloby rozhodnúť o správnosti výpovede. Po jeho rozhodnutí je možné domáhať sa pokút a náhrady škody. Hovorí aj o účelovej medializácii tohto sporu.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?