Grujbár klamal o účtoch nemocnice. Pochybil. Ozaj iba on?

Autor: Anna Mondočková | 17.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 8,90 | Prečítané:  781x

Machinácie v hospodárení nemocnice potvrdzuje audítorská správa a inventarizačná komisia. Kontroly hovoria o pochybeniach vo vedení účtovníctva či výberoch v hotovosti, spolu za takmer 600-tisíc eur. Vina je na pleciach exriaditeľa mestskej nemocnice Grujbára. Pochybil naozaj iba on? A čo kontrolné mechanizmy?

Na decembrovom rokovaní zastupiteľstva v Zlatých Moravciach zazneli vážne pochybenia exriaditeľa mestskej nemocnice Michala Grujbára. V informáciách o hospodárení nemocnice klamal.

V porovnaní s minulosťou sa „včas" ukázala pravda, že tvrdá kritika poslancov na adresu primátora Petra Lednára za dosadenie Grujbára bola opodstatnená, a že súčasný stav nie je v poriadku.

Za jeho éry odišli z nemocnice desiatky tisíc eur na účty, ktoré nemocnica dnes nevie identifikovať. Chýbajú niektoré faktúry, časť platieb bez účtovného dokladu, výbery z účtu v hotovosti bez dokladovania účelu. Podľa záverečnej správy inventarizačnej komisie z 5. 12. 2013 celková výška účtovných nezrovnalostí je 595 442, 46 eura. Táto suma predstavuje šestinu ročného rozpočtu zlatomoravskej nemocnice. Zastupiteľstvo o tom informoval Martin Cimrák, ktorého primátor Peter Lednár po odchode Grujbára poveril 12. septembra vedením nemocnice.

„Nezúčtované položky sú v celkovej sume 279 578,46 eura, pohľadávky voči zamestnancovi - konkrétne voči pánovi Grujbárovi sú vo výške 258 374 eur, chýba materiál na sklade v sume 57 490 eur," povedal Martin Cimrák. Potom ešte dodal, že škody chce vymáhať nielen od svojho predchodcu, ale aj od predošlej audítorskej spoločnosti, ktorá kontrolovala hospodárenie nemocnice. „Z mojej strany bude uplatnená vymožiteľnosť voči bývalému riaditeľovi aj voči audítorovi, ktorý nekontaktoval orgány činné v trestnom konaní," zdôraznil Cimrák.

Primátor Peter Lednár už vo štvrtok, 12. 12. - teda v deň zastupiteľstva, podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré má Martin Cimrák na polícii ešte doplniť.

Kontrola zlyhala

Terajší riaditeľ nemocnice vyvodil personálne dôsledky tak, že účtovníčke zobral osobný príplatok. Pripravuje vraj aj organizačné zmeny.

Neviem si predstaviť, že pracovníčka by takto jednala bez pokynov zhora. To naznačil aj hlavný kontrolór Michal Borkovič. „Ťažko povedať, či účtovníčka pre nemocnicu to vedela a chápala. Robili sa inventúry v rokoch 2011, 2012, 2013, pri kontrolách nič nezistili a podpísali, že všetko je v poriadku," hovorí o zodpovednosti kontrolór. V súvislosti s inventúrami ma napadol § 131, rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve, keď ľudia aj za nepatrné schodky pri inventúre boli väznení. Porušovanie zákonov vedením nemocnice kontrolór potvrdil.

Vrátim sa ešte k exriaditeľovi nemocnice Michalovi Grujbárovi. Na post ho dosadil primátor Peter Lednár, a to aj napriek výhradám zastupiteľstva. Bolo dosť čudné ako veľmi svojho nominanta obhajoval a označoval slovami „fachman" či „špičkový manažér", pritom tajil jeho minulosť.

Primátorovi sa nepáči, aké články o ňom píšu novinári

Mnohým funkcionárom sa nepáči, aké články a reportáže o nich robia novinári. Mnohé ich výroky vyvolávajú negatívne reakcie u občanov. Chcem upozorniť na to, čo povedal poslancom primátor počas verejného rokovania 29. MsZ, bude to snáď aj na zázname, ktorý robí radnica.

„Dávate mi za vinu, že som vymenoval Grujbára za riaditeľa. Nebudem hovoriť verejne všetko, ale bolo to doporučenie od dvoch ľudí, ktorých vy veľmi dobre poznáte. Ale nebudem to tu vyjadrovať, lebo sú tu médiá a zase by vymýšľali nejaké blbosti. Keď bude treba, tak sa k tomu vyjadrím," povedal poslancom. Viackrát aj zopakoval, že Grujbára odvolal okamžite po zistení pochybenia. Chcem byť objektívna, preto som o stanovisko požiadala exriaditeľa Grujbára. Zbytočne, na telefonáty nereagoval.

Šéf nemocnice Martin Cimrák povedal, že situácia je zlá, no nie kritická. Podľa jeho slov nemocnica si plní všetky záväzky - voči zamestnancom, poisťovniam a „riešia sa aj dlhy, ich výška sa v absolútnych číslach znižuje". Ešte dodal, že v rámci väčšej transparentnosti nemocnica zavádza nový účtovný systém, taký ako má mesto.

Je možné, že táto kauza sa bude vliecť roky. Ako to má vyhodnotiť občan? Pravdou je, že nastala výmena človeka na poste riaditeľa, ale riadenie stále nie je bez otáznikov. Kladne hodnotím ochotu Martina Cimráka odpovedať na otázky novinárov, nielen tých vyvolených.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?