Poslanci vrátili deťom štadión, podpis uznesenia je na primátorovi

Autor: Anna Mondočková | 17.12.2013 o 10:00 | Karma článku: 5,55 | Prečítané:  419x

Požitavskú futbalovú akadémiu (PFA), ktorá ku koncu novembra dostala výpoveď z mestského štadióna v Zlatých Moravciach pred dlhy, poslanci na štvrtkovom rokovaní vrátili späť. Čierny Peter zostal na primátorovi, uznesenie musí vetovať, inak by porušil zákon. Poslanci radili s podpisom vyčkať na úplné splatenie dlhu.

Ilustračné fotoIlustračné fotoAnna Mondočková

Veľkú váhu pri štvrtkovom hlasovaní zohral z dvoch tretín splatený dlh PFA voči Mestskému stredisku kultúry a športu, ale aj petícia s 1064 podpismi. Pri hlasovaní o novej nájomnej zmluve „za" zodvihlo ruku trinásť zo 16 prítomných poslancov. Futbalová akadémia má nájom na päť rokov odsúhlasený za symbolické euro ročne.

Výpoveď z nájmu prišla 9. augusta, dôvodom bol dlh vo výške 3600 eur. Dlh voči mestu vznikol po tom, ako radnica prestala v roku 2013 finančne podporovať nielen akadémiu, ale aj ďalšie športové a kultúrne združenia.

„Ak by sme dopustili, aby naše deti skončili na ulici, nemáme tu čo robiť. Úlohou mesta je podpora občianskych združení, nie ich likvidácia," povedal poslanec Dušan Husár (SDKÚ), ktorý je zároveň riaditeľom Požitavskej futbalovej akadémie.

Ak primátor podpíše uznesenie poruší zákon

Právnička z Mestského úradu Mária Vozárová v súvislosti s výpoveďou pre PFA pripomenula, že akadémia nereagovala na žiadnu z upomienok a ani počas plynutia výpovednej lehoty neoslovila mesto so žiadosťou o splátkový kalendár alebo s návrhom možného riešenia.

Dva dni pred zastupiteľstvom dlh bol znížený z 3600 eur na 1600 eur. Pomohli sponzori.

„Majetok mesta nemôžeme dať do prenájmu tomu, kto má voči mestu dlh. Odpúšťanie dlhu, ktorý existuje, je v rozpore so zákonom," reagovala Vozárová. „Včera odišiel poštou príkaz na súd," dodala po čas verejného rokovania zastupiteľstva. Poslanca Milana Galabu (Smer) zaujímalo, ktoré občianske združenie v oblasti športu a kultúry, má takúto nájomnú zmluvu. Odpoveď neprišla.

„Veľmi dobre viete, že ak budete o tomto rokovať, primátor uznesenie bude musieť vetovať. Z vašej strany to bude médiám podané tak, že mesto je za zrušenie PFA," povedala právnička. Primátor celú vec vníma negatívne z toho hľadiska, že nemôže podpísať uznesenie a porušiť tým zákon. „Nakoniec som ja ten debil, čo nechce dať futbal deťom v Zlatých Moravciach," neskrýval pohoršenie Lednár.

Primátor si stále myslí, že na ťahu bola futbalová akadémia. „Po vystúpení na zastupiteľstve pán Ondrejka sľúbil, že behom 2 - 3 týždňov sa u mňa ohlási. Neprišiel," skonštatoval primátor. Poslanci navrhli s podpisom uznesenia počkať na splatenie celého dlhu. Nová zmluva začne platiť 1. januára 2014, podpísaná je na päť rokov.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?