Záhradnícke služby aj šéf ostáva

Autor: Anna Mondočková | 18.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  435x

Toľko záujmu ale aj pochybností o objektívnosti mojich článkov k vedeniu mesta Zlaté Moravce asi nevyvolal žiadny môj príspevok ako ten z 15. decembra 2013 s názvom Odkryje radnica pravdu o zmluve? Konkrétne ide o vetu: Primátor mesta podal štyri nové trestné oznámenia. Čo ale nie je pravda. V súvislosti so Záhradníckymi službami má vyšetrovateľ začať trestné stíhanie pre podozrenie zo štyroch trestných činov. Poslanecký zbor však šéfovi Záhradníckych služieb verí.

Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko na decembrovej schôdzi mestského zastupiteľstva.Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko na decembrovej schôdzi mestského zastupiteľstva.Anna Mondočková

A tak aby som uviedla veci na správnu mieru téme Záhradnícke služby sa venujem opäť. Príbeh priťahuje celoslovenské médiá. Poslanci nesúhlasia, aby jediným riešením pre podnik, ktorý sa topí v dlhoch, bolo jeho zrušenie. Taktiež nesúhlasia ani s odvolaním jeho riaditeľa Mariána Tomajka z funkcie. Oba návrhy boli zaradené do programu decembrovej schôdze mestského zastupiteľstva. Podporil ich jediný poslanec - viceprimátor Jozef Škvarenina.

Vedenie mesta opakovane poukázalo na dlhy Záhradníckych služieb, ktoré koncom septembra dosiahli sumu 366 600 eur. Podľa slov právničky mesta ozdravenie podniku nie je možné, preto navrhujú jeho zrušenie. Záhradnícke služby sa zriaďovateľovi na decembrovej schôdzi nepodarilo zrušiť ani po tom, čo primátor Peter Lednár upozornil poslancov na informáciu od prokurátora. Ten nariadil vyšetrovateľovi začať trestné stíhanie pre podozrenie zo štyroch trestných činov. V tomto prípade nejde o nové trestné oznámenia, ako som nesprávne uviedla.

„Pán primátor nepodal ďalšie štyri oznámenia, ale podal trestné oznámenie na Záhradnícke služby v marci a prokurátor až teraz rozhodol," zareagoval prednosta MsÚ.

Má ísť o samostatné trestné stíhanie vo veci prevzatia pôžičky vo výške 17-tisíc eur v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zaúčtovanie záväzkov v rozpore s pravidlami účtovania, neodvádzanie poistného za organizáciu a za zamestnávateľov sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam a neodvádzanie dane.

Marián Tomajko podozrenia zo spáchania trestného činu odmietol a upozornil na správu nezávislého audítora, „kde je jeho stanovisko jednoznačné, že účtovná závierka poskytuje pravdivý a verný obraz finančnej situácie Záhradníckych služieb mesta".

Viacerí poslanci naznačili, že primátor chce Tomajka dostať z funkcie preto, aby si aj posledný mestský podnik obsadil svojím človekom. Radnica oponuje, že po zrušení podniku by boli všetky jeho činnosti rozdelené medzi ostatné podniky. Podľa poslanca Milana Galabu (Smer) hospodárenie Záhradníckych služieb ani iných podnikov, nie je dobré. „Nemôžem súhlasiť s tým, že Záhradnícke služby sú najhoršie a ostatné podniky sú dobré. Väčšina služieb sa v tomto podniku robí veľmi dobre a na vysokej úrovni."

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?