Strach o prácu a strechu nad hlavou: Píšem Ježiškovi, pomôž

Autor: Anna Mondočková | 23.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 6,44 | Prečítané:  640x

Na adresu slovenského Ježiška boli odoslané stovky listov s vianočnými želaniami od detí i dospelých. Milý Ježiško, jeden Ti píšem aj ja za ľudí zo Záhradníckych služieb (ZS), ktorí zažili ťažkých chvíľ viac než dosť. Domnievajú sa, že spôsob spravovania mesta nesie časť znakov režimu, o ktorom si mysleli, že pominul. Jedinou brzdou pre mesto zostáva šéf ZS Marián Tomajko.  

Situácia v mestských Záhradníckych službách nie je pozitívna. Aktuálne správy hovoria, že mesto predmetnú výpoveď považuje za platnú a chybu v dátume podpisu zmluvy považuje za preklep, ktorý nijako nespochybňuje význam a obsah tohto právneho úkonu. V tomto momente nie je jasné, čo presne príde po vyhadzove. Isté však je, že rozhodovať bude opäť primátor.

Určite sa pamätáš, milý Ježiško, že som Ťa takto pred rokom prosila o zdravie pre celú rodinu, úspešný rok pre dcéru vysokoškoláčku a zopár ďalších, pre slušný život, potrebných vecí. Za všetko som Ti vďačná. Dnes mám inú prosbu, alebo skôr otázku. Prosím Ťa, vieš niečo spraviť so Záhradníckymi službami a zlatomoravskou radnicou?

Nemyslím na vrece peňazí, ale myslím konkrétne nájomné priestory, z ktorých sa majú do konca roka Záhradnícke služby vysťahovať. Máme tu dve možnosti. Prvá je, že vedenie mesta výpoveď z nájmu zruší, a primátor bude za dobrého. A druhá možnosť je, že stúpne počet nezamestnaných o 15 až 27 ľudí a tí nebudú vedieť prísť primátorovi a spol. na meno. Naši dedovia by povedali, že ide o veľa.

Opäť sa mi živo vybavuje pocit neustáleho strachu ľudí, že prídu o prácu. A namiesto radosti z vianočných sviatkov, bude tu plač. Zaznievajú vyjadrenia, že mnohí si prajú nazad exprimátorku Ostrihoňovú, lebo za jej éry sa toto stať nemohlo, aby radnica išla proti svojmu podniku. A ešte aj to načasovanie. Čo si z odchádzajúceho roka, v ktorom si pripomíname 900. výročie prvej písomne doloženej zmienky o meste, budú jednotlivci aj celé rodiny pamätať?

V podstate platí, že si každá rodina i jednotlivci píšu svoj vlastný príbeh. Niekedy úžasný, inokedy smutný. Niektorí tvrdia, že minulý režim ich obral o 20 rokov života, iní že toto mesto ich pochová. Lebo už aj tak tvrdo postihnutí pracovníci, ktorí boli štyri mesiace bez výplat, dostávajú ďalšiu ranu. Po 2. januári 2014 podnik ostáva na ulici. Myslím si, že ak vrchnosť tvrdí, že robí všetko pre stabilitu a pokoj v meste, tak nehovorí pravdu. Preto cítim potrebu, vyložiť na dlaň aj kúsok zo seba pre tých, o ktorých som písala.

Inak, milý Ježiško, my si tu v okresnom meste, vianočnú atmosféru užívame už od 6. decembra. Školy pripravili vianočné besiedky, obchody ponúkajú všakovaké vianočné darčeky, rôzne pochutiny a podobne. Ako vidíš, snažíme sa. Len nezabudni na mesto na hornom Požitaví a pomôž mu, prosím.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?