Dobráci úradníci

Autor: Anna Mondočková | 23.1.2014 o 7:00 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1208x

Mesto Zlaté Moravce zverejnilo na svojej stránke zmluvu o vecnom  dare v hodnote takmer 300 eur pre Dom s opatrovateľskou službou (DOS) a Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS). Vďaka tejto povinnosti vyplývajúcej zo zákona o zverejňovaní zmlúv som si to všimla, a chcem o dobročinnom skutku napísať niečo viac.

Jana Bošiaková aj klienti zariadenia sa televízoru potešili.Jana Bošiaková aj klienti zariadenia sa televízoru potešili.Anna Mondočková

Finančná zbierka mala charitatívny podtón. Úradníci mesta dali peňaženky dokopy a pre Dom s opatrovateľskou službou a Zariadenie opatrovateľskej služby, ktorý má viac ako 20-ročnú históriu vyzbierali takmer 300 eur. Tí menej citliví občania si však môžu okrem oslavovania aktérov toho ušľachtilého činu položiť aj nepríjemné otázky. Napríklad, koľko kto naozaj dal, a či nemohol dať viac?

Darovacia zmluva spadá do roku 2013. http://zlatemoravce.eu/web/uploads/document/darovacia-zmluva-sekretariat-2013.pdf Z výťažku dobrovoľnej zbierky zamestnancov radnice a mestskej polície v hodnote 294,81 eura boli zakúpené - batéria na drez v hodnote 37 eur, televízor za 199 eur, ventilátor za 16,90 eura, hrnčeky za 11,88 eura, utierky a uterák za 16,64 eura, lyžičky za 11,36 eura a papierové obrúsky v sume 2,03 eura.

Kto všetko prispel?

Do finančnej zbierky prispelo 34 úradníkov (vrátane vedenia mesta) a 7 mestských policajtov. Darované sumy sa pohybujú od 5 eur do 20 eur.

Vecné dary majú slúžiť na zlepšenie a skvalitnenie života a pobytu seniorov v Dome s opatrovateľskou službou a Zariadení opatrovateľskej služby. Zariadenie je zamerané na pomoc chorým, mobilným, imobilným a osamelým ľuďom. V priebehu 20-tich rokov sa v ňom poskytla komplexná ošetrovateľská starostlivosť 629 klientom.

Klienti nielen z mesta

Zlatomoravské Zariadenie opatrovateľskej služby prijíma klientov aj z obcí mimo mesta. Hoci samospráva dostáva od štátu dotácie na jeho prevádzku, tá nestačí a služba je stratová.

„Finančný príspevok v sume 320 € na mesiac na jedného klienta, ktorý dostaneme z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR nepostačuje na chod zariadenia. Vlastne, tie ekonomicky oprávnené náklady za predchádzajúci rok boli zhruba 1000 eur. To znamená, že klienti platia mesačne poplatok vo výške 400 eur a zvyšok - 700 eur dopláca mesto. Tým, že sa nám nenaplnila kapacita zariadenia, ktorá je 15 lôžok, tak sme štátnu dotáciu museli vrátiť," hovorí vedúca zariadenia Jana Bošiaková.

„To znamená, že peňazí je menej ako pred 2 rokmi, keď celé zariadenie financoval štát. Klient si vtedy platil alikvotnú čiastku - 160 eur. Mimomoravčania platia 470 eur, sú znevýhodnení, lebo obce im na pobyt nedoplácajú. A tým, že náklady na prevádzku sa zvyšujú, tak nám tá úhrada nepostačuje," dodáva Jana Bošiaková o atmosfére v zariadení.

Odhodlanie pomôcť zariadeniu bolo u úradníkov obdivuhodné. „Oddelenie výstavby nám ponúklo takú možnosť práve pred Vianocami, že by nám zakúpili to, čo nevyhnutne potrebujeme. Ďakujeme."

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?