Zviazané pochybnosťami

Autor: Anna Mondočková | 2.2.2014 o 7:00 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  557x

Nik z nás sa nemôže dištancovať a lenivo sedieť v prípade výstavby elektrárne na výrobu energie z plastového odpadu v Zlatých Moravciach. Mesto zvolalo zastupiteľstvo. Precízne pripravené zdôvodnenie, argumentácia a samotný spôsob načasovania svedčí o svedomitej príprave k podaniu tejto informácie tak, aby mesto pokračovalo tam, kde ho primátor nasmeruje. Zatĺkanie primátora, že s investorom v minulosti rokoval, ten ale jeho slová spochybnil. Navyše, posledné slovo budú mať aj tak ministerstvá ŽP a hospodárstva.

Zlatomoravčania fabriku na výrobu energie z plastového odpadu odmietli.Zlatomoravčania fabriku na výrobu energie z plastového odpadu odmietli.Anna Mondočková

V poriadku, názor občanov si treba ctiť a v tomto prípade bolo občanom urobené zadosť. Čo naozaj bolo kameňom úrazu, že primátor vyhodil zástupcov investora, sa môžeme len domnievať. Nesvedčí to o jeho diplomacii, skôr o eufórii zo svojho mandátu. Toto ale poslanec ani občan už spätne nerieši.

Pre tých ktorí nevedia. So zámerom vybudovať v miestnom priemyselnom parku (ide o areál bývalého Calexu) zariadenie na energetické zhodnocovanie plastov prišla spoločnosť WFF Drevotes. Hlavnou vstupnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad. Ten má byť dovážaný z Talianska. Neskôr sa počíta aj so zhodnocovaním plastového odpadu vyprodukovaného na Slovensku. Toľko všetci vieme.

Zasadnutie zastupiteľstva v Zlatých Moravciach, ktoré bolo vo štvrtok 30. januára 2014 začalo informáciou o tom, že elektráreň má vyrábať energiu z plastového odpadu a to len 300 metrov od obytnej zóny a bude znečisťovať životné prostredie. Plány investora rozčúlili nielen Zlatomoravčanov, ale tiež starostov okolitých obcí. Nevidí sa im ani spôsob, ako sa investor dostal k pozemku.

Primátor poprel, že by o tom vedel čosi viac

„Asi pred rokom prišli nejakí dvaja Nitrančania s tým, že chcú postaviť v hale elektráreň," vysvetľoval primátor občianskej aktivistke z MČ Prílepy, ktorej sa nepozdáva verzia, že investor si na realizáciu projektu vybral Zlaté Moravce predtým, aby jednal s kompetentnou osobou z úradu. Primátor následne priblížil, ako zhruba po pol roku prebiehal ďalší rozhovor a vraj to nikdy nechcel podporiť.

„Potom sa vrátili. Pán primátor, ale my chceme dovážať z Talianska. Hovorím, skade? Z Talianska? Čože? Vy ste zošaleli? Čo si myslíte, že ja som idiot?"

Takáto reakcia investora zaskočila. Tvrdí, že má k dispozícii stanovisko primátora.

„Prebehlo niekoľko rokovaní s pánom primátorom aj za účasti so zahraničným investorom. Kde stanovisko aj vyjadrenie pána primátora vždy bolo pozitívne."

Keď sa médiá chceli primátora na to spýtať, mal naponáhlo a odkázal nás na svoju hovorkyňu.

„Primátor mesta nerokoval so zástupcami tejto spoločnosti. Zástupcovia spoločnosti navštívili mesto - mestský úrad raz, kedy oznámili zámer realizácie zhodnocovania plastov v Zlatých Moravciach, s ktorým pán primátor nesúhlasil. A viac sa o tejto téme nebavil," povedala Mária Vozárová z mestského úradu.

Mnohí poslanci sa zapájajú do riešení samosprávnych problémov, na ktoré boli upozornení miestnymi aktivistami, členmi organizácií alebo po oslovení samotnými občanmi. K prerokovanému zámeru sa vyjadril každý poslanec, Pavel Šepták navyše požiadal, aby z toho nebola nejaká predvolebná kampaň a vytĺkanie politického kapitálu. „Jednoducho to pragmaticky zhodnoťme a tento projekt odsúďme."

Niečo mi tu nesedí, pán primátor. Prečo neboli poslanci informovaní o tom, že sa na radnici objavil záujemca, ktorý chce podnikať v odpadovom hospodárstve? Naporúdzi mám aj odpoveď z jesene 2012. „Zo svojej činnosti sa zodpovedám výhradne svojim voličom," vyhlásil primátor.

Spomeniem tiež poslanca Ľudovíta Chládeka, ktorý informáciu o tomto zámere zistil ako prvý (14. 1. 2014) a posunul to ďalším kolegom a jeden z nich ju predniesol na predposlednom zastupiteľstve. Novinárska kačica to nebola, odpovedal prednosta poslancovi Pavlovi Petrovičovi na otázku položenú spred dvoch týždňov, či mesto o takomto zámere vie.

Novinárska kačica to nebola

Prednosta MsÚ Roman Šíra: „Ja som to vzápätí nasledujúci deň hneď overil a zistil som celkom takú zarážajúcu skutočnosť. A to je, že, tento materiál bol doručený do podateľne mestského úradu v tom čase, keď takto všetci sme sedeli na mestskom zastupiteľstve. Takže, nech si každý odpovie, prečo to neprišlo riadnou poštou, prečo to neprišlo skôr, prečo to prišlo - to načasovanie osobného podania práve vtedy, keď sme všetci sedeli v rokovacej sále. Nie náhodou preto, aby sme to v tom čase nevedeli? Pýtam sa.

Primátor Peter Lednár to vidí takto: „Mne sa to javí, ak dovolíte. Jednoznačne to bolo tak načasované, aby sme boli v časovej tiesni."

Čo dodať na záver? Aj keby mesto zámer investora nepodporilo, neznamená to, že fabrika na výrobu elektriny z plastového odpadu v meste nebude stáť. Posledné slovo  budú mať ministerstvo životného prostredia a ministerstvo hospodárstva. Verejné prerokovanie zámeru pre občanov sa má konať v druhej polovici februára.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?