Zviazané pochybnosťami

Autor: Anna Mondočková | 2.2.2014 o 7:00 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  576x

Nik z nás sa nemôže dištancovať a lenivo sedieť v prípade výstavby elektrárne na výrobu energie z plastového odpadu v Zlatých Moravciach. Mesto zvolalo zastupiteľstvo. Precízne pripravené zdôvodnenie, argumentácia a samotný spôsob načasovania svedčí o svedomitej príprave k podaniu tejto informácie tak, aby mesto pokračovalo tam, kde ho primátor nasmeruje. Zatĺkanie primátora, že s investorom v minulosti rokoval, ten ale jeho slová spochybnil. Navyše, posledné slovo budú mať aj tak ministerstvá ŽP a hospodárstva.

Zlatomoravčania fabriku na výrobu energie z plastového odpadu odmietli.Zlatomoravčania fabriku na výrobu energie z plastového odpadu odmietli.Anna Mondočková

V poriadku, názor občanov si treba ctiť a v tomto prípade bolo občanom urobené zadosť. Čo naozaj bolo kameňom úrazu, že primátor vyhodil zástupcov investora, sa môžeme len domnievať. Nesvedčí to o jeho diplomacii, skôr o eufórii zo svojho mandátu. Toto ale poslanec ani občan už spätne nerieši.

Pre tých ktorí nevedia. So zámerom vybudovať v miestnom priemyselnom parku (ide o areál bývalého Calexu) zariadenie na energetické zhodnocovanie plastov prišla spoločnosť WFF Drevotes. Hlavnou vstupnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad. Ten má byť dovážaný z Talianska. Neskôr sa počíta aj so zhodnocovaním plastového odpadu vyprodukovaného na Slovensku. Toľko všetci vieme.

Zasadnutie zastupiteľstva v Zlatých Moravciach, ktoré bolo vo štvrtok 30. januára 2014 začalo informáciou o tom, že elektráreň má vyrábať energiu z plastového odpadu a to len 300 metrov od obytnej zóny a bude znečisťovať životné prostredie. Plány investora rozčúlili nielen Zlatomoravčanov, ale tiež starostov okolitých obcí. Nevidí sa im ani spôsob, ako sa investor dostal k pozemku.

Primátor poprel, že by o tom vedel čosi viac

„Asi pred rokom prišli nejakí dvaja Nitrančania s tým, že chcú postaviť v hale elektráreň," vysvetľoval primátor občianskej aktivistke z MČ Prílepy, ktorej sa nepozdáva verzia, že investor si na realizáciu projektu vybral Zlaté Moravce predtým, aby jednal s kompetentnou osobou z úradu. Primátor následne priblížil, ako zhruba po pol roku prebiehal ďalší rozhovor a vraj to nikdy nechcel podporiť.

„Potom sa vrátili. Pán primátor, ale my chceme dovážať z Talianska. Hovorím, skade? Z Talianska? Čože? Vy ste zošaleli? Čo si myslíte, že ja som idiot?"

Takáto reakcia investora zaskočila. Tvrdí, že má k dispozícii stanovisko primátora.

„Prebehlo niekoľko rokovaní s pánom primátorom aj za účasti so zahraničným investorom. Kde stanovisko aj vyjadrenie pána primátora vždy bolo pozitívne."

Keď sa médiá chceli primátora na to spýtať, mal naponáhlo a odkázal nás na svoju hovorkyňu.

„Primátor mesta nerokoval so zástupcami tejto spoločnosti. Zástupcovia spoločnosti navštívili mesto - mestský úrad raz, kedy oznámili zámer realizácie zhodnocovania plastov v Zlatých Moravciach, s ktorým pán primátor nesúhlasil. A viac sa o tejto téme nebavil," povedala Mária Vozárová z mestského úradu.

Mnohí poslanci sa zapájajú do riešení samosprávnych problémov, na ktoré boli upozornení miestnymi aktivistami, členmi organizácií alebo po oslovení samotnými občanmi. K prerokovanému zámeru sa vyjadril každý poslanec, Pavel Šepták navyše požiadal, aby z toho nebola nejaká predvolebná kampaň a vytĺkanie politického kapitálu. „Jednoducho to pragmaticky zhodnoťme a tento projekt odsúďme."

Niečo mi tu nesedí, pán primátor. Prečo neboli poslanci informovaní o tom, že sa na radnici objavil záujemca, ktorý chce podnikať v odpadovom hospodárstve? Naporúdzi mám aj odpoveď z jesene 2012. „Zo svojej činnosti sa zodpovedám výhradne svojim voličom," vyhlásil primátor.

Spomeniem tiež poslanca Ľudovíta Chládeka, ktorý informáciu o tomto zámere zistil ako prvý (14. 1. 2014) a posunul to ďalším kolegom a jeden z nich ju predniesol na predposlednom zastupiteľstve. Novinárska kačica to nebola, odpovedal prednosta poslancovi Pavlovi Petrovičovi na otázku položenú spred dvoch týždňov, či mesto o takomto zámere vie.

Novinárska kačica to nebola

Prednosta MsÚ Roman Šíra: „Ja som to vzápätí nasledujúci deň hneď overil a zistil som celkom takú zarážajúcu skutočnosť. A to je, že, tento materiál bol doručený do podateľne mestského úradu v tom čase, keď takto všetci sme sedeli na mestskom zastupiteľstve. Takže, nech si každý odpovie, prečo to neprišlo riadnou poštou, prečo to neprišlo skôr, prečo to prišlo - to načasovanie osobného podania práve vtedy, keď sme všetci sedeli v rokovacej sále. Nie náhodou preto, aby sme to v tom čase nevedeli? Pýtam sa.

Primátor Peter Lednár to vidí takto: „Mne sa to javí, ak dovolíte. Jednoznačne to bolo tak načasované, aby sme boli v časovej tiesni."

Čo dodať na záver? Aj keby mesto zámer investora nepodporilo, neznamená to, že fabrika na výrobu elektriny z plastového odpadu v meste nebude stáť. Posledné slovo  budú mať ministerstvo životného prostredia a ministerstvo hospodárstva. Verejné prerokovanie zámeru pre občanov sa má konať v druhej polovici februára.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?