Zlatomoravsko odmietlo energiu z plastov: Petícia aj názory ľudí

Autor: Anna Mondočková | 4.2.2014 o 7:00 | Karma článku: 7,95 | Prečítané:  901x

Slovensko trápi korupcia, vysoké dane, dlhy či byrokracia. Ľudia na Zlatomoravsku, navyše, bojujú proti výstavbe elektrárne na výrobu energie z plastového odpadu dovezeného z Talianska. Svoje rozhorčenie vyjadrili aj počas mimoriadnej schôdze zastupiteľstva.

Jozef Martinec adresoval list Ministerstvu ŽP.Jozef Martinec adresoval list Ministerstvu ŽP.Anna Mondočková

Ľudia na Zlatomoravsku spísali petíciu, ktorú s vyše tritisíc podpismi predložili vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi zastupiteľstva. Viacerí z nich prispeli do búrlivej diskusie.

Podpísaní obyvatelia mesta Zlaté Moravce podávame petíciu proti investičnému zámeru „Energetické zhodnocovanie plastov - Zlaté Moravce", navrhovateľa WFF Drevotes, s. r. o., Palackého 3, 949 01 Nitra, ktorý má byť realizovaný v Priemyselnom parku, Továrenská cesta, Zlaté Moravce - parcelné čísla 2846/14, 2846/125, 2846/133, 2846/141 - 147, 2846/184, 2846/186 - 187, 2846/215, 2846/249 a 2846/250.

S realizáciou predloženého investičného zámeru nesúhlasíme, pretože umiestnenie takéhoto zariadenia v intraviláne obce považujeme za príliš veľké riziko pre obyvateľov mesta Zlaté Moravce a tiež priľahlých obcí.

Petičný výbor

„Stačí len zdravý sedliacky rozum, ktorý napovie, že keď Taliani sú ochotní platiť za to, aby vozili na Slovensko svoj odpad, niekde inde - do tretieho sveta, čo sme my, tak to asi nebude všetko v poriadku. Majú podstatne vyššiu nezamestnanosť ako my, keď je to také úžasné, fantastické, získať lacnú energiu, tak prečo si to nerobia sami," okomentoval zámer člen petičného výboru Rastislav Šindler.

Jozef Martinec adresoval list Ministerstvu životného prostredia

„Predložený zámer nerešpektuje, resp. nedodržiava príslušné ustanovenia zákonov SR - Ústava SR, č. 24/2006 Z.z., č. 39/2013 Z.z., č. 223/2001 Z.z., č. 137/2010 Z.z., a ďalšie (napr. príslušnosť miestnej št. správy, samosprávy atď.) a v celom svojom texte tendenčne zavádza čitateľa zámerne špatnou interpretáciou našej legislatívy. V zámere sa niektoré dôležité skutočnosti nevyčíslujú a neuvádzajú ako dôležité fakty pre posúdenie možného vplyvu na životné prostredie. Žiadam o doplnenie resp. vyhotovenie nového zámeru, ktorý rešpektuje právne a morálne zákony našej republiky."

Serafína Ostrihoňová, krajská poslankyňa, exprimátorka mesta, odborníčka na ŽP

„Bolo dávno dokázané nebezpečenstvo ftalátov a bisfenolu, ktoré je okrem iného v tom, že je chemikáliou správajúcou sa ako estrogény, kde len malý nádych spôsobí, že bunky v ľudskom tele i vo všetkých živých organizmoch sa zbláznia. Tisícky vedeckých štúdií preukázali nebezpečenstvo plastov. Plast spôsobuje najmä alergie, astmu, endokrinologické ochorenia, rakovinu!... Táto stavba by obmedzila prísun iných investícií a po jej realizácii by klesla cena nehnuteľností. Realizácia takéhoto projektu by historicky zapísala Zlaté Moravce do povedomia nielen celého Slovenska a celej EÚ ale celého sveta ako najväčšie úložisko a miesto spaľovania nebezpečných plastových odpadov.

Viceprimátor Zlatých Moraviec

Jozef Škvarenina poukázal na skutočnosť, že v predloženej projektovej dokumentácii nie je ani zmienka o tom, ako plánuje investor naložiť s približne 60 tonami pevného zvyšku, ktorý denne vznikne pri spracovaní odpadu.

Ľudovít Chládek, poslanec MsZ, ochranár

Bol prvý čo upozornil na zámer uverejnený na internete 14. 1. 2014 svojich kolegov. „Tento dokument som skopíroval a poslal všetkým kolegom - poslancom, s tým, že na druhý deň - 15. 1. 2014 bolo MsZ, na ktorom môj kolega Paľko Petrovič vystúpil a spýtal sa pána primátora, že sme takýto dokument videli na internete a pýtame sa, či o tom niečo vie. Počuli ste, ako pán primátor na túto otázku odpovedal. „Je to novinárska kačica." Ja som samozrejme, ako každý z vás, určite, veď ma poznáte ako ekologického a ochranárskeho aktivistu dlhé roky, takže vôbec nemusíte pochybovať ani desatinou percenta, že by som mal akýkoľvek vedľajší úmysel v tomto prípade byť nápomocný pánom, ktorí tu tento zámer predkladali."

Na internete nájdete všetko mená, číslo telefónu, e-mail

Pán poslanec v nedeľu jednému z predkladateľov zámeru zavolal. V piatok sa na neho obrátili aj členovia petičného výboru.

„Asi vedia, že v tejto problematike som jednoznačne na ich strane. S týmito pánmi som hovoril z toho titulu, že som prosil, či by nebolo vhodné, pretože ide zastupiteľstvo, teda dnešné, keby prišli do Zlatých Moraviec, aby nám na naše otázky, súvisiace s týmto zámerom, odpovedali. Oni to prijali. Čakal som, či a kedy príde záujem z ich strany, sa tu stretnúť.

Včera sme mali komisiu dopravy, na ktorej bol aj prednosta Šíra, a tam som sa dozvedel, s týmito pánmi som už ja ďalej nekomunikoval, že vraj majú prísť na mestské zastupiteľstvo. To bola pre mňa zaujímavá informácia. Komunikovali s Mestom. Ten zámer, keď budú predkladať, možno ich vypískame, tak ako bolo vyjadrené „berte sa preč,... a tak ďalej. Myslím si, že jediný človek v tomto meste a širokom okolí za tento projekt nezdvihne ruku."

Počas búrlivej diskusie predkladateľ zámeru Juraj Musil zo spoločnosti WFF Drevotes slovo nedostal. Nezazneli žiadne detaily, argumenty - „možno pre nejakú inú lokalitu niekde na Slovensku, v Čechách či Rumunsku. Zámer u nás je úplne vylúčený, ale nejaké otázky by sme mohli klásť. Nemáme záujem. Takže mu môžeme poďakovať za jeho aktivitu, že sem prišiel," dodal Chládek a dal spoločne s kolegami tomuto projektu STOP!

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?