Po bytovej blamáži kritika. Nie je to fér voči ostatným žiadateľom

Autor: Anna Mondočková | 6.2.2014 o 20:13 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1215x

Cena 213 eur, za ktorú mesto Zlaté Moravce predalo byt svojmu úradníkovi, vyvolala diskusiu. Naopak, pridelenie mestského bytu bez poradovníka veľkej kritike médií nečelí, oproti oponentom z radov žiadateľov, ktorí tvrdia, že je to neférové. Správca bytov má problém odpovedať mi na otázky. Pričom mojou snahou je pravdivosť informácií.

Na Radlinského ulici sídli správca mestských bytov Službyt, plní príkazy mesta.Na Radlinského ulici sídli správca mestských bytov Službyt, plní príkazy mesta.Anna Mondočková

Prideľovanie nájomných bytov je vždy citlivou záležitosťou. Stavia sa ich málo a poradovníky sú plné. Navyše, samosprávy ich nezverejňujú, často argumentujú ochranou osobných údajov, resp. údajov o sociálnom statuse. Na mestské byty sa však jednotlivcom z daní skladáme všetci. A určite je zverejňovanie mien žiadateľov menej bolestivé, ako zistenie, že byt získal ten, ktorý v poradovníku ani nefiguroval.

Samospráva zverejňuje na svojej oficiálnej stránke zoznam nájomcov, poradovník žiadateľov o mestský byt tam nenájdete.

Zlatomoravské zastupiteľstvo prijalo v polovici roka 2013 dodatok k Všeobecne záväznému nariadeniu mesta č. 1/2006 a na základe ktorého primátor Peter Lednár má právo mestský nájomný byt v Dome s opatrovateľskou službou na Kalinčiakovej 8 prenajať na 1 rok. Ide o byt s osobitným režimom, ktorý nie je možné odkúpiť do osobného vlastníctva.

http://zlatemoravce.eu/web/235/rok-2006/

V tom istom bytovom dome slúžil donedávna iný byt ako úschovňa. Niektorým oponentom vŕta v hlave červík, prečo si mesto takýto byt drží. Navyše, niektorí poukazujú na skutočnosť, že iný byt - na Tekovskej ulici bol prednostne pridelený.

Na postup mesta upozornil čitateľ môjho blogu. Uvoľnený byt na Tekovskej ulici dostala osoba blízka prednostovi Mestského úradu. Občan to cíti ako nespravodlivosť a jasný protekcionizmus, keďže byt po neplatičovi dostal slobodný mladý muž, ktorý navyše je priateľom dcéry terajšieho prednostu MsÚ Romana Šíru. Prekáža mu tiež, že o uvoľnenom byte sa ako bežný občan nemal odkiaľ dozvedieť.

Čo pomýlilo poslancov?

Podobný názor má aj nezávislý poslanec zastupiteľstva Pavol Petrovič. „Pre Zlaté Moravce a ich obyvateľov to nie je dobré." Prečo teda poslanci s návrhom, aby primátor rozhodoval komu sa pridelí byt bez poradovníka súhlasili, zostáva nejasné.

Zlatomoravská radnica však na tom nevidí nič zlé

„Čo sa týka Marcela G., tak tomu bol pridelený byt na základe rozhodnutia primátora v zmysle všeobecne záväzného nariadenia. Primátor rozhodol o pridelení tohto bytu z dôvodu, že v prípadoch, kedy máme záujemcov o byt, ktorí sú schopní dopredu zaplatiť nájomné za celú dobu nájmu, tak títo sú uprednostňovaní," vysvetlila situáciu Mária Vozárová z mestského úradu.

Nájomná zmluva bola uzatvorená od 1. 7. 2013 do 31. 12. 2013, ide o 3-izbový byt 1. kategórie o celkovej rozlohe 78,86 metrov štvorcových.

Mesto sa obhajuje, že takýto postup je zákonný

„Jednoducho u nás je zavedená taká bytová politika, že kto vie vyplatiť nájom dopredu, ten je vlastne uprednostnený. Snažíme sa takto predchádzať tomu, aby nám nevznikali ďalšie a ďalšie dlhy na nájomnom," dodáva Vozárová. „Čo sa týka partnerských vzťahov, to vám neviem povedať."

Prednosta Šíra v telefonickom rozhovore povedal, že celá táto záležitosť išla mimo neho. „Pokiaľ viem, pani doktorka Vozárová ako hovorkyňa vám k tomu poskytla nejaké stanovisko - že to bolo pridelené v rámci VZN, ja vám jednoducho nemám k tomu viacej čo povedať."

Prečo je problém odpovedať na otázky?

Koľko bytov a aké dlhy na nájomnom eviduje správca mestských bytov Službyt v Zlatých Moravciach som sa nedozvedela. Povereným na výkon funkcie riaditeľa mestského podniku Službyt je od 11. 11. 2011 Peter Sendlai. Aktuálne (presnejšie od začiatku decembra) so mnou nekomunikuje. V čom je problém, pán riaditeľ, že nie ste ochotný odpovedať na otázky ohľadom mestských bytov? Vážim si vašu prácu, mojou snahou nie je vám komplikovať život. Ide len o pravdivosť informácií.

Podľa údajov z internetu bolo v prvom štvrťroku 2013 v Zlatých Moravciach 230 mestských bytov. V nich je 99 nájomníkov, ktorí majú uzatvorenú nájomnú zmluvu na dobu neurčitú. Takáto zmluva im umožňuje, aby požiadali o prevod bytu do osobného vlastníctva za regulovanú cenu.

Mesto má aj dva byty, o pridelení ktorých rozhoduje výlučne primátor. Peter Lednár má v kompetencii uzatvoriť nájomnú zmluvu v špecifických prípadoch, napríklad ak ide o verejný záujem a na prospech mesta, či v dôsledku živelnej pohromy.

V poradovníku čaká 195 záujemcov o mestský nájomný byt.

Cena, za ktorú mesto predalo byt svojmu úradníkovi vyvolala búrlivú diskusiu

Zlatomoravskí poslanci sa po polroku dozvedeli, ako sa primátor Lednár odvďačil vedúcemu oddelenia výstavby MsÚ. Mesto mu predalo byt na Hviezdoslavovej ulici 32, v paneláku oproti Tekovu, za 213,41 eura. Stačilo, že mal mestský byt v nájme na dobu neurčitú a voči mestu zaplatené nájomné.

http://nitra.sme.sk/c/6779384/primator-zlatych-moraviec-predal-mestsky-byt-uradnikovi-za-213-eur.html#ixzz2sRdCmq2i

Oslovení poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí by mali mať o majetku mesta najväčší prehľad, nemali ani len potuchy o veľkom šťastí mestského úradníka. Informácia bola pre nich taká prekvapujúca, že sa zdráhali vôbec jej uveriť. Ešte aj člen bytovej komisie poslanec Pavol Petrovič (nezávislý) bol zaskočený predajom mestského bytu. Prečo práve on dostal byt za smiešnu cenu, zostáva otázne.

Anna Mondočková

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?