Súdne spory mesta

Autor: Anna Mondočková | 11.2.2014 o 7:00 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  648x

Ktoré staré spory boli vyriešené a uvoľnili miesto novým, sa dozvieme z Konsolidovanej výročnej správy mesta Zlaté Moravce za rok 2013. V budúcnosti by výrazne mohli zasiahnuť do rozpočtu. Súdne spory vedú aj samotní občania voči mestu. Pripomeňme si ich.

Budova bývalého MNV. Pohľad od polikliniky.Budova bývalého MNV. Pohľad od polikliniky.Anna Mondočková

Podľa pôvodnej Konsolidovanej výročnej správy mesta Zlaté Moravce za rok 2012, ktorá odznela aj na zastupiteľstve, nedoriešených súdnych sporov voči mestu je dosť. To, či mesto v súdnych sporoch zastupovala právnička z Mestského úradu, nie je zo správy jasné. Bol to možno externý právnik Pavol Kollár, mohol to byť pokojne aj Martin Cimrák. Právne služby poskytoval mestu už v roku 2012, napríklad vo veci podania trestného oznámenia ohľadom prenájmu tepelného hospodárstva mesta v roku 2008.

V roku 2012 prebiehali nižšie uvedené súdne spory, ktoré neboli k 31.12.2012 doriešené, no mohli by v budúcnosti výrazne zasiahnuť do rozpočtu Mesta. Pre dôveryhodnosť informácií je až na medzitituly nad jednotlivými súdnymi kauzami (pre lepšiu orientáciu čitateľov) všetko prebraté z výročnej správy.

Budova bývalého MNV - súdny spor o neplatnosť výpovede z nájmu n.o. Stella

Súdny spor v právnej veci navrhovateľa proti odporcovi: Mesto Zlaté Moravce (od roku 2011). Jedná sa o neplatnosť výpovede z nájmu (budova bývalého MsNV). Krajský súd potvrdil rozsudok Okresného súdu, ktorý určil, že výpoveď odporcu adresovaná navrhovateľovi v prvom rade je neplatná. Mesto bude musieť uhradiť trovy právneho zastúpenia, ktoré zatiaľ vyčíslené neboli. Uvedené budú v rozsudku. Rozsudok nám v písomnej forme doručený ešte nebol.

Vlastnícke práva

Súdny spor v právnej veci navrhovateľa: SR - Obvodný úrad Nitra proti odporcovi: Mesto Zlaté Moravce (od roku 2009). Jedná sa o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti - pozemku pod budovou „starej" požiarnej zbrojnice v Zlatých Moravciach. Stav: Krajský súd zrušil rozsudok OS, ktorým návrh navrhovateľa zamietol. Okresný súd vydal nové rozhodnutie, ktorým určil, že pozemky pod budovou starej požiarnej zbrojnice sú vo vlastníctve SR - Obvodný rad Nitra. Mesto sa voči tomuto rozsudku odvolalo, odvolacie konanie bude opäť riešiť Krajský súd. Termín pojednávania na Krajskom súde zatiaľ nebol stanovený. Ak by sa spor prehral, platili by sme trovy konania, ktoré by do rozpočtu výrazne nezasiahli (nie je tam zastupovanie advokátom).

Výpoveď neplatná

Súdny spor v právnej veci navrhovateľa: Katarína Mištíková proti odporcovi: Mesto Zlaté Moravce (od roku 2010). Jedná sa o neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru a náhradu mzdy. Krajský súd potvrdil medzitým rozsudok okresného súdu o tom, že okamžité skončenia pracovného pomeru z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny dané navrhovateľovi je neplatné. Následne Okresný súd v konečnom rozhodnutí rozhodne o náhrade mzdy a aj o trovách konania. Mesto bude musieť navrhovateľovi vyplatiť okrem náhrady trov konania aj náhradu mzdy. Mesto žiadalo súd o nepriznanie náhrady mzdy ak celkový čas, za ktorý by sa mala náhrada mzdy poskytnúť by presiahol 12 mesiacov (náhrada mzdy za 12 mesiacov by bola cca 8 400 €). Súd zatiaľ o tomto nerozhodol. Výsledok sporu určite zasiahne do rozpočtových prostriedkov, nakoľko sa aj trovy právneho zastúpenia (zatiaľ vyčíslené neboli) predpokladajú vzhľadom na početnosť pojednávaní v nie zanedbateľnej výške. Navrhovateľka zatiaľ žiada cca 21 tis. ako náhradu ušlej mzdy, cca 7 tis. ako náhradu ušlej mzdy z titulu prekážok v práci na strane zamestnávateľa + úroky z omeškania ako aj trovy právneho zastúpenie (zatiaľ nevyčíslené).

Neplatnosť kúpnej zmluvy

Súdny spor v právnej veci navrhovateľa: Ing. Jančovič proti odporcovi: Mesto Zlaté Moravce (od roku 2002). Jedná sa o neplatnosť kúpnej zmluvy. Ak v konaní na Krajskom súde nebude Mesto úspešné, bude musieť hradiť účastníkom trovy konania, ktoré by mohli zasiahnuť do výdavkov mesta (trovy budú minimálne 1 500 €). Krajský súd zatiaľ nerozhodol.

Nadbytoční?

Súdne spory v právnej veci dvoch navrhovateľov (Ing. Horvát, V. Vaňová) proti odporcovi: Mesto Zlaté Moravce (od roku 2011). Jedná sa o určenie neplatnosti výpovede (z dôvodu nadbytočnosti) a náhradu mzdy. Prebieha dokazovanie na OS. Ak by sa spory prehrali, platili by sme trovy konania a náhrady mzdy, čo by zasiahlo do výdavkov mesta. Predpokladá sa, že by boli tieto spory platne ukončené (vzhľadom aj na možné odvolacie konania) v roku 2013.

Určenie vlastníckeho práva

Súdne konanie v právnej veci navrhovateľa: M. Gogová proti Mestu Zlaté Moravce - o určenie vlastníckeho práva. Súd dňa 14.5.2013 určil, že pozemky, ktoré boli predmetom sporu sú vo vlastníctve navrhovateľky. Voči tomuto rozsudku podáme odvolanie. T.j. tento rok nepredpokladáme úhradu trov konania, ktoré si navrhovateľ vyčíslil vo výške cca 500,- eur.

Hlavný kontrolór sa nemohol ujať funkcie

V budúcnosti by výrazne mohol zasiahnuť do rozpočtu aj nárok Ing. Skyvu na vyplatenie náhrady mzdy - uvedené je však zatiaľ iba v teoretickej rovine. Žiadny súd zatiaľ o náhrade mzdy pre Ing. Skyvu nerozhodol.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?