Protest prokurátora mal ostať utajený

Autor: Anna Mondočková | 24.2.2014 o 7:00 | Karma článku: 8,08 | Prečítané:  1636x

Médiá sa zvláštnemu dosadeniu bývalého aj súčasného riaditeľa a stavu mestskej nemocnice v Zlatých Moravciach venujú už od septembra 2011. Prokuratúra to mala na stole niekoľko mesiacov. Keď protest na mesto nakoniec prišiel, mal ostať pred poslancami utajený. Radnica tvrdí, že je určený len mestu. Posledný mesiac sa rozpútali búrlivé diskusie súvisiace s pripravovanou výstavbou elektrárne. Začalo ísť do tuhého.

Tlačovka k zložitej situácii v mestskej nemocnici a pripravovanej výstavbe elektrárne.Tlačovka k zložitej situácii v mestskej nemocnici a pripravovanej výstavbe elektrárne.Anna Mondočková

V Zlatých Moravciach je vyostrená situácia, ktorá súvisí s pripravovanou výstavbou prevádzky na výrobu energie z plastového odpadu v intraviláne mesta i s nepriaznivou situáciou v mestskej nemocnici. K týmto témam bola zvolaná tlačovka, na ktorej jediný poslanec za Zlatomoravský okres v parlamente Marián Kéry informoval, že si chce nemocnicu od mesta prenajať na 25 až 30 rokov spoločnosť, ktorej majiteľom je práve súčasný riaditeľ nemocnice Cimrák. Mesto tiež nezverejnilo protest prokurátora. Hovorilo sa o tom aj na schôdzi zastupiteľstva. Cimrák zámer nepoprel, nemocnici chce pomôcť.

Podľa Kéryho je viac ako čudné, že v čase, keď je nemocnica v zlých číslach, spoločnosť, ktorej majiteľom je práve súčasný riaditeľ Cimrák, si chce nemocnicu od mesta prenajať na 25 až 30 rokov. „Logicky sa preto natíska otázka, či práve za tým nie je úmysel riaditeľa dostať nemocnicu do kolien, aby sa jej potom niekto zmocnil. Zdá sa mi to veľmi divné," skonštatoval Kéry, podľa ktorého za súčasný stav mestskej nemocnice je zodpovedný okrem bývalého a súčasného riaditeľa práve primátor Peter Lednár, ktorý oboch riaditeľov dosadil do funkcie.

„Podľa mňa, bývalý riaditeľ Michal Grujbár ani súčasný Martin Cimrák nezvládajú riadenie. Je to zodpovednosť človeka, ktorý ich tam dosadil a to je Peter Lednár. Bývalého napriek nesúhlasu a výhradám poslancov, pri menovaní súčasného riaditeľa obišiel zastupiteľstvo, čo potvrdil aj prokurátor.

„Už pri nástupe Grujbára do funkcie riaditeľa nemocnice sme upozorňovali, že nemá dostatočnú kvalifikáciu, je absolventom gymnázia. Primátor tvrdil, že má jeho plnú dôveru. Keď dôveru primátora stratil, mal mu zrušiť poverenie. To ale nebol prípad Grujbára. Primátor počkal, kým mu uplynulo poverenie. To znamená, že nešlo o žiadny radikálny rez zo strany primátora. Potom primátor dosadil na miesto riaditeľa Martina Cimráka, ktorý spolupracoval s Grujbárom. Sú to ľudia, ktorí sú spájaní s politickou stranou Patrioti, ktorá sa angažovala najmä v komunálnych voľbách v Nitre," skonštatoval Kéry.

Marián Kéry spolu s mestským poslancom Milanom Galabom podal podnet na Okresnú prokuratúru v Nitre pre porušenie zákona pri vymenovaní riaditeľa. Podľa vyjadrenia prokurátora primátor Lednár obišiel zastupiteľstvo a protiprávne do funkcie dosadil Cimráka. „Mesto doteraz nezverejnilo, že prišiel protest prokurátora, a že niečo v tejto veci nie je v poriadku," povedal Kéry. Na poslednom zastupiteľstve radnica došlý protest prokurátora potvrdila s tým, že je určená mestu a nie poslancom.

„Od apríla 2013 začal platiť príkaz na zvýšenie miezd zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Poviem príklad nemocníc, ktoré tak s obľubou kritizoval pán Grujbár aj pán Lednár. Ide o nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch, ktoré patria pod NSK. Aj tam sa držali litery zákona, ale urobili to tak, že to dali do osobného ohodnotenia. U nás, v Zlatých Moravciach, to išlo do základnej tarifnej zložky. Dnes riaditeľ Cimrák tvrdí, že musí začať optimalizovať, znižovať platy, prepúšťať. A ja sa pýtam, akým spôsobom, chce znižovať paty, keď na to treba dohodu dvoch? Riešenie vidím v zredukovaní nákladov. Dokázali to v Leviciach a Topoľčanoch, tieto nemocnice sú dnes v plusových číslach," skonštatoval Kéry a spomenul aj dlh zlatomoravskej nemocnice voči Sociálnej poisťovni, ktorý sa v auguste minulého roka vyšplhal na vyše 359 000 eur.

„Zaujímavosťou je aj to, že počas riaditeľovania predchádzajúceho riaditeľa sa stratilo vyše 500 000 eur. Starý riaditeľ dal pokyn účtovníčkam, aby sa tieto peniaze vyplatili cez rôzne faktúry. A súčasný riaditeľ dal alibisticky výpoveď práve týmto dvom účtovníčkam, ktoré len plnili príkazy riaditeľa," tvrdí Kéry. Chýbajúcimi peniazmi, ktoré odišli na účty, ktoré sa nepodarilo nemocnici identifikovať, sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní.

Odkrytá pravda

Proti výstavbe fabriky sa spustila nedávno lavína odporu v celom meste a blízkych obciach. Pod petíciu proti sa podpísalo vyše 7500 nespokojných ľudí. Hlavnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad dovážaný z Talianska, pričom investor plánuje ročne spracovať vyše 95 000 ton odpadu.

Petičný výbor ale prišiel na to, že hárky so 7000 podpismi neodišli zo zlatomoravskej radnice na Ministerstvo životného prostredia 6. februára tak ako to primátor deklaroval v mimoriadnom vydaní tlačených novín (13. 2.), ale o 14 dní neskôr, práve v deň schôdze zastupiteľstva - 20. februára.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?