Finančné škandály sú našou hanbou. Kto chýbajúce peniaze zaplatí?

Autor: Anna Mondočková | 11.3.2014 o 7:00 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  951x

Za peniazmi, ktorými prispievajú ľudia na chod zlatomoravskej nemocnice, stojí ich tvrdá práca. Je hanba, že tá takto narába s peniazmi, ktoré sú jej v dobrej viere zverené. Je to výzva pre samosprávu ako zriaďovateľa nemocnice získať si opäť dôveru ľudí. Bude to chcieť roky tvrdej,  poctivej práce bez švindľovania.

Michal Grujbár, exriaditeľ mestskej nemocnice.Michal Grujbár, exriaditeľ mestskej nemocnice.Anna Mondočková

Už dlhšiu dobu nenachádzajú mnohí zo Zlatomoravčanov slová na dianie v meste. Medzi primátorom a poslancami mestského zastupiteľstva sa blýska a hlavným dôvodom tejto búrky je mestská nemocnica. Je to škandál, je to hanba. Hovoria o pochmúrnej realite, ktorá pred pol rokom vyšla na povrch s čachrami v hospodárení nemocnice. Mnohí nechápu, čo sa stalo. Nepoznajú odpoveď na otázku - prečo?

Komentár diskutujúceho veľa napovedá

„To bolo kriku po voľbách v akom zlom stave zanechala Ostrihoňová mesto a jeho organizácie, po voľbách v r.2010. Primátor a poslanci z „Istoty a Každý Deň Horšie," nemali dobré slovo ani na zamestnancov mesta. Vtedy sme pritom vedeli, že Mesto bolo najmenej úverované z miest SR, že na účtoch mesta boli veľké finančné rezervy, že mestské podniky pracovali v čiernych číslach, že nemocnica bola oddlžená na nulu!!!! Po 3 rokoch zisťujeme, že mestské podniky dýchajú z posledného a v nemocnici nevieme ako bolo zaúčtovaných 595 000 eur."

Ale naspäť k faktom spomínaných udalostí

Spočiatku chcel Peter Lednár vtedy s ním dosadeným riaditeľom nemocnice Michalom Grujbárom eseročku a väčšina poslancov bola za „neziskovku". Obe strany sa pri tom obhadzovali obvineniami z privatizácie a rozkrádania.

Nepomohol primátorov nečakaný príhovor na 10. zasadaní MsZ a nepomohlo ani Lednárovo právo veta. Poslanci ho na ďalšom rokovaní prelomili. Po tom ako zákon umožnil naďalej ponechať nemocnice v podobe príspevkových organizácií do konca roka 2014, primátor zabojoval opäť, len aby sme neskončili s „neziskovkou" v meste. Poslanci, ako predstavitelia dôvery zlatomoravského ľudu, svojou väčšinou 2. februára 2012 opäť zahlasovali, na 12. zasadaní MsZ, za právnu formu mestskej nemocnice ako neziskovej organizácie definitívne.

Nemocnica ostala fungovať ako príspevková organizácia mesta aj naďalej. Podľa slov primátora nemocnica dokázala, že je životaschopná. V roku 2011 napriek výpadku príjmov zo zrušeného oddelenia pre dlhodobo chorých vo výške 218-tisíc eur dosiahla mierne kladný hospodársky výsledok. V tom čase mala poverenie viesť nemocnicu MUDr. Nina Horniaková.

MUDr. Horniakovú nahradil Grujbár

Mestskej nemocnici od 11. septembra 2011 začal šéfovať vtedy 33-ročný Michal Grujbár. Poverenie mal od primátora Petra Lednára na najbližší pol rok. Grujbár nemá žiadnu vysokú školu, skončil len gymnázium. Nový riaditeľ mestskej nemocnice navyše tajil, kde pracoval predtým.

V roku 2012 sa nemocnica musela vyrovnať so zvyšovaním platov svojich zamestnancov. Príspevok od magistrátu vo výške 274-tisíc eur (v mesačných dávkach vo výške 22 833 eur) mal slúžiť na dofinancovanie platov zamestnancov nemocnice, ktoré sú jej najväčšou nákladovou položkou, spolu s odvodmi v priemere 66 percent všetkých nákladov.

Na zvýšenie ich platov nemocnica potrebovala mesačne o 24 500 eur viac. Potvrdil to vtedajší riaditeľ nemocnice Michal Grujbár. Zastupiteľstvo informoval tiež o tom, že navýšenie platieb od Všeobecnej zdravotnej poisťovne je okolo 21-tisíc eur mesačne a s aprílovým navýšením aj od poisťovní Dôvera a Union, by mali byť pokryté všetky náklady na platy sestier aj lekárov. V nemocnici väčšina zamestnancov vnímala Grujbára pozitívne.

Grujbár šéfoval nemocnici aj súkromnej spoločnosti

Michal Grujbár nastúpil do nemocnice za neštandardných okolností, on aj mesto odmietli zverejniť jeho životopis, čo vyvolalo sériu špekulácií. Časom vyšlo najavo, že šéfuje aj súkromnej spoločnosti. Štrnásť poslancov z devätnásťčlenného zboru vyzvalo primátora Petra Lednára, aby zvážil zotrvanie Michala Grujbára vo funkcii riaditeľa mestskej nemocnice, lebo vykonával funkciu v rozpore so zákonom o výkone práce vo verejnom záujme a žiadali ho o vypísanie výberového konania na funkciu riaditeľa a o predloženie podmienok výberového konania na schválenie mestskému zastupiteľstvu. Primátor ho vo funkcii ponechal až do skončenia poverenia viesť nemocnicu, a to 11. septembra. Z postu odišiel presne po dvoch rokoch.

Pár mesiacov pred jeho odchodom prenikali informácie o neskončenom audite v nemocnici, ktorý mal odhaliť zlé hospodárenie aj dlhy nemocnice.

Informácie sa potvrdili

Na verejnosť prenikla informácia, že nemocnica ku koncu februára 2013 vykazuje enormný dlh voči Sociálnej poisťovni 284 175,72 eur. Grujbár tvrdil, že vznik záväzkov voči Sociálnej poisťovni mal svoje objektívne príčiny. K 16. máju dlhovala ešte viac - až 285 996 eur. Grujbár nepripúšťal, že by nemocnica dlhy nevyrovnala. Napätá atmosféra sa upokojila len navonok.

Mestskú nemocnicu od 12. septembra 2013 riadi nový riaditeľ, vtedy 29-ročný právnik Martin Cimrák. Funkciou ho poveril primátor Peter Lednár, ktorý týždeň predtým oznámil, že poverenie nepredĺži doterajšiemu riaditeľovi Michalovi Grujbárovi. Lednár povedal, že v neho stratil dôveru. Šokoval tým nielen verejnosť, ale i svoje blízke okolie, pretože Grujbárove „kvality" vehementne obhajoval.

Audítorská správa a inventarizačná komisia totiž zistili závažné finančné prešľapy v mestskej nemocnici pod vedením jej bývalého riaditeľa Michala Grujbára. Podľa správy sú účtovné nezrovnalosti v celkovej výške presahujúcej pol milióna eur - dosahujú výšku 595 442 eur, čo je zhruba šestina ročného rozpočtu zlatomoravskej nemocnice. Z nemocnice odišli desiatky tisíc eur na účty, ktoré nepozná. Terajší riaditeľ Martin Cimrák odmietol zodpovednosť za prešľapy bývalého vedenia, v tom čase Grujbárovi robil právneho i ekonomického poradcu.

Dôkazy o podozrení z trestnej činnosti sú na stole

Poviete si, že za takúto lúpež môže jediný človek, ku ktorému smerujú všetky podozrenia. Áno, aj ja dúfam, že táto hypotéza je správna. Že nešlo o premyslenú a dobre zorganizovanú akciu viacerých ľudí.

Pokúšala som sa skontaktovať s exriaditeľom a získať jeho stanovisko. Telefonáty ignoruje. Niektoré zdroje hovoria, že Michal Grujbár je v zahraničí, navyše, jeho nehnuteľnosti sú zaťažené exekúciami. Polícia vedie v tejto veci trestné stíhanie pre obzvlášť závažný prečin sprenevery.

Nemocnica je v rukách súkromnej Advokátskej kancelárie Cimrák, s.r.o.

Stalo sa to v ten istý deň ako primátor poveril vedením nemocnice Martina Cimráka, 12. septembra 2013, kedy vyhlásila nemocnica verejné obstarávanie na štatutára nemocnice „vrátane poskytovania právnych služieb". Víťazom sa stala Advokátska kancelária JUDr. Cimrák s.r.o.

Poslanci zmluvu uzavretú medzi Cimrákom - synom a Cimrákom - otcom považujú za raritnú a právny precedens. Podľa mesta Cimrák ako advokát nie je zamestnancom nemocnice a odmeňovaný môže byť práve na základe zmluvného vzťahu. Na zmluve figuruje aj Lednárov podpis ako zriaďovateľa.

Prokurátor napadol spôsob, akým bol Martin Cimrák dosadený do funkcie riaditeľa

V spore poslancov s Petrom Lednárom o to, či môže primátor dosadiť riaditeľa nemocnice bez súhlasu zastupiteľstva, sa na stranu poslancov postavil okresný prokurátor. Podľa zákona o obecnom zriadení mali primátorovho kandidáta na riaditeľa mestskej nemocnice schváliť poslanci. Riadením by ho primátor mohol poveriť až v prípade, keď mestské zastupiteľstvo neakceptuje navrhovaného kandidáta.

O existencii protestu prokurátora z decembra 2013 mesto poslancov neinformovalo. Dozvedeli sa o ňom až z médií na februárovom zastupiteľstve.

Aj podľa hlavného kontrolóra mesta Michala Borkoviča sa súčasné menovanie riaditeľa a štatutárneho zástupcu nemocnice „neuskutočnilo v súlade s predpismi".

V januári vznikla eseročka MNZM určená na nájom nemocnice

Nemocnica sa do konca roka musí na základe zákona transformovať. Na februárovom zastupiteľstve t.r. predložil Martin Cimrák poslancom zámer prenájmu a bol ochotný vzdať sa advokátstva. Z jeho návrhu vyplynulo, že prenajať si chce nemocnicu na 25 rokov, nájom by mohol byť predĺžený o ďalších 10 rokov. Za každý rok mal platiť nájom 20-tisíc € a zároveň mal každý rok investovať do majetku mesta 25-tisíc €. Poslanci to odmietli, lebo nedôverujú spôsobu akým sa Cimrák na riaditeľské kreslo dostal. Úvahy poslancov o privatizácii nemocnice Martin Cimrák odmietol.

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?