Dnes sa stretnú poslanci a potenciálny investor nemocnice

Autor: Anna Mondočková | 15.5.2014 o 7:00 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  993x

Politicky či kamarátsky nominovaní riaditelia nemocnice s krátkou životnosťou, chýbajúce tvrdé rozpočtové pravidlá pre hospodárenie nemocnice, nehospodárne nákupy, slabá alebo žiadna kontrola, to všetko má zlý vplyv v podstate na každú nemocnicu.

O nemocnicu má záujem akciovka Svet zdravia zo skupiny Penta Investments.O nemocnicu má záujem akciovka Svet zdravia zo skupiny Penta Investments.Anna Mondočková

Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach sa už dlhší čas borí s finančnými problémami. Do problémov nemocnicu dostávajú nesplatené záväzky po lehote splatnosti, aj zdrojmi nekryté zvyšovania platov zdravotníkov. Nemocnica mesačne vyprodukuje nový dlh vo výške 12-tisíc eur, pritom donedávna dlh narastal mesačne až o 20-tisíc eur.

Nemocnica je príspevkovou organizáciou mesta. Ročný príspevok za posledné dva roky sa pohybuje od 180-tisíc eur do 240-tisíc eur, čo znamená pre mesto priveľkú záťaž a takýto stav je z dlhodobého hľadiska neúnosný. Môže sa stať aj to, že nemocnica bude čeliť exekúciám. Napríklad od Sociálnej poisťovne.

Zlatomoravská nemocnica v súčasnosti vykonáva kroky smerujúce k zmierneniu prípadných nepriaznivých následkov (donedávna rezonovalo prepúšťanie a znižovanie platov sestrám). Otázkou ostáva, aký to bude mať dopad na samotných pacientov.

Mestské zastupiteľstvo v Zlatých Moravciach na ostatnom svojom rokovaní súhlasilo, aby sa začali rokovania s potenciálnym investorom, ktorý prejavil záujem o prenájom mestskej nemocnice.

Záujem o prevzatie nemocnice prejavila ešte pred Veľkou nocou akciovka Svet zdravia. Spoločnosť patrí do skupiny Penta Investments, prevádzkuje viaceré nemocnice na Slovensku. Stretnutie poslaneckého zboru s potenciálnym investorom sa má uskutočniť 15. mája, teda práve dnes, v popoludňajších hodinách v budove nemocnice.

O nemocnice prejavil záujem aj jej súčasný riaditeľ. V januári vznikla eseročka MNZM určená na nájom nemocnice

Na februárovom zastupiteľstve t.r. predložil Martin Cimrák poslancom zámer prenájmu a bol ochotný vzdať sa advokátstva. Z jeho návrhu vyplynulo, že prenajať si chce nemocnicu na 25 rokov, nájom by mohol byť predĺžený o ďalších 10 rokov. Za každý rok mal platiť nájom 20-tisíc € a zároveň mal každý rok investovať do majetku mesta 25-tisíc €. Poslanci to odmietli, lebo nedôverujú spôsobu akým sa Cimrák na riaditeľské kreslo dostal. Úvahy poslancov o privatizácii nemocnice Martin Cimrák odmietol.

Podľa šéfa by nemali byť pacienti ohrození. Zdravotná starostlivosť by im mala byť poskytnutá aj naďalej v takej kvalite a rozsahu, ako doteraz. Ale dokedy...

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?