Dnes sa stretnú poslanci a potenciálny investor nemocnice

Autor: Anna Mondočková | 15.5.2014 o 7:00 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  997x

Politicky či kamarátsky nominovaní riaditelia nemocnice s krátkou životnosťou, chýbajúce tvrdé rozpočtové pravidlá pre hospodárenie nemocnice, nehospodárne nákupy, slabá alebo žiadna kontrola, to všetko má zlý vplyv v podstate na každú nemocnicu.

O nemocnicu má záujem akciovka Svet zdravia zo skupiny Penta Investments.O nemocnicu má záujem akciovka Svet zdravia zo skupiny Penta Investments.Anna Mondočková

Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach sa už dlhší čas borí s finančnými problémami. Do problémov nemocnicu dostávajú nesplatené záväzky po lehote splatnosti, aj zdrojmi nekryté zvyšovania platov zdravotníkov. Nemocnica mesačne vyprodukuje nový dlh vo výške 12-tisíc eur, pritom donedávna dlh narastal mesačne až o 20-tisíc eur.

Nemocnica je príspevkovou organizáciou mesta. Ročný príspevok za posledné dva roky sa pohybuje od 180-tisíc eur do 240-tisíc eur, čo znamená pre mesto priveľkú záťaž a takýto stav je z dlhodobého hľadiska neúnosný. Môže sa stať aj to, že nemocnica bude čeliť exekúciám. Napríklad od Sociálnej poisťovne.

Zlatomoravská nemocnica v súčasnosti vykonáva kroky smerujúce k zmierneniu prípadných nepriaznivých následkov (donedávna rezonovalo prepúšťanie a znižovanie platov sestrám). Otázkou ostáva, aký to bude mať dopad na samotných pacientov.

Mestské zastupiteľstvo v Zlatých Moravciach na ostatnom svojom rokovaní súhlasilo, aby sa začali rokovania s potenciálnym investorom, ktorý prejavil záujem o prenájom mestskej nemocnice.

Záujem o prevzatie nemocnice prejavila ešte pred Veľkou nocou akciovka Svet zdravia. Spoločnosť patrí do skupiny Penta Investments, prevádzkuje viaceré nemocnice na Slovensku. Stretnutie poslaneckého zboru s potenciálnym investorom sa má uskutočniť 15. mája, teda práve dnes, v popoludňajších hodinách v budove nemocnice.

O nemocnice prejavil záujem aj jej súčasný riaditeľ. V januári vznikla eseročka MNZM určená na nájom nemocnice

Na februárovom zastupiteľstve t.r. predložil Martin Cimrák poslancom zámer prenájmu a bol ochotný vzdať sa advokátstva. Z jeho návrhu vyplynulo, že prenajať si chce nemocnicu na 25 rokov, nájom by mohol byť predĺžený o ďalších 10 rokov. Za každý rok mal platiť nájom 20-tisíc € a zároveň mal každý rok investovať do majetku mesta 25-tisíc €. Poslanci to odmietli, lebo nedôverujú spôsobu akým sa Cimrák na riaditeľské kreslo dostal. Úvahy poslancov o privatizácii nemocnice Martin Cimrák odmietol.

Podľa šéfa by nemali byť pacienti ohrození. Zdravotná starostlivosť by im mala byť poskytnutá aj naďalej v takej kvalite a rozsahu, ako doteraz. Ale dokedy...

Anna Mondočková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?