Ako sa stretnutie s úradníkom zmenilo na šokujúci osobný útok

Autor: Anna Mondočková | 25.6.2014 o 20:12 | Karma článku: 6,60 | Prečítané:  1138x

Obyvateľka jednej z mestských častí Zlatých Moraviec – Prílep sa vzoprela miestnemu podnikateľovi, ktorý postavil v blízkosti jej domova logistické centrum a dala sa na boj, ktorý chce vyhrať. Naposledy ju ale jednanie nedôstojné vedúceho na stavebnom úrade pobúrilo natoľko, že na stredajšom zastupiteľstve to vykričala.

Pani Božena Laktišová jednoducho verí, že právo a spravodlivosť sú aj pre obyčajných ľudí a úradníci sú tu pre nich. Tu začína jej dnešný príbeh, ktorý nie je o odbornosti či neodbornosti úradníka, ale o ľudskom princípe k občanovi tohto mesta. Treba ale podotknúť, že vedúci stavebného úradu tak poslancov ako aj verejnosť v rokovacej sále ubezpečoval, že sa choval slušne.

„Dnes som prišla na Stavebný úrad, s tým, že 19. júna som mala doručené, že bude stavebné konanie ohľadom vnútroareálovej komunikácie SO 1, kde bolo napísané, že v prípade ak chcem nahliadnuť do spisu, je mi spis k dispozícii v pondelok a stredu počas stránkových hodín. Tak som išla pondelok na stavebný úrad nahliadnuť do spisu, tam mi pani zo Stavebného úradu povedala, bol tam aj vedúci, že spis bol odstúpený na žiadosť Okresnej prokuratúru do Nitry, a že to stavebné konanie, ktoré bolo ohlásené na 26. júna, to je zajtra, sa konať nebude. Ja som poprosila o písomné potvrdenie, že sa nebude konať, a že oznámenie si prevezmem osobne a podpíšem doručenku. Čím by sme vec uzavreli. Pán vedúci povedal, že oznámenie o tom napísané nie je. Vraj mi doručené bude nasledujúci deň, pred stavebným konaním. Vzhľadom k tomu, že stavebné konanie sa má konať už zajtra o 10.hodine a dnes v pošte mi žiadna zásielka – oznámenie o zrušení tohto stavebného konania neprišla, tak som išla na stavebný úrad s tým, že buď mi dajú nahliadnuť teda do spisu keď bude stavebné konanie a keď nebude tak poprosím o vystavenie oznámenia o preložení konania alebo potvrdení, že nebude.

Úradník začal po mne vrieskať, že čo si o sebe myslím, či je tu len Laktišová. Pričom jeho kolegyňa povedala, že za minútku to bude pripravené. Vedúci pokračoval, že ich obťažujem. Na to som povedala, že som obyvateľkou tohto mesta, a všetky záväzky voči mestu mám splnené, čiže platím dane, z ktorých je platený aj on. Myslím si, že keď prídem v stránkových hodinách, je povinný sa správať k stránkam slušne, pokiaľ stránka príde s dobrým úmyslom. Chcela som prevziať len to oznámenie, pretože mám skúsenosti aké mám so stavebným úradom.“ Pani Laktišová o oficiálnej sťažnosti zatiaľ neuvažuje.

Chcela som poznať stanovisko - vyjadrenie samotného vedúceho stavebného úradu.

A tu sa začína druhá pozoruhodná časť tohto príbehu

V čase prestávky som sa s otázkou, kto je vlastne nový vedúci stavebného úradu, odkiaľ prišiel, a či prešiel výberovým konaním, obrátili na primátora Zlatých Moraviec. V tomto prípade mu ozaj nemožno uprieť ústretovosť. Povzdychol si aké je ťažké nájsť odborníka, a keďže sám nevedel či bolo vôbec nejaké výberové konanie na post vedúceho stavebného úradu, odkiaľ je a čo vlastne robil pred tým ako začal vykonávať túto funkciu, zavolal dotyčného úradníka na rozhovor. „Je tu pani Mondočková z novín, má na teba zopár otázok,“ povedal primátor.

Začala sa hra na mačku a myš

Rozhovor skončil skôr ako vôbec začal, vyjadrenie k slovám pani Boženy Laktišovej neposkytol. „Prišiel som z Nitry, robil som v stavebníctve, staval som nehnuteľnosti a fabriky.“ Argumenty, prečo nemôžem dostať informácie na všetky položené otázky týkajúce sa jeho príchodu na stavebný úrad, mali stále väčšiu fantáziu. Vrcholom úradníkovej tvorivosti sa stalo tvrdenie, že som sa nepredstavila, a že ma nepozná, či sa môžem legitimovať. Po predložení novinárskeho preukazu, informácie o ňom boli naďalej neprístupné. Odporučil mi poslať otázky písomne, možno až cez infozákon.

Zažila som už mnohé stretnutia a vždy sa zaoberali len predmetom sporu. Tento je však výnimočný tým, že primátor sa za tento incident pani Laktišovej verejne ospravedlnil, a celú vec nechá prešetriť. Následne sa jej ospravedlnil aj sám vedúci pracovník.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?