Nemocnica sa borí s dlhmi, mesto rokuje so Svetom zdravia

Autor: Anna Mondočková | 28.6.2014 o 15:19 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  565x

Podľa viacerých zdrojov nie sú to fámy, ale rovnako to nemuselo byť ani tabu. Spoločnosť Svet zdravia má evidentný záujem o mestskú nemocnicu v Zlatých Moravciach, ktorá sa borí s dlhmi. V piatok, 27. júna popoludní sa vraj stretli zástupcovia jednej i druhej strany. Na výsledky rokovania si ešte počkáme, čo ale vieme o tejto firme?

Spoločnosť Svet zdravia, a. s., pôsobí na Slovensku od roku 2006. Jej vlastníkom sa stala investičná skupina Penta v roku 2012. Do svojho portfólia tak zaradila nemocnice v Michalovciach (nemocnicu má v dlhodobom prenájme od samosprávneho kraja), Humennom, Svidníku, Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Trebišove, Michalovciach, Partizánskom a vo Vranove nad Topľou s detašovanými pracoviskami v Medzilaborciach a v Stropkove. Neviem s určitosťou povedať, či jej protimonopolný úrad v roku 2013 odobril aj nemocnice v Banskej Štiavnici, Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom.

Klebetí sa o tom, že pribudne do jej siete aj mestská nemocnica v Zlatých Moravciach, ktorá po ekonomickej stránke je na tom dosť biedne. Pohľadávky sú vo výške 668-tisíc eur, záväzky dosahujú 1,3 milióna eur. Dlh v Sociálnej poisťovni predstavuje zhruba 299-tisíc eur. Podľa viacerých zdrojov do konca roka v zlatomoravskej nemocnici bude mať rozhodujúci akcionársky podiel Svet zdravia.

V roku 2011, kedy Penta nemocnice preberala, dosahovalo päť z nich prevádzkovú stratu 2,2 milióna eur. Väčšina záväzkov je dnes už vysporiadaná a nemocnice dosahujú zisk. Zdravotnícke zariadenia nekupujú veci, ktoré nemusia kupovať, neobjednávajú si zbytočne poradcov, ktorých nepotrebujú, a neplatia za IT nehorázne sumy.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?