Výroba elektriny z plastov vzbudila silný odpor

Autor: Anna Mondočková | 9.7.2014 o 10:49 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  914x

„Ak vám nie je ľahostajné zdravie vás a vašich detí, pokiaľ chcete dýchať čistý vzduch a jesť zdravé potraviny, pokiaľ vám nie je ľahostajný osud celého Zlatomoravecka, a zaujíma vás kauza energetického zhodnocovania plastov, príďte vo štvrtok popoludní na námestie v Zlatých Moravciach. O informácie sa s vami podelí OZ Život pre Zlatomoravecko.

Informačno-vzdelávaciu akciu o rizikách energetického zhodnocovania plastov v Zlatých Moravciach pre obyvateľov mesta a tiež priľahlých obcí pripravilo občianske združenie Život pre Zlatomoravecko. Akcia sa bude konať na Námestí Andreja Hlinku vo štvrtok 10. júla v čase od 16.30 do 17.30. Občianske združenie sa otvoreným listom s prosbou o pomoc proti realizácii investičného zámeru „Energetické zhodnocovanie plastov – Zlaté Moravce,“ navrhovateľa WFF Drevotes, s. r. o, Nitra, obrátilo aj na nového prezidenta SR Andreja Kisku.

Ľudia hovoria o nedostatku informácií

Na poslednom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Zlatých Moravciach sa ľudia domáhali informácií o zámere investora vybudovať spaľovňu plastov v priemyselnom parku. „Nič o tom nevieme, či mesto rokuje s investorom, či sa bude stavať, alebo nie.“ Radnica informovala, že vydala v tejto konkrétnej veci jediné stanovisko, ktoré potvrdzuje, že umiestnenie energetického zdroja v časti priemyselného parku nie je v rozpore s územným plánom mesta. Podľa zlatomoravského primátora, investor zavádzal od samého začiatku a teraz sa snaží navodiť dojem, že na všetko má súhlas. Investor ale tvrdí, že súhlas má - podpis primátora, k žiadosti na Ministerstvo ŽP bolo potrebné doložiť súhlasné stanovisko primátora, kde jasne stojí, že mení vstupnú surovinu a namiesto drevnej štiepky bude vyrábať elektrickú energie spaľovaním plastov. Pre neustále spochybňovanie zámeru, investor inicioval stretnutie s občanmi tiež na 10. júla o 18.hodine v MSKŠ. Nejde o verejné prerokovanie k zámeru. 

Výroba elektriny z plastového odpadu, ktorý by sa mal dovážať z Talianska vzbudila silný odpor u 11-tisíc obyvateľov zlatomoravského regiónu. Zlatomoravská radnica síce vyjadrila negatívne stanovisko k spaľovni, a aj informovala, že rokovania s investorom neprebiehajú, no verejnosti to nestačí. Ľudia nemajú dostatok informácií dopadu na zdravie ľudí i životné prostredie. Na štvrtkovej akcií sa dozviete teda viac.

Občianske združenie Život pre Zlatomoravecko, ktoré vzniklo priamo za účelom ochrany životného prostredia pri plánovanej realizácii energetického zhodnocovania plastov v intraviláne mesta Zlaté Moravce sa hlavne obáva, že do ovzdušia sa môžu dostať dioxíny a furány – silné karcinogény.

Anna mMondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?