Výroba elektriny z plastov vzbudila silný odpor

Autor: Anna Mondočková | 9.7.2014 o 10:49 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  892x

„Ak vám nie je ľahostajné zdravie vás a vašich detí, pokiaľ chcete dýchať čistý vzduch a jesť zdravé potraviny, pokiaľ vám nie je ľahostajný osud celého Zlatomoravecka, a zaujíma vás kauza energetického zhodnocovania plastov, príďte vo štvrtok popoludní na námestie v Zlatých Moravciach. O informácie sa s vami podelí OZ Život pre Zlatomoravecko.

Informačno-vzdelávaciu akciu o rizikách energetického zhodnocovania plastov v Zlatých Moravciach pre obyvateľov mesta a tiež priľahlých obcí pripravilo občianske združenie Život pre Zlatomoravecko. Akcia sa bude konať na Námestí Andreja Hlinku vo štvrtok 10. júla v čase od 16.30 do 17.30. Občianske združenie sa otvoreným listom s prosbou o pomoc proti realizácii investičného zámeru „Energetické zhodnocovanie plastov – Zlaté Moravce,“ navrhovateľa WFF Drevotes, s. r. o, Nitra, obrátilo aj na nového prezidenta SR Andreja Kisku.

Ľudia hovoria o nedostatku informácií

Na poslednom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Zlatých Moravciach sa ľudia domáhali informácií o zámere investora vybudovať spaľovňu plastov v priemyselnom parku. „Nič o tom nevieme, či mesto rokuje s investorom, či sa bude stavať, alebo nie.“ Radnica informovala, že vydala v tejto konkrétnej veci jediné stanovisko, ktoré potvrdzuje, že umiestnenie energetického zdroja v časti priemyselného parku nie je v rozpore s územným plánom mesta. Podľa zlatomoravského primátora, investor zavádzal od samého začiatku a teraz sa snaží navodiť dojem, že na všetko má súhlas. Investor ale tvrdí, že súhlas má - podpis primátora, k žiadosti na Ministerstvo ŽP bolo potrebné doložiť súhlasné stanovisko primátora, kde jasne stojí, že mení vstupnú surovinu a namiesto drevnej štiepky bude vyrábať elektrickú energie spaľovaním plastov. Pre neustále spochybňovanie zámeru, investor inicioval stretnutie s občanmi tiež na 10. júla o 18.hodine v MSKŠ. Nejde o verejné prerokovanie k zámeru. 

Výroba elektriny z plastového odpadu, ktorý by sa mal dovážať z Talianska vzbudila silný odpor u 11-tisíc obyvateľov zlatomoravského regiónu. Zlatomoravská radnica síce vyjadrila negatívne stanovisko k spaľovni, a aj informovala, že rokovania s investorom neprebiehajú, no verejnosti to nestačí. Ľudia nemajú dostatok informácií dopadu na zdravie ľudí i životné prostredie. Na štvrtkovej akcií sa dozviete teda viac.

Občianske združenie Život pre Zlatomoravecko, ktoré vzniklo priamo za účelom ochrany životného prostredia pri plánovanej realizácii energetického zhodnocovania plastov v intraviláne mesta Zlaté Moravce sa hlavne obáva, že do ovzdušia sa môžu dostať dioxíny a furány – silné karcinogény.

Anna mMondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?