Kto čakal, že Smer a KDH spojí Eckhardtová ako protikanditát súčasného primátora?

Autor: Anna Mondočková | 17.7.2014 o 14:25 | Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1175x

Smer a KDH v Zlatých Moravciach sa vydávajú na rovnakú cestu ako spred štyroch rokov. Kvôli nezhodám so súčasným primátorom získala Marta Eckhardtová od tejto koalície silný kredit, môže sa stať novou primátorkou Zlatých Moraviec.

Narážam na situáciu spred štyroch rokov, kedy sa viacerí snažili zosadiť zo stoličky bývalú primátorku. Pred štyrmi rokmi mal Peter Lednár, nominant koalície SMER – KDH – HZDS, v mestskej politike jedinú úlohu, poraziť v komunálnych voľbách Serafínu Ostrihoňovú.

Koalícia sa definitívne dohodla. Na post primátorky Zlatých Moraviec bude kandidovať bývalá riaditeľka zlatomoravskej nemocnice Marta Eckhardtová a súčasná šéfka župných nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach. Predstavili ju ako spoločnú kandidátku strany SMER – SD a KDH. Predsedovia okresných organizácií svoju spoluprácu potvrdili podpisom koaličnej zmluvy (9. júna), s ktorou pôjdu do jesenných komunálnych volieb. Spoločne tvrdia, že sa tak stalo pre dobro Zlatých Moraviec.

O podrazoch, na ktorých sa poučili

„Po nedobrej skúsenosti so súčasným primátorom, ktorého sme podporili pred štyrmi rokmi a ktorý sa hneď po voľbách začal správať čudne a prestal s nami komunikovať, sme teraz veľmi opatrne vyberali svojho kandidáta a myslíme si, že Marta Eckhardtová je nielen výborná manažérka a ekonómka, ale má aj ľudské kvality a mohla by pomôcť tomuto mestu, ktoré je v súčasnosti vo veľmi zlej finančnej situácii a neustále sú tu hádky medzi primátorom a poslancami, povedal Marián Kéry, predseda okresnej organizácie Smeru. Tiež pripomenul, že sa pred časom ospravedlnil za to, že jeho strana podporovala terajšieho primátora, ktorý sklamal nielen ich, ale najmä obyvateľov Zlatých Moraviec.

Terajšieho primátora Zlatých Moraviec Petra Lednára pred štyrmi rokmi nominovala koalícia Smer – KDH - HZDS, ktorá sa však v roku 2011, krátko po voľbách, rozpadla. Nezhody medzi Lednárom a Smerom spôsobili hlavne odlišné predstavy o fungovaní nemocnice.

Koalícia hovorí, že práve problémy mestskej nemocnice boli jedným z dôvodov, pre ktoré sa rozhodli podporiť Eckhardtovú. „Je to ekonómka, človek čo sa rozumie financiám.“

Miroslav Kráľ, KDH

„Mesto Zlaté Moravce je jedno z najzanedbanejších miest na Slovensku a prispeli k tomu už takmer 12-ročné nezhody primátorov a mestských poslancov. Posledné štyri roky boli veľmi biedne, keď sa v Zlatých Moravciach, len klamalo o možných investoroch a investíciách, zavádzalo sa, sadili sa kvietky a všetko čo sa dalo sa maľovalo. Žiadna významná investícia. Zlodejstvo v priamom prenose, keď z účtov mestskej nemocnice zmizlo údajne okolo 600 000 €, dlžoba mestskej nemocnice v sociálnej poisťovni rastie údajne na 300 000 €. To je len málo už verejne známych veľmi smutných správ posledných mesiacov. Je veľmi smutné, že doteraz nebol nikto z vedenia mesta za danú vec schopný vyvodiť osobnú zodpovednosť. Niekto predsa zlodejom je a niekto zlodeja vymenoval do zodpovednej funkcie!“ povedal Miroslav Kráľ, predseda OC KDH v Zlatých Moravciach.

Nosnými témami v kampani budú pre kandidátku Smeru a KDH nezamestnanosť a rozvoj mesta, ktoré „v poslednom období stagnuje“. Eckhardtová chce voličov oslovovať osobnými stretnutiami a letákmi.

Marta Eckhardtová chce pre mesto pokoj a rozvoj

Eckhardtová povedala, že v prípade víťazstva by rezignovala z postu šéfky krajskej neziskovky, riadeniu krajských nemocníc by sa naďalej venovať nemohla.

„Kandidatúru na primátorku som dlho zvažovala, ale chcem priniesť pre mesto hlavne pokoj a spoluprácu a chcem pomôcť mestskej nemocnici dostať sa z dlhov,“ povedala Eckhardtová.

„V Zlatých Moravciach žijem už 35 rokov a žijú tu moje deti aj vnúčatá. Poznám problémy nášho mesta a mrzí ma jeho dlhoročná stagnácia a priznám sa, že nie vždy môžem súhlasiť so spôsobom, akým ich rieši súčasné vedenie mesta. Pre kandidatúru som sa rozhodla, pretože chcem, aby sa skutočne pre naše mesto podarilo nejakým spôsobom zabezpečiť rozvoj. Chcela by som ho zabezpečiť prostredníctvom dialógu, či už s občanmi, alebo s poslancami. A samozrejme otvorenosťou, ktorá je pre mňa príznačná. Som človek, ktorý má rád otvorenosť. Priamo hovorím čo si myslím a snažím sa za týmito slovami aj stáť.“

Na postoch len odborníci

„Mojou prioritou je, aby sa na dôležité posty dostali odborníci. To znamená, jednoznačne, na každý post riaditeľa bude vypísané výberové konanie a kandidát bude schvaľovaný mestským zastupiteľstvom. Na vedúcich oddelení úradu sa ťažko viem vyjadriť, pretože neviem, akí odborníci pracujú na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach. Nie som zástancom, že treba vymeniť všetkých ľudí. Pokiaľ pozíciu zastávajú odborníci, tak môžu na pozíciách zostať. Tak sa to udialo aj v nemocnici,“ dodala Eckhardtová.

Internetové fórum

Kandidatúra na post primátora však neznamená, že ten-ktorý kandidát má aj okamžité riešenia na všetky otázky týkajúce sa správy či hospodárenia mesta. Privítala som preto, že Marta Eckhardtová uchádzajúca sa o primátorské kreslo, sa ozvala na internetovom fóre a začala s ľuďmi aj týmto spôsobom komunikovať. Sľúbila, že bude s koalíciou spolupracovať aj po zvolení.

Ľudí zaujímajú aj otázky týkajúce sa bytovej politiky - možností a pravidiel získania mestského nájomného bytu, či sociálnej situácie, riešenie spolužitia s Rómami, doprava, udržiavania poriadku na verejných priestranstvách, problematika parkovania, nové cyklotrasy, krytá verejná plaváreň, športová hala atď. Zlatomoravčania majú právo vedieť i to, či si budú voliť majetného alebo nemajetného primátora.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?