Z toho sa krúti hlava: Opäť ostanú bez výplat?

Autor: Anna Mondočková | 18.8.2014 o 18:39 | Karma článku: 4,79 | Prečítané:  1216x

Ak sme si mysleli, že zamestnanci Záhradníckych služieb svoje výplaty majú po vlaňajšku isté, nemusí to tak byť. Ak majú Zlaté Moravce normálne fungovať, je nevyhnutné, aby bolo aj v politike menej chamtivosti a viac ľudskosti, čestnosti a odbornosti.

Situácia v Záhradníckych službách sa pretriasa už druhý rok. Primátor sa snaží odvolať šéfa podniku Mariána Tomajka. Ako dôvod uvádza nehospodárne nakladanie s verejnými financiami. Primátor Peter Lednár zastavil príspevok podniku schválený v rozpočte po prvýkrát vlani a jeho opätovne vyplatenie podmienil odstúpením riaditeľa. Zamestnanci tak boli tri mesiace (do novembra 2013) bez výplat. Neskôr peniaze uvoľnil.

Na ostatnom zastupiteľstve zaznelo, že teraz ide o šesť exekučných konaní v celkovej sume 23 338 eur, z toho exekútorovi treba zaplatiť (istinu) 12 287 eur a trovy konania sú vo výške 11 051 eur, ktoré exekútor vymáha za neuhradené poistné do Sociálnej poisťovne. Je celkom možné, že podnik nedostane od mesta svoj mesačný príspevok. V prípade, ak mesto nepoukáže svojej príspevkovej organizácii Záhradníckym službám príspevok, ktorý činí zhruba 17-tisíc eur mesačne, tá nebude mať na výplaty pre svojich zamestnancov. Jedine, ak si dokážu na seba zarobiť v rámci podnikateľskej činnosti.

Opätovne bude nevyplatenie miezd riešiť inšpektorát práce a Záhradníckym službám hrozia sankcie.

Mestské zastupiteľstvo riaditeľa podržalo, ale na návrh primátora uložilo hlavnému kontrolórovi mesta Michalovi Borkovičovi vykonať kontrolu so zameraním sa na všetky prebiehajúce exekúcie, na stav platenia odvodov a preverenia účtovania hlavnej a podnikateľskej činnosti Záhradníckych služieb.

Šéf ZS Marián Tomajko tvrdí, že nelichotivá situácia nastala v podniku práve po tom, čo mesto drasticky okresalo pre nich príspevok. Za Lednárovho primátorovania podnik vraj prišiel o vyše 84-tisíc eur. Ďalej sa vyjadril, že nerozumie dosť dobre tomu, čo mesto tvrdí, lebo so Sociálnou poisťovňou má dohodnutý splátkový kalendár a to do roku 2016. Marián Tomajko si myslí, že niektorým ľuďom ide v prvom rade o to, aby z podniku dostali jeho ako riaditeľa.

A na záver, čo radí nezávislý pozorovateľ? Riešenie rôznych káuz vidí v systémových krokoch a presadzovaní vysokej odbornosti v samospráve. „Ak majú Zlaté Moravce normálne fungovať, je nevyhnutné, aby bolo aj v politike menej chamtivosti a viac ľudskosti, čestnosti a odbornosti. Žiadne politické ani osobné záujmy nesmú v tomto smere dominovať.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?