Ja nič, ja muzikant

Autor: Anna Mondočková | 30.8.2014 o 19:39 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  914x

Môže kľúčový manažér dva roky fungovať v zlatomoravskej nemocnici a klamať svojho vlastného zamestnávateľa bez toho, aby si to niekto všimol? Nič mu nevybavil a ani sa o to nesnažil - a potom zmizol s tisícami eur. Ďalší sa dostal k šéfovskému fleku dosť neštandardným spôsobom. Posúďte sami.

Michal Grujbár sa stal v roku 2011 stredobodom záujmu médií. Po dvoch rokoch sa stal hľadanou osobou. Takmer 600-tisíc eur pre Grujbára. Prípadom sa zaoberá vyšetrovateľ z odboru kriminálnej polície v Nitre. Rieši ho ako zločin sprenevery. Kto ďalší sa na nemocnici môže nabaliť? Pýtajú sa poslanci Pavol Petrovič a Viliam Rumanko.

Zlaté Moravce nemajú núdzu o slušných ľudí so záujmom o veci verejné. Je nás predsa viac ako dvanásť tisíc. No len málokto z mladších vstupuje do komunálnej politiky. Až doteraz nejde o nič výnimočné, poviete si. Avšak keď sa rozpíšem o mestskej nemocnici, o zodpovednosti za hospodárenie v nej, o príliš veľkej moci riaditeľa, o dôvodoch, prečo napríklad neprešiel u poslancov návrh na zobratie úveru na rekonštrukciu dosluhujúceho tepelného hospodárstva, úprimne sa začnete zaujímať o stav vecí verejných.

Nemám záujem znevažovať prácu zamestnancov samosprávy, aj keď niektorí sú nejakým spôsobom prepojení na ľudí, ktorí zastupujú mocných pánov v pozadí.

Ponúkam stručný súhrn toho, o čom sa na zastupiteľstve diskutovalo (ohľadne nemocnice), kedy k zaujímavým veciam prišlo. Podrobnejšie info na

http://nitra.sme.sk/c/7350934/zdravotnici-spisuju-peticiu-za-opravu-kurenia-v-nemocnici.html
 

„Po tom čo sa začali objavovať nové garnitúry, naši ľudia zostali odstavení,“ pripomína sled udalostí poslanec Pavel Šepták. „Prišiel Grujbár, mestskú nemocnicu sme chceli transformovať. Bola od nás vôľa, aby sa transformovala na neziskovú organizáciu. Teraz už chápem, prečo sa proti tomu bojovalo a poslanci boli očierňovaní až po čiernu zem, že nemocnicu chcú pre seba. Takéto nevraživosti sa šírili na adresu poslancov, ktorí mali snahu s nemocnicou niečo robiť, aby zostala zachovaná pre tento región.“

Grujbár odišiel a s ním aj tisíce eur. Doteraz sa hľadá približne 600-tisíc eur, ktoré zmizli za pôsobenia exriaditeľa Michala Grujbára v rokoch 2011 - 2013.

V septembri sa stal povereným šéfom nemocnice Martin Cimrák, ktorý jej poskytoval právne služby už za 2-ročného pôsobenia Grujbára. Nový riaditeľ potvrdil, že mu ide o stabilizáciu dlhov a zvýšenie príspevku od mesta.

Viackrát spochybnili fungovanie Cimráka ako šéfa

„Veď my ani nevieme, na základe čoho vykonáva pán Cimrák svoju funkciu. Podľa mňa ide o obchádzanie zákona o advokácii, obchádzanie zákona o práci vo verejnom záujme, je tu obchádzanie zákona o obciach,“ hovorí Pavel Šepták a opätovne poukazuje na raritnú zmluvu. „V rovnaký deň – 12. septembra – vyhlásila nemocnica verejné obstarávanie na štatutára nemocnice „vrátane poskytovania právnych služieb“. Víťazom sa stala Advokátska kancelária JUDr. Cimrák, s.r.o. Na základe výsledkov verejného obstarávania bol 12. septembra Martin Cimrák menovaný do funkcie riaditeľa nemocnice.“ Zmluvu o poskytovaní právnych služieb za nemocnicu podpísal Martin Cimrák a za advokátsku kanceláriu Martinov otec Miloš Cimrák.

Pre nedôveru drvivej väčšiny poslancov v toto vedenie mesta, pre nepredloženú odbornú analýzu tepelného hospodárstva, tak nateraz prišla nemocnica o možnosť získať 382-tisícový bezúročný úver pred vykurovacou sezónou.

Martin Cimrák hovorí o obyčajnom vytĺkaní politického kapitálu pred voľbami na úkor dôveryhodnosti nemocnice. Upozorňuje, že táto nezodpovednosť spochybňuje nielen dobré meno nemocnice, ale aj zneisťuje pacientov. „Ja chápem vašu nedôveru voči mojej osobe. To je jedna vec, ale dávať takúto ranu pacientom a nemocnici a čakať čo bude po voľbách, tak to je podľa mňa veľmi alibistické,“ hovorí Cimrák.

Pravý opak si myslia viacerí občania, prítomní na 37. zasadnutí zastupiteľstva.  „Celá táto schôdza je výsledkom primátorovej snahy vytĺkať politický kapitál dva mesiaca pred voľbami, politikárčiť a naprázdno rečniť a zvolávať zbor vo chvíli, keď už raz bolo rozhodnuté. Naša kritika je nasmerovaná nielen k vedeniu mesta, ale aj na poslancov. Prečo pasívne prijímali kroky primátora?“

Nahlas niektorí hovoria, či nemala byť celá rekonštrukcia tepelného hospodárstva príprava pre budúceho investora.

Anna Mondočková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?