Kéry chce Lednára pohnať pred súd, za ohováranie

Autor: Anna Mondočková | 19.9.2014 o 15:17 | Karma článku: 4,38 | Prečítané:  924x

Za odpoveď na otázku, ako prišiel primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár na exriaditeľa nemocnice Grujbára, bude prvý muž mesta čeliť trestnému oznámeniu.

Na otázku zo septembra 2011, ako prišiel na nového riaditeľa a či mu ho niekto odporučil, primátor odpovedal: „Presne neviem ako.“ Na ostatnom zastupiteľstve ,18. septembra 2014 si spomenul. Padlo meno Marián Kéry, poslanca parlamentu, kraja a okresného šéfa strany SMER. Reakcia nenechala na seba dlho čakať.

Keď pred tromi rokmi Michal Grujbár vo funkcii nahradil doktorku Ninu Horniakovú, ktorá podľa slov vtedajšieho prednostu radnice Jána Jamricha odišla z postu na vlastnú žiadosť, primátorovi Lednárovi skutočnosť, že riaditeľ je bez vysokoškolského vzdelania a že odmietol poslancom povedať, kde pred riaditeľovaním zlatomoravskej nemocnice robil, neprekážalo. Vraj od roku 2000 až do roku 2008 bol v riadiacich funkciách – akých firiem, to si neželal Grujbár zverejniť. „Pracoval pre nadnárodnú konzultačnú spoločnosť pôsobiacu v obchodnej a investičnej spolupráci medzi Juhoafrickou republikou a Európskou úniou,“ informoval prednosta.

Poslancom meno Grujbár nehovorilo nič

Pýtali sa primátora, ako prišiel na nového riaditeľa, a či mu ho niekto odporučil, primátor odpovedal: „Presne neviem ako. Ale viem, že je to maximálne schopný manažér, ktorý vyťahuje podniky, ktoré sú v hlbokej kríze a stavia ich na nohy. Mám k nemu maximálnu dôveru.“ Povedal primátor v septembri 2011 na adresu Grujbára, ktorý do nemocnice nastúpil za neštandardných okolností. Počas svojho riaditeľovania sa nevzdal členstva v súkromnej spoločnosti, čím porušoval zákon. Poslanci na to pri každej príležitosti patrične upozorňovali.

V meste to už dlhšie vrelo. Na ostatnom zastupiteľstve poslanec Dušan Husár sa primátora opýtal, či už môže prezradiť, kto mu odporučil Grujbára. Mnohým ľuďom totiž nejde do hlavy, ako sa mohol nechať Lednár nachytať a zamestnať v nemocnici človeka, ktorého údajne nik z blízkeho okolia prvého muža mesta nepoznal.

Kto ho vlastne dotiahol do mesta?

„Presne pred rokom si povedal, keď si odvolal Grujbára, že budeš informovať, keď nastane ten správny čas - občanov a poslancov, že kto dotiahol do mesta tohto génia, alebo kto ti ho nanútil alebo odporučil?“ Opýtal sa Dušan Husár.

Primátor Peter Lednár: „Nehovoril som o dvoch ľuďoch, ale že je to jeden poslanec tu aj tam. Myslel som pána poslanca Kéryho. Lebo ten prišiel s ním, a mi ho predstavil. Mne sa to hneď nezdalo, že je nejaký mladý, ale na druhej strane mal perfektné vystupovanie atď. To je ten pravý muž pre mesto. Pri prvom výsluchu, keď ma zavolali policajti, že čo vlastne tento riaditeľ porobil alebo neporobil, sa ma na to pýtali. Tak znela odpoveď, kto ho vlastne dotiahol do mesta.“

Primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár bude čeliť trestnému oznámeniu za ohováranie Mariána Kéryho

Na vyhlásenie primátora zareagoval Marián Kéry v živom vysielaní rokovania mestského zastupiteľstva.

„Som rozhorčený z toho čo práve povedal pán primátor Lednár. Určite budem zvažovať právne kroky, určite podám na neho trestné oznámenie za šírenie nepravdivých správ, ktoré poškodzujú moje meno. Je to totálna lož a výmysel. Môžu to potvrdiť takmer všetci poslanci zastupiteľstva, pretože, keď nám bol predstavený pán Grujbár, bol som prvý ja a pán Galaba, ktorí sme to kritizovali. Postupne sa pridávali ďalší poslanci – Šepták a mohol by som vymenovávať ďalších. Nebol schopný predložiť svoj životopis. Pána Grujbára som prvýkrát videl na zastupiteľstve, kde ho pán primátor predstavil ako najlepšieho manažéra, ktorý vyťahuje podniky a naozaj to dokázal – ukradol 600-tisíc eur, ktoré teraz chýbajú a ktoré teraz pán Cimrák, ktorý bol jeho pravou rukou, pýta.“ Primátor slová Kéryho viac nekomentoval.

Poslanec Milan Galaba si v tejto súvislosti spomenul, že padlo meno Lopašovský. Primátor si na nič také nespomína.

Nesúhlas Mariána Kéryho s politikou mesta v súvislosti s menovaním nového riaditeľa nemocnice zo septembra 2011 zaznamenali médiá. „Za okresnú radu Smeru aj za poslanecký klub našej strany môžem povedať, že nás zaskočil spôsob, akým vedenie mesta menovalo nového riaditeľa nemocnice. Vedenie mesta nám absolútne neoznámilo, že sa k takémuto kroku chystá. Zaskočilo nás, že novovymenovaný riaditeľ tají informácie ohľadom svojho vzdelania aj pôsobenia na rôznych predošlých funkciách. A tiež to, že pár dní po svojom vymenovaní odvolal skúseného odborníka, hospodársko-technického námestníka Ľuboša Košúta, o ktorom môžu dať skvelé referencie aj predošlí riaditelia nemocnice,“ povedal Kéry.

Polícia už rok tento prípad vyšetruje pre obzvlášť závažný zločin sprenevery a hľadá Grujbára, stále bezvýsledne. Za spreneveru mu hrozí väzenie na desať až pätnásť rokov.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?