Dostane priemysel prednosť pred prírodou? Utrpia obyvatelia Prílep?

Autor: Anna Mondočková | 20.10.2014 o 15:36 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  752x

Obyvateľka Prílep necíti dostatočnú oporu v zákonoch na legitímne zastavenie pripravovaných zmien územného plánu. Mesto Zlaté Moravce na zajtra pripravuje verejné prerokovanie konceptu.

Územný plán slúži na to, aby ľudia vedeli, kde a  čo možno stavať. Radnica v Zlatých Moravciach na zajtra pripravuje verejné prerokovanie konceptu. Obyvateľka Prílep apeluje na ľudí, aby sa s ním čo najskôr oboznámili.

Verejné prerokovanie územného plánu mesta sa uskutoční zajtra 21. októbra na MsÚ v Zlatých Moravciach. Podnikatelia môžu prísť na 9.hodinu, ostatná verejnosť na 15.hodinu. Po posúdení konceptu a zapracovaní výsledkov z verejného prerokovania bude vyhotovený návrh územného plánu, ten bude schvaľovať mestské zastupiteľstvo dva dni pred komunálnymi voľbami.

Úrady môžu povoliť len takú stavbu, ktorá je v  súlade s  územným plánom. Územný plán obce, resp. mesta schvaľuje obecné, resp. miestne zastupiteľstvo, ktorého poslanci sú za územný plán zodpovední.

Jednou z navrhnutých zmien územného plánu (ÚP) je napriek odporu miestnych napríklad to, že cez ich záhrady bude môcť viest cesta, alebo tam vyrásť priemyselná zóna. Na verejné prerokovanie ÚP upozornila miestna obyvateľka Božena Laktišová. Nešetrí kritikou na vedenie mesta, prečo úrad tak ochotne pomáha podnikateľovi.

„Z akého dôvodu vedenie Mesta Zlaté Moravce pri zadaní územného plánu je ústretové firme PKP, aj za cenu prekročenia hranice zákonnosti a poškodenia ostatných obyvateľov mestskej časti Prílepy?“ Pýta sa pani Božena, ktorá si na mestskom webe všimla grafickú časť návrhu.

Ak by sa tak stalo, poslanci Zlatých Moraviec by v podstate zlegalizovali arogantné správanie podnikateľa.

„Moja záhrada je určená na iný účel ako doteraz. V prípade schválenia predloženého návrhu zastupiteľstvom na nej môžu stáť priemyselné stavby. Je to moje súkromné vlastníctvo. O súhlas zmeny funkčného využitia mojej parcely, nikto nepožiadal a ani tento zámer neoznámil. Podvodným spôsobom, chce vedenie mesta legalizovať čierne stavby firmy PKP, pretože ak by bol regulatív zo záhrady zmenený na vybavenosť, nemohla by som namietať proti nezákonným stavbám v susedstve. Poslanci by v podstate zlegalizovali arogantné správanie podnikateľa. Pri potoku Širočina, kde dnes stojí rodinný dom, je podľa regulatívov plánovaná cesta – úsek je totiž rezervovaný na umiestnenie verejnoprospešných stavieb. Cesta potom pokračuje a nelogicky predeľuje dnes nezastavané plochy, čo naznačuje, že na poliach časom vzniknú stavby,“ upozorňuje Božena Laktišová.

Miestna aktivistka poukázala pred pár rokmi na čiernu stavbu v jej susedstve. Najprv pneuservis otvorený nonstop, potom logistické centrum. Hneď za rodinnými domami. Výstavba vyvolala nevôľu aktivistov i verejnosti.

Na futbalovom ihrisku v zlatomoravskej časti Prílepy vyrástlo logistické centrum. Stalo sa tak potom, čo v roku 2011 takmer celé ihrisko - teda súkromné pozemky, vykúpil miestny podnikateľ a jeho firma PKP-SK. Silným argumentom je, že platný územný plán Zlatých Moraviec pritom vôbec s veľkými stavbami v Prílepoch nepočítal. Čoskoro všetko môže byť inak.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?