Ustrážme si voľby pred magorením voličov a šachovaním s papiermi

Autor: Anna Mondočková | 4.11.2014 o 11:08 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  646x

O podozrení z kupovania či manipulácii s hlasmi sa toho popísalo neúrekom. S voličskými dušami sa kšeftovalo napríklad v obci Demänovská Dolina, kde si pre istotu kandidáti „doniesli“ vlastných voličov, ktorých deň pred voľbami prihlásili v obci na trvalý pobyt. V Hurbanove sa zasa hovorilo o prémii 5 € za hlas pre Rómov, ktorých k urnám vozili taxíky. V Zlatých Moravciach sa hovorilo aj o taxíkoch a Rómovia si pripomínajú historku o kurčatách. Ako to bude teraz, budú voľby u nás čestné a korektné?

Medzi témami, ktoré v debatách so Zlatomoravčanmi rezonujú, sú obavy zo zmanipulovania volieb (kupovanie hlasov, zneplatňovanie lístkov, dokrúžkovanie hlasov, zlé spočítanie hlasov...).

V našom meste na post primátora kandiduje 7 ľudí - 3 ženy a 4 muži. Kandiduje spoločná kandidátka Smeru -  KDH -  SNS - Marta Eckhardtová (58) riaditeľka krajských nemocníc, ostatní kandidáti idú do volieb ako nezávislí: Marta Balážová (49) živnostníčka, Ľuboš Červený (51) vodič, Peter Lednár (66) súčasný primátor, Jozef Martinec (58) konateľ spoločnosti, Serafína Ostrihoňová (60) ochranárka životného prostredia, Daniel Solárik (27) elektrikár.

O 17 poslaneckých kresiel sa uchádza 70 kandidátov, z toho je až 38 nezávislých

V súčasných komunálnych voľbách akoby sa vrece roztrhlo s nezávislými kandidátmi. Prichádzajú mi opakovane otázky ľudí, ktorí vyslovujú obavy zo zmanipulovania volieb, najmä doterajším primátorom, lebo nezávislí kandidáti nemôžu v týchto voľbách (na rozdiel od prezidentských volieb) delegovať svojich zástupcov do volebných komisií. Pritom k zmanipulovaniu môže dôjsť už pred otvorením volebných miestností napríklad tak, že sa vyrobí zopár desiatok „správne“ vyplnených hlasovacích lístkov ešte pred otvorením miestnosti voličom. Pozorovateľ, ak tam vôbec bude, nemá šancu kontrolovať ako členovia v zoznamoch voličov patričný počet dokrúžkujú.

Ako to vidia kandidáti na post primátora?

Marta Balážová: Je to citlivá téma, na ktorú sa bavíme, najviac prešľapov sa vraj deje pri sčítavaní hlasov - dopisovanie, znehodnotenie lístka, zlé sčítanie. Dúfam ,že Vašim blogom podnietite záujem ľudí, aby sa stali pozorovateľmi vo volebných miestnostiach  a tých slušných vo volebných komisiách upozorníte na čo si majú dať pozor.

Ľuboš Červený: Áno, počul som aj ja o takomto možnom vývoji udalostí od jednej novinárky a skúsim sa na to bližšie pozrieť ,resp. požiadať o pomoc kompetentných. Samozrejme, že by som vôbec nenamietal, keby v každej volebnej miestnosti, komisii, boli aj nezávislí kandidáti, obzvlášť, keď šéfom volebnej komisie je pán, ktorý dostal od primátora byt za facku...obzvlášť keď praktiky StB sú nekonečne variabilné.

Jozef Martinec: Ja to nevidím až tak čierne. V komisiách sú zastúpené aj ďalšie politické strany a práve oni budú striehnuť na prípadnú manipuláciu.

Daniel Solárik: Osobne si myslím, že voľby nebudú zmanipulované len terajším primátorom, ale aj inými kandidátmi na primátora mesta. Viem, že veľa tých istých ľudí ako po inokedy, bude vo volebnej komisii. Teda nominovaní politickými stranami a primátorom. Obávam sa však, že znovu zvíťazí sila a moc peňazí a budú nám vládnuť bohatí a vplyvní.

Jeden názor aj kandidáta na poslanca

Ľudovít Chládek: V okrskových volebných komisiách bude mať zastúpenie sedem politických subjektov (SMER – SD a KDH, NOVA, SIEŤ, TIP, SNS, SDKÚ-DS, ĽSNS), táto skutočnosť u mňa vyvoláva primeranú záruku kontroly nad objektívnosťou priebehu komunálnych volieb v Zlatých Moravciach.

Občania sa pýtajú, či môžu vykonávať pozorovateľov

Pokiaľ nejaká skupina chce odkontrolovať celý priebeh volieb, mali by byť aspoň traja, aby sa mohli striedať a aspoň dvaja by mali byť celý čas vo volebnej miestnosti. Celý čas, teda už v čase, keď členovia okrskovej komisiu kontrolujú obe volebné schránky, pečatia a podpisujú ich. Zákon o prípadnej prítomnosti iných osôb vo volebnej miestnosti už pred spočítavaním hlasov nehovorí nič. Nehovorí ani o tom, či v miestnosti môže byť aj niekto iný okrem členov komisie a tých, ktorí čakajú na vykonanie volebného aktu alebo ho priamo vykonávajú alebo nie. Len z § 33 sa dá vyvodiť, že predseda okrskovej komisie (v jeho neprítomnosti podpredseda) zodpovedá za poriadok, teda aj za to, aby priebeh volieb nenarúšali niektoré osoby. Predseda teda môže niekoho vykázať z miestnosti, rovnako mu však môže účasť aj povoliť.

Občania sa pýtajú aj to, či môžu vykonávať pozorovateľov pri voľbe do prenosnej schránky

Pri návšteve voliča musia požiadať pozorovatelia majiteľa, nájomníka bytu o vstup, na ktorý bez ich súhlasu nemajú nárok. Ten majú len členovia komisie.

Pozorovanie volieb pri sčítaní hlasov v okrskovej volebnej komisii

O tejto časti volie hovorí § 36. Povolenie na prítomnosť iným osobám môže dať okrsková volebná komisia. Nerozhoduje teda jej predseda, ale celá komisia hlasovaním.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?