Demaskovať: Októberfest, Cmorík, Zlaté Moravce

Autor: Anna Mondočková | 6.11.2014 o 14:08 | Karma článku: 5,96 | Prečítané:  1462x

Zazrieť na televíznej obrazovke Petra Cmoríka nie je až také mimoriadne, ale vidieť a počuť ho spievať v Zlatých Moravciach, už čosi nevšedné je. Lenže, každá minca má dve strany. Prekvapí niekoho, že išlo o predvolebnú kampaň, v tom čase bola podľa zákona stále zakázaná.

Spevák Peter Cmorík sa nedávno stal magnetom, ktorý na námestie v Zlatých Moravciach prilákal stovky zvedavcov. Išlo o akciu pod názvom Október fest so Steigerom a Petrom Cmoríkom, na poslednú chvíľu premenoval moderátor Lukáš Belica z MSKŠ toto podujatie na pivné slávnosti alebo ak chcete na pivný festival s kultúrnym programom, s gulášom a našimi motorkármi z motoklubu Zubor.

Druhá strana mince: Predvolebná agitácia

Malým okresným mestečkom, akým sú Zlaté Moravce, sa uštipačné úvahy šíria mimoriadnou rýchlosťou. Išlo o predvolebnú kampaň alebo nie? Predsa len, existujú okolnosti, keď je nutné predvolebnú agitáciu nejakým spôsobom, napríklad pivným festivalom 24. októbra, zastrieť, najmä ak pripomeniem, že kampaň bola podľa zákona stále zakázaná. Organizátorom a pozývateľom bolo mesto Zlaté Moravce, čo potvrdzujú okrem iného aj plagáty. Prednosta mestského úradu ale tvrdí, že kultúrne podujatie si radnica neobjednala, o kampani ani zmienka. Kto teda? Čo má spoločné primátor s touto akciou? A tu je možno dôvod a druhá strana mince. Cieľom bolo prilákať na námestie čo najväčší počet ľudí.

Lednárova kampaň tu nemala mať miesto. Namiesto toho, agitka fungovala.

Klub komunálnej politiky odignoroval: povinnosti

A to práve v čase, keď kandidáti na primátora Zlatých Moraviec boli v Rádiu Regina. Do štúdia prijalo pozvanie šesť zo siedmich kandidátov. V Klube komunálnej politiky sa ich redaktorka Jolana Čuláková pýtala, čo chce priniesť každý jeden z nich pre mesto, ktoré problémy považujú za najdôležitejšie a kam by mali Zlaté Moravce smerovať. Peter Lednár svoju účasť nepotvrdil, kvôli pracovným povinnostiam. Nie je objavom povedať, o aké povinnosti išlo - o predvolebnú propagandu, na ktorú sa náš pán primátor náležite vyštafíroval. Rozdával úsmevy, nechýbali okázalé gestá a v stánku (bola som tam), vedľa pódia, ponúkal svoje propagačné materiály, presne ako v septembri počas jarmočných dní.

Tak len opäť pripomínam, že kampaň bola podľa zákona stále zakázaná. Voľby sú vyhlásené na 15. novembra. Podľa zákona kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb, čiže oficiálny začiatok kampane je 29. október.

Očakávané vysvetlenie

Peter Lednár sa nemusel báť, žeby ľudia neprišli na vystúpenie Cmoríka, dať si pivo, guláš a navyše, zadarmo. Kto to všetko zaplatil? Aké boli celkové náklady tohto podujatia? Pýta sa občan cez službu Citymonitor. Odpoveď, samozrejme, zaujímala aj mňa.

„Služba City monitor slúži na zasielanie podnetov od občanov smerom na miestnu samosprávu, pričom vo Vašom prípade nejde o podnet ale o dotaz, ktorý podlieha Zákonu o slobodnom prístupe k informáciám č.211/2000 Z.z.. Napriek tomu na základe zachovania transparentnosti našej samosprávy uvádzam, že v danom prípade si mesto ZM neobjednalo uvedené kultúrne podujatie a tým pádom ani neboli hradené žiadne finančné prostriedky z rozpočtu mesta ZM.“ Odpísal Zlatomoravčanovi Roman Šíra - prednosta MsÚ, že mesto si kultúrnu vložku neobjednalo a preto ani nič neplatilo. Zostáva veriť, že to bol teda Peter Lednár ako fyzická osoba a dal mestu zarobiť.

Primátor bežne žiadne rozhovory mne neposkytuje, pretože v podstate nemá prečo. Celé roky sa venuje všetkému a ničomu. Vyjadruje sa za neho hovorkyňa a za reklamu vďačí najmä rôznym kauzám a profi úradníkom. Možno, niektorému z nich spravím reklamu, zadarmo.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?