Zmätení voliči a ich peripetie

Autor: Anna Mondočková | 15.11.2014 o 18:13 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  838x

Ľudia museli štvrťhodinu stáť mimo volebnej miestnosti. Neprijatie pozorovateľov. Zlyhanie systému malo za následok, že 200 ľudí nebolo zapísaných do zoznamu voličov. A tí čo boli, už predtým odvolili inde na základe oznámenia zlatomoravskej radnice o čase a mieste konania volieb.

Mesto Zlaté Moravce je rozdelené do štyroch volebných obvodov, v rámci ktorých pracujú okrskové volebné komisie. O kreslo primátora mesta súperia siedmi kandidáti. Podľa informácií od volebných okrskových komisií, záujem byť pozorovateľmi a o večerné sčítanie hlasov prejavili viacerí občianski aktivisti, ktorí chcú byť prítomní pri odpečatení volebných urien.  Dostala som informácie, že u niektorých komisií títo pozorovatelia nepochodili.

Predseda Obvodnej volebnej komisie v Zlatých Moravciach Štefan Nociar. „Voľby sa u nás začali načas. Ich priebeh hodnotím ako pokojný a celkom bezproblémový,“ skonštatoval pri stretnutí na Pribinke. „Teraz obchádzame predsedov komisií, ideme ich informovať. Každý predseda komisie aby vedel, že komisia má právo pustiť pozorovateľov,“ to už reagoval na moje otázky, či vie o odmietnutých pozorovateľoch, neúplných zoznamoch a zmätených voličoch.

Zlatomoravčania rozhodujú o novom primátorovi a poslancoch mestského zastupiteľstva. Členovia okrskovej volebnej komisie č. 6 na Kalinčiakovej v druhom volebnom obvode si všimli neúplné zoznamy voličov až po tom, čo ich na chýbajúce mená upozornili samotní voliči. Predsedu mestskej volebnej komisie som na to upozornila ja. Tvrdí, že o tom nevedel.

„Nie nevedel som o tom. V mestskej volebnej komisii o tom nevieme, nikto nám nič nenahlásil,“ povedal o približne 12.hodine Štefan Nociar, ktorý práve obchádzal okrsky, kam ho sprevádzali aj mestskí policajti.

Na radnici informáciu o nekompletnom zozname voličov mi potvrdili a vysvetlili to zlyhaním systému. Nový zoznam mal byť okrskovej komisii č. 6. na Kalinčiakovej doručený ešte pred otvorením volebnej miestnosti, čo ale členovia komisie popierajú.

Všetkú dokumentáciu sme prevzali  hneď ráno okolo piatej hodiny od zamestnancov mesta. Otvorili sme načas volebnú miestnosť. S prvými voličmi prišli aj prvé problémy. Zistili sme, že zoznamy nie sú v poriadku - že nie všetci voliči sú v zoznamoch zapísaní, až keď už osobne prichádzali. Podľa adresy do tohto okrsku patrili, ale v zoznamoch zapísaní neboli.  Mestský úrad dodatočne urobil nový zoznam a doručil nám ho. Jednalo sa zhruba o 200 ľudí. Nastal ďalší problém. V starých zoznamoch sme mali zapísaných 766 voličov. V nových zoznamoch, po telefonickom rozhovore s niekým z mestského úradu, sa škrtalo asi 22 voličov. Tí už stihli odvoliť vo volebnom obvode č. 1 v Základnej škole na Pribinovej ulici a okrsku č. 2 na základe oznámenia o čase a mieste konania volieb do orgánov samosprávy obcí," hovorí o peripetiách členka okrskovej volebnej komisie.

Po siedmej hodine prišiel spolu s rodinou odvoliť do Materskej školy na Kalinčiakovej ulici obyvateľ ulice 1. mája, ktorý sa nenašiel v zozname voličov. Jeho slová na adresu mesta nie sú uverejniteľné.

Dlhé rady v okrsku na Žitavskom nábreží

Niekedy voliči dostávali zoznam všetkých kandidátov do svojich schránok, sťažovali si niektorí.  „Nenapadlo ma jednoducho pozrieť si kandidátov na internete. Keď som to kedysi dostal do schránky, vždy sa mi zoznam nejako pred mojim volebným aktom dostal do ruky. Chýba to,“ povedal 36-ročný Zlatomoravčan Milan, ktorý si na volebný akt musel vystáť dlhý rad.

„Predpoludním aj popoludní sa v Materskej škole na Žitavskom nábreží tvorili rady a ľudia museli asi štvrť hodinu stáť aj mimo miestností, aby mohli odvoliť. Predo mnou bolo 10 ľudí, kým som prišla na rad, za mnou stáli dvadsiati. No neúnosné, čo vám budem hovoriť. Zlá organizácia,“ hnevá sa pani Anna z Hviezdoslavovej ulice.

Pozorovať hlasovanie vo voľbách môže každý, kto o to požiada okrskovú volebnú komisiu a tá mu na to dá súhlas. Pozorovateľom však nemôže byť úplne každý. Ústredná volebná komisia (ÚVK) na základe viacerých podnetov a sťažností na prítomnosť pozorovateľov vo volebných miestnostiach konštatovala, že “kandidát do orgánu samosprávy obce je oprávnený byť pozorovateľom len pri sčítaní hlasov“ a pozorovateľ nemôže byť vôbec členom okrskovej volebnej komisie.

Ako sa ďalej uvádza v uznesení Ministerstva vnútra SR, pozorovateľ má právo byť vo volebnej miestnosti počas celého hlasovania, nesmie ale narušiť hlasovanie, najmä princíp tajných volieb a ochranu osobných údajov. Okrsková volebná komisia nemôže ohraničiť čas pre prítomnosť pozorovateľa vo volebnej miestnosti.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?